Letné horúčavy: pripravte záhradu na vysoké teploty a sucho

Letné horúčavy môžu byť pre vašu záhradu náročné obdobie, najmä ak teploty stúpnu nad bežné hodnoty a zlyhá niečo z bežných činností (vaša prítomnosť doma, zavlažovanie, prístup vody, zásoba vody, kosačka, technické chyby na zariadení a pod). Príprava záhrady na tieto extrémne podmienky môže významne pomôcť udržať rastliny zdravé a produktívne. Nech prežijú ďalšiu sezónu a silnejšie poskytnú budúci rok viac úrody. Nejaký ten dobrý tip, alebo inšpirácia, kam pozerať a čo sledovať, nikdy nezaškodí. Ako teda záhrad pripraviť na letné horúčavy a sucho?

sucho a polievanie

Zavlažovanie

 • Časovanie a techniky zavlažovania: Zavlažujte skoro ráno alebo neskoro večer, keď je teplota nižšia a odparovanie minimálne. Zalievanie počas dňa je únavné, pre rastlinky menej prínosné a má to aj ďalšie nevýhody. Kvapková závlaha je veľmi efektívna, pretože dodáva vodu priamo ku koreňom rastlín, čím minimalizuje straty spôsobené odparovaním. Techniky zavlažovania môžu byť prijateľné akékoľvek, pretože sú vždy lepšie, ako zavlažovanie žiadne.
 • Hĺbkové zavlažovanie: Ak máte stromy, alebo hlboko-koreniace rastliny – zabezpečte, aby sa voda dostala hlboko do pôdy, k hlavným koreňom rastlín. Plytké zalievanie môže viesť k povrchovému koreňovému systému, ktorý je viac náchylný na vysychanie. Na takýchto miestach povrchová sprcha nepomôže. Ak máte podložie problematické, slabú spodnú vodu, alebo nekvalitný podklad, aký mávajú niektoré novostavby z navážky stavebného odpadu zasypaného len vrstvou zeminy (pre trávnik), o to viac dbajte na zaistenie vlahy na miestach, kde nepreniká spodná voda.

Mulčovanie

 • Typy mulču: Použite organický mulč, ako je slama, drevná štiepka, kôra alebo niekde môže byť využívaný aj kompost (nasekaná tráva, alebo vyzretý kompost a na ňom tráva, ktorá postupne preschne do sena). Mulč pomáha udržiavať vlhkosť v pôde, reguluje jej teplotu a znižuje rast burín. Pozor na to, že mulč zachováva mnohé vlastnosti pôdy, zabraňuje burineniu a vysychaniu, ale poskytuje tiež úkryt slimákom.
 • Aplikácia mulču: Aplikujte vrstvu mulča hrubú približne 5-10 cm okolo rastlín, ale v prípadoch kompostu a príliš savých typov mulču sa vyhnite priamemu kontaktu mulču s kmeňom rastlín, aby sa predišlo hnilobe.

Výber rastlín

Samozrejme, horúčavy je v záhrade možné lepšie prežiť výberom rastlín, ktoré takéto obdobia zvládnu. Rastliny, ktoré zvládajú obdobie sucha, sú mnohé. Nebudú to však práve tie, ktorým sa chcete venovať, ak chcete pestrú škálu flóry úžitkovej aj okrasnej. Zaujímavé môžu byť kombinácie vlastností. Veľké stromy a ich koruny vytvárajú vždy pod sebou mikroklímu, ktorá zabraňuje prehrievaniu vzduchu a pod stromom je vždy lepšie ako pod strechou z „mŕtveho“ dreva. Povinnosťou každej záhrady je nejaký ten veľký strom a aj v jeho tieni nájdu život mnohé ďalšie. Platí teda:

 • Suchomilné rastliny: Vyberte rastliny, ktoré sú prirodzene odolné voči suchu, ako sú levanduľa, rozmarín, šalvia alebo sukulenty. Už sme si predstavili aj druhy ako agáve, juka a ďalšie.
 • Pôvodné rastliny: Pôvodné druhy rastlín sú často lepšie prispôsobené miestnym klimatickým podmienkam a vyžadujú menej vody a starostlivosti. Napadlo by vám zvoliť si do svojej záhrady tak obyčajný strom ako je breza, javor, buk, gaštan, alebo dub? A koľko radosti bude u detí, keď gaštan vyrastie? A ten vzduch pod nimi. Takéto stromy nepotrebujú takmer žiadnu údržbu. Len odstraňovanie suchých častí, minimálnu úpravu rastu strihom a zálievku naozaj len v mladosti počas suchých období.

Pôdne vylepšenia

Ak nechýbajú potraviny živočíchom a živiny s vodou rastlinám, žije sa ľahšie.

 • Kompostovanie: Pridanie kompostu do pôdy zlepšuje jej štruktúru, zadržiavanie vody a prísun živín. Kompost pomáha vytvárať zdravý koreňový systém, ktorý je lepšie schopný odolať horúčavám. V komposte nájde rastlina živiny pre stavebné látky. Vie si sama vybudovať také olistenie, ktoré vytvorí tú potrebné klímu pre vlastnú potrebu.
 • Zlepšenie drenáže: Zabezpečte, aby pôda mala dobrú drenáž. Hlinené pôdy môžu byť zlepšené pridaním organického materiálu, aby sa zvýšila ich priepustnosť. Prívalové dažde, alebo jednorazové veľké polievanie a dlho žiadny prísun pomalej vody je problémom. Rovnako ako pôda, ktorá zadrží vodu priamo pri koreňoch, ale nepreniká ďalej, kedy hrozí úhyn. Lepšia drenáž je nevyhnutnosť pri rastlinách v nádobách. Preliatie môže byť myslené dobre, ale odhnité korene rastlinu zabijú.

Tieniace techniky

 • Dočasné tienenie: Použite dočasné tienenie, ako sú tieniace plachty alebo netkané textílie, aby ste chránili rastliny pred priamym slnečným žiarením počas najteplejších častí dňa. Mladé priesady a mladé stromy môže slnko poškodiť. Ak je to možné a sú v nádobách, presuňte ich na miesto bez takej intenzity slnka.
 • Využitie prirodzeného tieňa: Vysádzajte rastliny na miesta, kde budú mať prirodzený tieň, napríklad vedľa vyšších stromov alebo budov. Pri múroch, alebo na miestach, kde počas leta a teda horúčav zabraňuje priechodu plného slnka olistenie rastlín, ťahavých, alebo účelových (slnečnica, okrasné vyššie rastliny a pod.)

Starostlivosť o rastliny

 • Prerezávanie: Pravidelné prerezávanie podporuje zdravý rast a znižuje stres na rastlinách. Odstráňte mŕtve alebo poškodené časti rastlín, aby ste zlepšili prúdenie vzduchu a znížili riziko chorôb.
 • Hnojenie: Hnojte rastliny organickými hnojivami, ktoré podporujú zdravý rast a zvyšujú odolnosť voči stresu z tepla.

Ochrana pred škodcami a chorobami

 • Prevencia: Silné a zdravé rastliny sú menej náchylné na škodcov a choroby. Udržujte svoju záhradu čistú a bez burín, ktoré môžu hostiť škodcov. Samotné kosenie je dôležité pri horúčavách, no ideálne je kosiť ráno až večer. Komáre potrápia, ale nebude to tak vysyľujúce pre koscu a pre kosačku. Kosačka pri horúčavách zažíva nápor aj z tepla samotného motora a rotora. Koste tak, aby tráva zostávala rozmetaná pod kosačkou, čím zaistíte prežitie väčšej plochy trávnika a hmyzu v tráve. Zachovaný mulč po kosení na danom mieste zabráni takému vysychaniu pôdy, aké by bolo po odstránení trávy v koši celkom.
 • Prírodné riešenia: Používajte prírodné insekticídy a fungicídy, aby ste ochránili svoje rastliny bez poškodzovania životného prostredia. Takéto prípravky sa radi pýšia slovnými spojeniami, že sú určené pre ekologické pestovanie, alebo BIO pestovanie. Ostatne, nič proti klasickým osvedčeným prípravkom na ošetrovanie rastliny. Len už takéto plodiny nenesú hrdo pomyselnú nálepku BIO.

Zavřít reklamu
Zavřít reklamu