Udržanie sviežej a príjemnej vône v byte je dôležité pre komfortné bývanie. Existuje mnoho spôsobov, ako zaistiť, aby váš domov neustále voňal sviežo, od pravidelného vetrania až po správnu starostlivosť o rôzne materiály a textílie. Kľúčom je zavedenie jednoduchých návykov a používanie vhodných produktov, ktoré pomáhajú eliminovať nepríjemné pachy. Starostlivosť o detaily a pravidelná údržba môžu výrazne prispieť k tomu, že váš byt bude vždy voňavý a príjemný.
Najväčšie pohlcovače pachov sú všetky textílie v byte. A že ich máme v bytoch požehnane! Postupom času do seba absorbujú rôzne pachy a následne ich uvoľňujú späť do priestoru. Pretože si na to zvyknete, už vám to nepríde divné a nevnímate ich. Ale verte, že každá návšteva si to všimne hneď na prvé nadýchnutie. Preto si na to dávajte pozor a snažte sa o textílie starať pravidelne.
Čo ide vyprať, to vyperte. Najprv si ale prečítajte, či je to možné a za akých podmienok, aby ste si náhodou niečo nenávratne nezničili. Pozornosť venujte aj praciemu prostriedku, mnoho materiálov neznesie optické vybielovače a iné agresívne látky. Na druhú stranu sa nebojte dezinfekčných látok, pretože aj tie môžu pomôcť s protivným zápachom.
Na každodenné osvieženie a dezinfekciu sa hodia dezodoračné spreje na tkaniny. Poradí si s klasickým zápachom a rýchlo vás ho zbaví bez toho, aby ste museli riešiť časté pranie. Snažte sa používať spreje s dezinfekčnými účinkami, nech textil nielen vonia, ale je aj hygienicky čistý. Veľmi populárny je textilný osviežovač z DM, ktorý navyše látky dokáže aj vyhladiť. Jeho použitie si užijete, pretože sa hodí snáď na všetko – stoličky, závesy, obliečky, koberce, dokonca aj na Vaše oblečenie na vešiaku.
Jedlo má veľmi prenikavú vôňu a ľahko celý byt prevonia. To je samozrejme príjemné v čase obeda, ale keď byt vonia ako jedlo ešte niekoľko hodín po tom? To už také skvelé nie je (ak práve nepečiete vanilkový koláč). Snažte sa pri varení zatvárať dvere do iných izieb a zároveň počas a po varení vetrajte.
V minulom bode sme to už zahryzli, ale vetranie je skutočne dôležitý bod, ktorý si zaslúži vlastný odsek. Slúži na to, aby sa vymenil vzduch, čo pomáha s prachom, vlhkosťou a pachmi. Bude sa vám nielen lepšie dýchať, spať a celkovo žiť. Vetrať musíte v zime aj v lete. Vo veľkej zime alebo peľovej sezóne otvorte okno dokorán na pár minút, namiesto otvorenej vetračky. Krátke a intenzívne vetranie je ideálne. Odborníci odporúčajú vetrať hlavne po daždi, kedy je vzduch najčistejší a najčerstvejší.
Samozrejme, že sa v tomto článku musíme rozpísať aj o osviežovačoch a difuzéroch. Tie sa na voňavej domácnosti podieľa asi najviac. Aj keď sa človek snaží, byt má obvykle špecifickú vôňu podľa tých, ktorí v ňom bývajú. Je to prirodzené a nedá sa s ním skoro nič robiť. Veľa ale pomôžu vonné spreje alebo difuzéry. V dnešnej dobe už narazíte prevažne na kvalitné produkty s príjemnými vôňami. Nemusíte sa príliš obávať, že sa vám do ruky dostanú „bolehlavy“.
Napriek tomu si dajte pri kúpe záležať a vyberte si vône, ktoré sa k vám domu hodia a ktoré vás (a ostatných členov rodiny) budú dlhodobo tešiť. Či už je to ihličie, citrusy, kvety alebo gurmánske tóny. Opatrní buďte aj v prípade, že máte doma zviera, aby pre neho niektoré zložky neboli toxické, čo sa občas stáva pri rôznych arómach olejov.
Najväčší odér je asi zo zvierat, ich pelechov a prípadne mačacích toaliet. Aj keď sa vám nechce, snažte sa o pravidelné čistenie. Pelechy vyperte cca raz mesačne v špeciálnom prípravku netoxickom pre zvieratá. Pelech musí byť dokonale suchý, tak ho nechajte dostatočne dlho vysušiť. Čo sa týka mačacej toalety, kontrolujte ju niekoľkokrát (ráno, popoludní a večer) denne a vyhadzujte všetky pevné nečistoty. Mačky sú čistotné zvieratá a neznáša zapáchajúcu toaletu, as radosťou svoju potrebu vykonajú úplne niekde inde, kde sa vám to nebude páčiť. Pokiaľ sa toaleta čistí pravidelne, nevychádza z nej skoro žiadny zápach.
0 komentárov