Kompostový čaj ako domáce hnojivo na zalievanie bez chémie

Kompostový čaj je obľúbeným spôsobom hnojenia rastlín a zeleniny v záhradách, hoci u nás ešte tento pojem nie je tak známy ako v západnej Európe. Pritom princíp je naozaj jednoduchý. Čaj, ktorý by ste sami vypiť nechceli, prináša úžitok rastlinám. Ak ste vydedukovali, že ide o kompost v tekutej podobe, tak ste hádali správne. Kompostový čaj je domáce tekuté hnojivo vyrobené z kompostu a vody, ktoré obsahuje živiny a prospešné mikroorganizmy. Posilníte ním rastliny jednoducho tým, že ho pridáte do nádoby s vodou, či krhly počas zalievania.

zalievanie záhrady, polievanie krhlou, kompostový čaj

Ako si vyrobíme kompostový čaj?

  1. Základom je kompost: Na výrobu kompostového čaju môžete použiť hotový kompost. Jeho výrobe sme sa už venovali a základy dnes ovláda azda každý záhradkár. Niekto dôkladne odkladá organické a organicko-potravinové zvyšky, u iných prevažuje posekaná tráva.  Dobre odležaný vlhký kompost bude ten, ktorý bude najlepšie „lúhovať“. Preto ho majte pripravený na čo najlepšej úrovni. POkojne ho pred lúhovaním presprchujte vodou.
  2. Vrecovina: Na to, aby sme mohli kompost lúhovať, potrebujeme pevné jutové vrece, starú pančuchu pri malom množstve kompostu, ale zlou voľbou nebude ani prípadné debnička s drobnými otvormi, cez ktoré kompost neprepadne. Čím viac zaistíte, že vložením zaveseného vreca, pančuchy, alebo debničky nechádvate voľný priechod vody bez prepadávania obsahu kompostu, tým to bude lepšie. Výsledkom má byť lúh, ktorý by mal byť zároveň čisto tekutý, bez pevných častí.
  3. Pripravte si vedro s vodou: Do vedra s vodou vložte vrece, napríklad zavesením. Tak, aby sa výťažok živín z kompostu dostával do vody. Nechajte takýto lúh 12 alebo 24 hodín a kompost neskôr vráťte do kompostoviska. Premiešajte s ostatným kompostom a o niekoľko dní môžete pokojne postup zopakovať.
  4. Výsledok: Výsledný čaj po vybratí vreca, či menšej vloženej debničky s malými otvormi, prelejte do zalievacej nádoby, no nenechávajte ho dlho bez použitia. Výluh by sa mal použiť v danom dni, alebo v najbližšom čase. Neskôr sa môžu prospešné látky v ňom znehodnotiť. Lákať komáre, vytvárať nežiadúce zmeny, povlaky a pod.

Ako použiť kompostový čaj?

Kompostový čaj by sa mal používať ako prísada do zavlažovacej vody pre rastliny, pričom by mal byť aplikovaný raz týždenne alebo podľa potreby rastliny. Pomáha zlepšovať kvalitu pôdy, zvyšuje odolnosť rastlín proti chorobám a škodcom a podporuje ich rast. Kompost je sám o sebe dobrý, pevný a uvoľňuje živiny postupne. Kompostový čaj však pridáva potrebnú vodu a spolu s ňou vyššiu dávku živín prírodného pôvodu.

Kompost, ako vieme, má samé výhody. Výhody použitia kompostového čaju sú mnohostranné, ale okrem iného môže pomôcť aj znižovať odpad v domácnosti, keďže namiesto toho, aby sme organické odpadky vyhodili, ich môžeme recyklovať na výrobu kompostu a následne aj kompostového čaju.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu