Otestovali sme: pracovné oblečenie CRV do chladného exteriéru

Profesie, ktoré si vyžadujú pobyt vonku, v prírode, záhrade, vinohradoch, alebo len na pracoviskách vonku, počítajú s nevyhnutným pracovným oblečením. Len výnimočne nachádzame profesie, ktoré si vyžadujú manuálne alebo služobne pracujúceho človeka v teréne a oblieka civilné oblečenie. Firmy využívajú to, aby zamestnanci mali podnikové farby, logá a boli jasne rozpoznateľní. Potom sú tu pracovníci, u ktorých nehrá rolu identifikácia, ale samotný odev. My sami v rámci redakcie magazínu Dom a záhrada sme pred zimou načreli do sveta pracovného oblečenia zámerne. Jednak pre účely článkov a porovnania niektorých typov oblečenia pre zimnú prácu v záhrade, ale aj pre možno lepšiu analýzu toho, čo môže zlepšiť prácu v prírodnom prostredí a nejde pritom o nástroje. Skôr o spôsob, akým sa pohybovať a predĺžiť možný pobyt vonku.

Recenzia pracovného oblečenia CERVA / CRV

Pracovné oblečenie do exteriéru v chladnejšom počasí

Uplynulá zima 2022/2023 nepriniesla žiadne zásadné obdobia dlhotrvajúcich mrazov a výraznej poľadovice. Každoročne riešime nevyhnutný pobyt v záhrade, na strechách, pri rôznych opravách a v lese. Veľakrát je takýto pobyt odkázaný na civilné oblečenie, alebo klasické montérky. Nejde pritom o odevy, s ktorými je možné počítať dlhodobo. Nie sú odolné voči trieskam, tŕňom, špine, chladu a to isté platí o obuvi. Považovať za pracovné oblečenie hocijaký odev nemožno. Počas celej zimy sme však mali možnosť obliekať sa do dvoch značiek a jedného neznačkového kompletu. Tento článok tak venujeme postrehom a významu našich pozorovaní.

Bunda / vetrovka

Uprednostňovanie bundy CRV CRAMBE pilot bolo predovšetkým pre veľmi rýchle obliekanie a navliekanie do rukávov. Límec okolo krku neškrtí a nebráni v pohybe. Bunda nemá kapucňu, je voľná, veľmi ľahká, ale aj veľmi teplá. Pri niektorých výjazdoch do exteriéru tak častokrát stačila bunda na tričko a postačovala pre svoju nízku váhu a teplo. Opakovane sme ju využívali pre veľmi rýchle obliekanie a spoľahlivosť zipsu. Napojenie druhej strany zipsu je rýchle a spoľahlivé. Bunda to nepreháňa s počtom vreciek. Na rameni má špeciálne multivrecko využiteľné aj na karty a perá. Ľavé aj pravé vrecko má ľahko zatvárateľný gombík. Ruky možno pri rýchlom nasadzovaní bez popletenia vnoriť do rukávov a na celom strihu nič nijakým spôsobom nebráni v pohybe.

Flexibilný spodný lem zaisťuje nepodfukovanie pod bundou. Dizajnovo je do tmavozelena až čierna, hoci má kresbu vzoru maskáčov. Nejde však o zásadne výraznú kresbu, takže človek oblečený v bunde stále nepôsobí armádnym dojmom. Skôr viac neutrálne. Prejavuje odolnosť voči prachu, pilinám, ako aj padajúcemu snehu pri bežnom snežení. Počas zimy sme brúsili aj hobľovali rezivo. Vetrovka nečistoty nezachycuje, hladký materiál to veľmi nedovoľuje. Padajúce ihličie a suché konifery sa tiež nezachycujú. Nemajú ako. Bunda sa stala obľúbeným nástrojom do záhrady a vinohradu. Na stránkach Cerva.com je síce bunda vyobrazená výrazne maskáčová, na vlastné oči je o trochu tmavšia. To však plne vyhovuje. V celej nasledovnej kombinácii (čiže aj nohavice a obuv) pritom pôsobí odev ako zaujímavý komplet, či plnohodnotná pracovná uniforma.

Pracovné nohavice

V rámci pracovného oblečenia sme používali viacero značiek a modelov. V rámci CERVA aj jeden starší. Uvedieme však predovšetkým CRAMBE nohavice. Nejde o nejakým vyslovene osobitým materiálom zateplené nohavice. V kombinácii s vlastnými spodkami, alebo iným opatrením sú však výborným odevom do lesov, záhrad a vinohradov počas mrazov. Ak nejde o treskúce zimy, samotné nohavice celkom postačujú. Opäť ide o náznak maskáčov, bez pôsobenia zásadného armádnym dojmom (máme čierny variant, hoci CRV má v ponuke aj zaujímavý oranžový a svetlý do zasneženého lesa ešte viac maskujúci). Veľmi silný a odolný materiál zaujme predovšetkým tým, že nohavice sú za bežných okolností a pri bežnom nosení v podstate nezničiteľné. To sme si otestovali pri lezení po stromoch (pozor na zasmolené ihličnany a glejotok kôstkovcov).

záhrada a zimné oblečenie zateplené

Nijakým spôsobom nezachycujú sypké nečistoty, prach, piliny a pod. Suchá naprášená zem, alebo odviaty popol je možné ľahko vytriasť. Husté vlákna nedovolia zachytiť sypkým nečistotám. Pri práci so strihom ruží a narábaním s odpadom sú nohavice bez viditeľného opotrebenia. Nepostrehli sme, že by vôbec nohavicami tŕnisté konáre prenikli. V páse nie sú flexibilné, takže prípadné zúženia je dobré riešiť pomocou opasku. Prípadne je dobré mať presnú, alebo širšiu šírku pre použitie s opaskom. Nohavice majú vrecká aj po stranách, no nad kolenami, takže nedochádza k podivnému pohybu nohavíc pri chôdzi, ak je vo vreckách náradie, ako je známe pri „prílišných kapsáčoch“. Použiť ich môže akákoľvek manuálne pracujúca profesia bez vytvárania neželaných dojmov a nemá ani rušivé štýlové prvky. Nohavice aj po opraní nemenia žiadne svoje pozitívne vlastnosti.

Zateplené čižmy

V celom článku sa zameriavame na CERVA a pohľady na tri rôzne produkty, ktoré sme využívali v spoločnej kombinácii zámerne a so záujmom. Nie pre platené sponzorstvo, ale pre reálne použitie a význam nosenia tejto kombinácie. Zateplené čižmy si v redakcii pochvaľujeme, pretože vďaka nim možno v exteriéri predĺžiť prácu. V záhradách bez snehu je v juhoslovenských končinách viac blata, suchej trávy a v exteriéri viac trávnatej divočiny, ktorá nie je kosená, uľahnutá a rozpadnutá pod snehom a po pôsobení vlhkosti. Gumáky sú tak jasným pomocníkom. Tie zateplené až nevyhnutnosťou a rozdielom medzi dokončenou prácou v záhrade, alebo načatou a rozpracovanou.

  zateplené čižmy, gumáky do dažďa

Model gumákov GUMO-FILC D99079/2, ktoré máme v redakcii a už sme sa o nich zmienili v článku o gumákoch, má zateplené vnútro. Pri opakovanom rozoberaní paliet sme mohli už pár krát oceniť menšie riziko poranenia, ak je podrážka spevnená a nedovolí preraziť našliapnutému klincu. Tieto gumáky nie sú po celej svojej výške vodotesné, keďže vyššia zateplená časť je tvorená filcom. Celá gumená časť je však spoľahlivo vodotesná. Drobným postrehom je, že napriek trom zásadným a náročným mesiacom zostávajú čižmy použiteľné aj do zatopených priestorov s nízkou hladinou. Pri prišliapnutí tŕnitého odpadu z mimoriadne hrubých ruží sa predsa na jednom mieste podarilo jednu z čižiem prebiť. Zvláštnosťou je, že toto prebité miesto materiál ani pod vodou neodhaľuje a tak v našom prípade gumáky zostávajú vodotesné aj po tejto malej nehode (po vlastnej chybe) a nespočetných zhyboch, či pohybe v skrčení.

Oceňujeme predovšetkým schopnosť predĺžiť pobyt vonku (v teple) a zároveň chrániť nohy, aby zostávali v suchu. Pri veľkých čižmách v zimnom období býva problém minimálna flexibilita pri napríklad zohýbaní, kľačaní a pod. Gumáky s nami prežili viacero prác v úklone, drepe, alebo na kolenách (pri zemi, sadenie, úprava zeme, pokladanie šlapákov, prekladanie kameňa a pod.) a naďalej sú plnohodnotným nástrojom.

Dom a záhrada sa neváha podeliť s dobrými skúsenosťami nielen s náradím, stromami a záhradníctvami. Preto sa čoskoro k téme hodnotení a postrehov používaných nástrojov, či odevov vrátime v ďalšom článku.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu