Tipy, ako bojovať proti letným horúčavám v byte

Náhla vlna horúčav vplýva na mnohých extrémne vyčerpávajúco. Pre niektorých ľudí nejde len o nepríjemnosť, leto pre nich môže byť aj zdravotným rizikom. Ak aj vy máte taký pocit, že čím je vonku teplejšie, tým viac sa znižuje vaša pracovná produktivita, vaše problémy so spánkom sa stále zhoršujú a aj tie najmenšie každodenné aktivity pre vás znamenajú urputný boj, prečítajte si nasledovné užitočné tipy. Prezradíme vám, ako môžete svoj byt prerobiť na osviežujúcu oázu, do ktorej sa aj v tie najhorúcejšie dni budete vracať s radosťou.

letné horúčavy

Chladivý minimalizmus

Tento tip môže znieť akokoľvek čudne, no mali by ste vedieť, že čím viac nábytku, predmetov a rôznych iných objektov sa nachádza vo vašej izbe, tým ťažšie sa vám bude bojovať s horúčavami. Mohutné zatemňovacie závesy, ťažké koberce, hrubé čalúnenie – to všetko najprv nasáva a potom vypúšťa zo seba teplo. Tie vlastnosti, za ktoré ste v studenom počasí vďační, v lete môžu znamenať priťažujúcu okolnosť. Ľahkosť si teda vyžaduje nielen letný šatník, ale aj prostredie, v ktorom žijete. Takže s kabátmi, čiapkami, šálmi a veľkými svetrami odložte do pivnice alebo špajze aj zbytočné výzdoby, dekoračný nábytok a doplnky bez akejkoľvek užitočnej funkcie.

Toto opatrenie ale na jednu vec nevzťahuje: na rastliny. Prečo? Čítajte ďalej, dozviete sa to.

Efekt „džungľa doma“

Posledné roky sa izbové rastliny tešia obrovskej popularite medzi bytovými doplnkami. Vy ste ešte nestihli podľahnúť tomuto trendu? Nevadí. No skúste si zadovážiť aspoň niekoľko zelených kamarátov do leta, môžu vám pomôcť pri boji proti horúčavám. Ich listy budú zvlhčovať vzduch vo vašom byte, a to vám zabezpečí nielen čistejšie prostredie, ale aj čerstvejšie ovzdušie.

Nevyrábajte teplo

Zatemnenie izieb je dobre známym trikom proti teplu a aplikovali ho aj naše staré mamy. Spustite žalúzie, zatiahnite závesy a užívajte si chladivé účinky tmy. Slnečné lúče však nie sú jediným zdrojom tepla.

Tie najhorúcejšie dni nepredstavujú ideálny čas na zapínanie rúry napríklad. Studené jedlá, čerstvé ovocie, šaláty počas leta aj tak viac uspokoja váš žalúdok. Navyše ich prípravou nemusíte tráviť veľa času v kuchyni. Pomerne významnú dávku tepla však môže generovať aj práčka, umývačka riadu a najmä sušička.

Mobilná klimatizácia do každej domácnosti

Nepreskočte tento odsek, nenájdete tu žiadny návod na náročné stavebné práce spojené s inštaláciou klímy. Mobilná klimatizácia je ideálnym zariadením do domácností a/alebo menších kancelárií. Príchodom horúčav ju zapnete, a keď sa teploty znížia, odložíte ju na zimný spánok.

letné horúčavy v byte

Mobilná klimatizácia sa od tej bežnej líši v tom, že je kompaktná. Okrem toho, ako to prezradzuje aj jej názov, je premiestňovateľná. Znamená to, že k jej zapojeniu nepotrebujete špeciálne stavebné práce, môžete sa plne spoľahnúť na vlastné schopnosti a zručnosti.

Pri výbere toho správneho modelu postupujte ostražito. Prečítajte si niekoľko odborných článkov a recenzií na jednotlivé značky. Mobilnú klímu si rozhodne kupujte iba od overeného predajcu, akým je aj Aerium, obchod špecializovaný na techniku na úpravu vzduchu.

TIP: Test mobilných klimatizácií

Keď zapnete klimatizáciu (alebo aj ventilátor) dbajte na to, aby ste sa nedostali do prievanu. Mohlo by to ľahko skončiť bolesťami uší, hrdla alebo zapálenými očami. Zariadenie radšej umiestnite ďalej od seba, tak, aby ste so studeným vzduchom neprichádzali do priameho kontaktu.

Latexom pre pokojný spánok

To, ako bojovať s potením počas spánku, nemusí byť výlučne „letnou otázkou“. Táto chúlostivá záležitosť mnohých trápi aj v zimných mesiacoch, pri vyslovene nízkych teplotách. Takto je to aj u vás? Možno ide o špecifikum vášho organizmu, no internetový portál zdravotné-matrace.sk (ktorý je zároveň aj predajcom kvalitných produktov) upozorňuje na zdravotný problém s názvom hyperhidróza. Môže byť sprevádzajúcim symptómom iného ochorenia, ale môže ísť aj o dedičnú záležitosť.

Latexové matrace budú pre vás ideálnym riešením vo všetkých prípadoch a v dňoch, kedy vás trápi nočné potenie. Ak aj na takéto vylepšenie svojej postele nemôžete ihneď vykonať, niektoré zmeny si nevyžadujú žiadnu väčšiu časovú ani finančnú investíciu. Zvoľte posteľnú bielizeň a pyžama z prírodných materiálov, textíliám zo syntetických tkanín sa vyhýbajte.

Zdroj fotiek: freepik.com, ďalšie zdroje: https://www.aerium.sk/test-mobilnych-klimatizacii


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu