Sukulenty pestované v interiéri nám robia radosť na parapetných doskách okien, alebo na iných miestach v domácnosti. Pre niekoho sú to len „kaktusy“, no reálne ide o rozsiahlu skupinu druhov zaujímavých pre svoj vzhľad, nároky aj pestrosť. Sukulenty dokážu ukladať vodu do svojich dužinatých listov, alebo stoniek. Majú výrazný „nafúknutý vzhľad“ listov a ďalších častí. V nich sa ukrýva zásoba vody viazaná v tkanivách. Tak sa rastliny prispôsobili dlhým obdobiam sucha a vysokým teplotám. Majú telo viac hutné, príliš sa nevetvia a aj stonky sú schopné fotosyntéze.
Medzi sukulenty patria viaceré kaktusy, alzoky, agáve, rozchodníky, eševérie a iné. Sú nenáročné na starostlivosť, ak majú poskytnuté všetky potrebné podmienky pre rast. Tie by sa dali zhrnúť do jednoduchého tvrdenia, kedy je základom pre ich život dostatok svetla, tepla a rozumné množstvo vody. Sú cenené pre svoju pestrosť, pomalý rast, aj estetickosť. Nemožno sa teda čudovať, že sú rovnako tak zberateľským artiklom a veľkou záležitosťou nadšených pestovateľov.
Správna starostlivosť o sukulenty zahŕňa najmä zaistenie ich potrebných nárokov na svetlo, vodu, živiny a občasné sledovanie príznakov prípadných potrieb. Nie sú to teda len dekoračné predmety, ktoré na celé mesiace ponecháme bez zálievky. Sú prispôsobené púštnym podmienkam, ale nespoliehajme sa na to, že ak na púšti celé mesiace nezaprší, nemusíme sledovať ani stav sukulentov.
Väčšina sukulentov potrebuje dostatok svetla na rast a správny vývoj. Ideálne je umiestniť ich na svetlom mieste, kde majú prístup ku slnečnému svetlu aspoň niekoľko hodín denne. Môžu sa pestovať v interiéroch pri oknách so slnečným svetlom alebo vonku na miestach s priamym slnečným svetlom. Nepestujú sa tak len preto, že sú malé a neprekvitajú cez okno. Pozor na záclony v pichliačoch. Pozor na fakt, že niektoré sukulenty dávame na parapety plastových okien, ktoré majú hrubší rám a tak môžu byť počas dňa skôr v tieni, ako na svetle.
Sukulenty majú schopnosť ukladať vodu vo svojich listoch a stonkách, preto im hrozí väčšie nebezpečenstvo preliačenia napríklad pri manipulácii, pri ťukancoch, páde iných predmetov, alebo ak sú na mieste, kde sa s niečím manipuluje. Je dôležité zalievať sukulenty mierne a iba keď je pôda úplne suchá. Pred ďalším zavlažovaním nechajte pôdu úplne vyschnúť. V lete je obvykle potrebné zalievať častejšie ako v zime. Voda nesmie v nádobe stáť, inak hrozí odhnívanie koreňov a postupná smrť rastliny.
Namiesto priameho polievania majte malý sprej s čistou vodou. Občasný poprašok má viacero výhod. Pri rastlinách v interiéri je to predovšetkým aj očistná funkcia, kedy neudržiavate na niektorých plochách rastliny toľko prachu.
Sukulenty majú menej nárokov na hnojenie a teda aj živiny v porovnaní s inými rastlinami. Nemusíme tak riešiť hnojenie, pravidelnú dodávku živín. Ostatne, nerado sa to priznáva, ale mnohí veľkí pestovatelia, ktorí prepadnú vášni sukulentov bez skúseností, oceňujú práve nenáročnosť. Občas je sukulent nejakým neplánovaným darom od niekoho, ak mu iné rastliny umierajú. Je to pomerne častý dar pre tých, ktorí sú uponáhľaní a nestíhajú sledovať, či iné rastliny v dome nezomierajú od zanedbania. Sukulenty tak zvládajú uponáhľanosť a náročnosť doby pomerne dobre. Zväčša im stačí výživnosť pôdy samotnej.
V prípadoch slabšieho rastu, alebo posunu úrovne vlastnej starostlivosti na iný level, nezaškodí použitie hnojiva určeného pre tento druh rastlín. Zväčša však pestovateľ jedného alebo dvoch kúskov nesiaha po drahých hnojivách, ak by pre dávkovanie spotreboval celú fľaštičku v roku 2055. Pri väčšom počte sukulentov má význam zakúpenie hnojiva, aj siahanie po pomyslenom vyššom leveli vlastnej starostlivosti. Hnojením to nepreháňame, pretože si tak môžeme rastliny skôr zabiť.
Sukulenty, ktorým niečo chýba, sa ľahko prejavia zmenami na listoch. Tým, že sú bujné, plné dužiny a farebne viac menej stále, rozdiely spoznáte rýchlo. Mokvavé listy, žltnutie, uvädanie, pokles lístkov, zmeny na povrchu, vráskavenie a mnoho iného môže byť prejavom odumierania starého listu či hlavičky, no taktiež môže ísť pri mladých rastlinách o prejavy nedostatkov. Voda, fyzické poškodenie, či dokonca cicaví škodcovia.
Príznakmi nedostatočnej starostlivosti môže byť nízka pružnosť listov, ich vysychanie, ale rovnako tak aj niektoré iné skryté problémy. Takým je najmä odhnívanie koreňov a tým oslabovanie celej rastliny. Spôsobuje ju často neprimeraná zálievka, alebo iný častý jav. Sukulenty môžeme kvôli vzhľadu pestovať v nádobách, dekoračných vedierkach, rôznych skalách, pohároch, črepinách, alebo cielene upravených sochách. Pri zálievke na takom mieste nie je odtok prebytočnej vody. Voda sa drží v spodnej vrstve zeminy a pôsobí na korene.
Dôležitou radou je: sledovať individuálne potreby jednotlivých druhov sukulentov, ak ich máte viacero. Niektoré prvky starostlivosti – napríklad teplota, alebo potreba vôbec nejakého hnojenia, totiž môže byť rozdielna. O to viac, ak ste si na burze nadšených pestovateľov sukulentov našli vzácny druh o ktorom ste presvedčení, že vám musí vydržať dlhé roky, pretože rozmnožiť takýto kúsok bude pre vás pestovateľský úspech.
0 komentárov