Podľa čoho vybrať najlepšie tablety do umývačky?

Umývačky riadu sa stali priam neoddeliteľnou súčasťou našich domovov. Oproti klasickému umývaniu dokážu ušetriť množstvo času, energie i priniesť väčšie pohodlie. Na druhej strane, kúpou umývačky sa cesta k čistému riadu nekončí. Naopak, v tom čase je len na začiatku. Aj o tento spotrebič je potrebné sa starať a udržiavať ho, pričom samotná umývačka ako taká špinavé taniere či šálky nevyčistí. Potrebujete na to kvalitné tablety, resp. kapsule. Ako ich vybrať?

Efektívne riešenie

Platí rovnaký princíp, ako pri práčke – sama o sebe tiež nezaistí čistú bielizeň. Postará sa o to prací prášok, aviváž či kapsula. Pri umývačke je to trochu iné v tom, že okrem tabliet, prášku či gélu je potrebné pridať aj soľ pre zamedzenie tvorby usadenín či vodného kameňa a leštidlo. To, ako už názov napovedá, slúži najmä na zachovanie lesku tanierov a pohárov.

umývačka riadu

Zdroj foto: Vladyslav Lehir / Shutterstock

Tablety do umývačky predstavujú efektívne riešenie po viacerých stránkach. V čom tkvie ich výhoda?

Leštidlo či soľ v tablete

Výhodou tabliet a dôvodom, prečo sú efektívne je, že môžu spojiť viacero priaznivých účinkov v jednom. V praxi to znamená, že multifunkčné kapsule do umývačky môžu obsahovať spomínanú soľ či leštidlo. Tieto dva prípravky sa bežne kupujú samostatne k základným umývacím tabletám, takto však kupujúci získa 3v1.

Mimochodom, ak myslíte ekologicky a snažíte sa viac vnímať faktor životného prostredia, budú pre vás ako stvorené ekologické umývacie tablety, ktoré neobsahujú fosfáty a zároveň sú balené v recyklovateľnom obale.

Vybrať môžete aj podľa funkcií

Prvým rozhodujúcim faktorom pri výbere teda je, či máte záujem výhradne o základné kapsule do umývačky, alebo o umývacie tablety, ktoré obsahujú aj leštidlo, či soľ.

Ďalším krokom pri rozhodovaní môže byť ich špecifický účinok. Niektoré tablety do umývačky riadu, podobne ako pri praní, ponúkajú tzv. účinok tri v jednom – napr. teda neutralizujú pachy, dezinfikujú a zároveň chránia striebro a nerez. Konkrétne rozhodnutie je samozrejme na spotrebiteľovi. V každom prípade, tablety do umývačky obsahujú rôzne arómy, bieliace činidlá na odstraňovanie škvŕn či tenzidy, ktoré na povrchu rozpúšťajú tuky a oleje. Výrobcovia povinne uvádzajú zloženie na obale.

umývačka riadu

Zdroj foto: RaspberryStudio / Shutterstock

Je vhodné si vopred uvedomiť, akého typu nečistôt sa budete chcieť pri umývaní zbaviť. V praxi je teda rozdiel, či napríklad umývate mierne špinavé taniere a poháre, alebo často varíte a dávate umývať zašpinené hrnce od oleja. Aj preto je na trhu viacero rôznych tabliet, spomedzi ktorých si môžete vyberať.

Starajte sa o svoju umývačku

Nezabúdajte, že keď si vyberiete tie najideálnejšie kapsule do umývačky, celý proces sa tým ešte len začína. O umývačku je skutočne potrebné sa starať. Spomínaná soľ pomáha k zmäkčeniu vody a k skvalitneniu celého procesu umývania. Rovnako je potrebné pravidelne čistiť filtre a trysky, aby ste zamedzili usádzaniu nečistôt či vodného kameňa.

Po čase to budú relatívne jednoduché až rutinné úkony, ktoré však môžu výrazne predĺžiť dobu používania tohto spotrebiča a ušetriť kopu starostí či nervov s prípadnými reklamáciami. Aj v tomto prípade teda platí, že prevencia, teda investícia do údržby či kvalitných tabliet, môže predĺžiť životnosť umývačky a to, ako dlho zostane vo výbornom technickom stave. Na konci dňa je to teda pre spotrebiteľa výhodnejšie aj po ekonomickej stránke.

 


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu