Suchozemské slimáky sú bylinožravce. Mimoriadne žravé, rýchlo sa rozmnožujúce a voči človeku bezbranné. Problematické je len pozbierať ich, ak ich telá nepatria medzi vábne pre sliznatosť a zanechávaný efekt na pokožke. V našich záhradách poznáme predovšetkým drobné slimáky s ulitou a bezulitové slizovce iberské, hovororo známe ako slizniaky.
Venovali sme sa im už vo viacerých témach, keďže predstavujú podstatný problém pre pestovateľov, aj výrobcov rastlín, rovnako ako bežnú drobnú záhradu, ktorá funguje pre potešenie aj obživu svojho hospodára. Okrasné a úžitkové záhrady majú čo robiť, aby v určitom období dokázali odolať invázii slimákov. Deravý šalát nie je na trhu predajný, znamená znížený záujem o kúpu a pre mnohých je nevábnou predstavou, že takýto šalát, hoci po umytí nezávadný, majú sami konzumovať.
Poznáme mnohé zaručené recepty, ako sa slimákov zbaviť, hoci najúčinnejším je pivná pasca. V opačnom prípade a v prípadoch, kedy je nemysliteľné tekutý chlieb používať na lapanie slimákov, sa dokážeme spoliehať na chémiu. U nás sa istý čas spoliehame na tri výrobky, ktorých výsledok prinesie väčšie upokojenie obáv z týchto škodcov. Ich účinok spočíva v tom, že slimáky usmrcujú a nútia sa skryť. Hynú tak práve v úkrytoch, ktoré môžu byť pre človeka neraz neprístupné. V puklinách, pod ťažkými bremenami, záhybmi koreňov a vlhkých miest v tieni a pod. Ich úbytok je však zrejmý, podobne ako zníženie miery deravej zeleniny.
Ferrimax a Metarex M sú zaujímavé a vzájomne príbuzné prípravky, ktorých vlastnosti vieme medzi sebou kombinovať, alebo sa spoliehať len na jeden z nich. Ferrimax je na trhu už etablovaným prípravkom. V podobe granúl je skvelým nástrojom na hubenie slimákov predovšetkým preto, že jeho aplikácia je veľmi jednoduchá a ekologická. Po odlepení nálepky je nádoba s granulami použiteľná ako sypací dávkovač s otvormi. Rozsypanie je možné bez toho, aby sa ľudská ruka dotkla granúl.
Účinnou látkou je fosforečnan železitý. Prípravky na báze fosforu a železa nie sú nebezpečné pre domáce zvieratá (napríklad hydinu, ktorá by sa ulakomila na usmrteného slimáka). Prípravok je vhodný do zeleninovej a ovocnej záhrady, medzi plodiny a jeho používanie nemá dopad na kvalitu a zdravie rastlín. Iba ak hubením škodcov prispieva k ich záchrane a prežitiu.
Podobný veľkým obalom má aj variant 100 g, a balenie 3x 100 g je taktiež granulovanou návnadou pre slimáky a slizniaky. Aj v tomto prípade ide o ochranu ovocných rastlín, poľných plodín, zeleniny, okrasných a skleníkových rastlín. Granulky, či peletky sú navrhnuté tak, aby boli slimákom chutné, ale nechutili a nelákali iné zvieratá. To zaručí, že slimáky prijmú dostatočne účinnú látku, ktorá ich likviduje. Rozsypané na prístupnom mieste – čiže na zemi a v miestach výskytu slimákov. Aj popis uvádza, že rozsýpanie počas vlhkého počasia je ideálne, keďže ide o čas najväčšej aktivity slimákov. Neprášia, nedrobia sa.
Tretí prípravok, ktorý používame na trávnikoch a v okolí okrasných rastlín je Lima Oro. Aj v tomto prípade ide o prípravok použiteľný v zeleninovej a ovocnej záhrade. Uvádza použitie v zelenine, ovocí a vo viniči. Balenie môže byť v podobe 100 g vrecka, ako aj v podobe 500 gramovej škatule. Tá má odnímateľný malý kryt a následne dierky, ktorými je možné ľahko zo škatule prípravok dávkovať podľa potreby.
Pri používaní všetkých troch prípravkoch sme majú každý svoj priestor využitia. Lima Oro využívame v okolí okrasných stromov a plôch, kde sa slimáky radi skrývajú. Ferrimax využívame v záhonoch s hostami, ktoré sú mimoriadnym lákadlom slimákov a deravé musia prečkať do ďalšieho roka, aby mali šancu žiť „nederavý život“. V prípade Metarexu, ten využívame priamo pri jahodách a ďalšom ovocí, hoci v niektorých častiach záhrady je pri vyvýšených záhonoch s čučoriedkami už nejaký čas využívaný s úspechom aj Ferrimax. Práve vyvýšené záhony poskytujú slimákom drobné medzierky v tehlovom podklade a príležitosť na úkryt, ktorú radi využijú. Posypať tak okolie znamená mať vysokú istotu toho, že misia bude úspešná.
Foto: deravé hosty už nevyzerajú tak pekne, ako tie celé.
Dovolíme si tvrdiť, že efekt prináša každý jeden z týchto výrobkov. Vzájomne sa podobajú a reálne fungujú na slizniaky, o čom sa môžeme presvedčiť práve po použití v záhradách. Signalizáciou premnoženia je v čase dozrievania jahôd invázia slimákov priamo do vlhkého jahodoviska v miestach, ktoré sú v hustejšom poraste so svojou mikroklímou a bez priameho slnka. Tam sa slimáky zdržiavajú aj počas zamračené, alebo tienistého dňa. Úroda jahôd vtedy klesá. Použitie Ferrimax alebo Metarex je viditeľné, pretože ďalšia dozrievajúca várka plodov prinesie v miske viac ovocia a najmä bez poškodenia slimákmi. Úspešnosť je viditeľná. Slimákov je reálne menej, vidieť ich menej a taktiež sa mení ich správanie. Najvýraznejšie sme sa zoznámili s efektom pri používaní Lima Oro. Dôvod je ten, že ho používame blízko pri dome, kde je niekoľko chodníkov a okrasných rastlín. Práve vďaka chodníkom sú tak slimáky viditeľné a dovolili malý výskum, pri ktorom sme slimáky videli ráno, ale aj počas obeda. Zaseknuté na chodníku bez pohybu. Tie, ktoré si pochutili na Ferramaxe a Metarexe sa totiž „stratili v úkrytoch“.
Foto: prichádzať o úrodu pre inváziu slimákov je nešťastím. Riešiteľným.
Všimli sme si, že slimák sa neulakomí len na jednu granulku. Dokáže ich cielene vycítiť a nájsť podľa pachu. Prahne po nich. Kvôli nim mení smer, otáča sa, alebo krúži. To dokazuje, že nejde náhodne. Nespočítali sme presne, koľko ich skonzumuje mladý slimák, ale pozorovania dokazujú, že ich môže ďaleko byť viac ako 3. Takto najedený slimák sa môže presúvať do úkrytu, ale práve chodníky u nás tvoria prekážku, po ktorej spomalili, až celom zastali. Slimáky sme tak ráno našli na miestach, kde sa bežne nezastavia a zostávajú bez pohybu. Čo môže byť príčinou tohto správania sme sa mohli presvedčiť na nešťastníkovi, ktorého prešlo koliesko fúrika. Vnútorné šťavy slimáka obsahovali modré rozpustené granule. Práve tento objem modrej farby tak dokazuje, že nešlo len o jedinú granulku.
Takéto slimáky sa ukrývajú do svojich úkrytov. Pod kvetináčmi sme pri presune niektorých nádob zo zeme na stôl mali možnosť vidieť slimáky uchytené na spodku, s veľmi pomalým pohybom. Jeden dokonca predviedol niečo pre slizniaky nepochopiteľné. V snahe uniknúť, zliezol zo stola, nie však po nohe, ale v strede dĺžky tohto záhradného nábytku sa spustil po vlastnom hustom slize smerom k zemi. Zostal vo vzduchu zaseknutý na cca 6 cm dlhom natiahnutom slize a naďalej už bol bez pohybu.
Foto: Zvláštnym javom je aj nachádzanie slimákov počas slnečného dňa. Sú bez pohybu. Na jednom mieste je ich viacero. Ukryté, aj neukryté a bez pohybu. Na ploche cca 100×50 cm sme ich v blízkosti kôpky čerstvého záhradného odpadu napočítali viac ako 40 s výraznou sliznatou stopou okolo nich.
Na všetkých troch miestach pozorujeme menej slimákov. V našom prípade je však problémom úzky pozemok a nulové opatrenia zo strany susedov. Preto nie je možné očakávať úplné vyhubenie ich populácie. O to viac, ako naše jahodovisko susedí so susedovým (bez ochrany). Preto počítajte pri posudzovaní výsledku s týmito vlastnosťami a podmienkami:
V rámci vlastnej záhrady je však ich úbytok viditeľný a regulácia slimákov môže výrazne prispieť k úspechu zachovania rastlín. Ich deravé listy sú vizuálny problém. Pažravý slizniak, ktorý sa ulakomí už na stonku priamo nad zemou však môže spôsobiť vážne problémy celej rastline.
Všetky tri priblížené prostriedky ponúkajú riešenie výskytu nepríjemných škodcov, ktorí poškodzujú úrodu. Hoci vyvstáva otázka zasahovania do prírody a likvidácia určitého živočíšneho druhu, je tu aj otázka zmyslu práce v záhrade a venovania všetkého úsilia úrode. Stretávame sa aj my sami so spoločenskou otázkou, či je vhodné cielene usmrcovať nejaký živý druh, hoci ide len o slimáky. Zároveň sa stretávame s tým, že túto otázku pokladajú ľudia bez problémov s týmto druhom, prípadne ľudia, ktorí nemajú úžitkovú záhradu.
Slimáky tvoria rozdiel medzi jedlým šalátom a nejedlým, či vôbec nejakým šalátom ako takým. Zeleninu likvidujú tak, že vzhľadom odpudzuje zákazníka, alebo vlastného konzumenta. Oslabená mení svoje vlastnosti, zrelosť, tvrdosť a obsah živín. Slimáky len v našej záhrade zlikvidovali rozsiahly zástup priesad melónov a tekvíc už po niekoľký rok a spôsobili najmä v tomto roku rozsiahle škody. V celej príprave jarných priesad sa ukrývala nemalá investícia, ktorú značne už na hlavných stonkách mladých rastlín poškodila invázia slimákov z (voči slimákom) neudržiavaných susedných záhrad. Ak máte výčitky voči slimákom, alebo zastávate názor nepoužívania chémie, odpoveďou je najmä Ferrimax, ktorý poznáme v našej záhrade dlhšie, ale v určitom čase nám chýbala zásoba, alebo presvedčenie, že sa neviditeľné slimáky opäť prejavia. Prejavili. V bežnej záhrade ani neponúka priestor na pochybnosti.
0 komentárov