Výhody a nevýhody ochladzovačov vzduchu

Ak ste rozmýšľali nad tým, že si na horúce letné dni budete chcieť kúpiť nejaký spotrebič, ktorý sa postará o to, aby vám efektívne znížil teplotu v miestnosti, určite ste uvažovali aj nad ochladzovačom vzduchu. Aké sú však jeho výhody a nevýhody?

chladenie vzduchu teplo

Najprv si stručne predstavme ochladzovač vzduchu

Ochladzovač vzduchu, je zariadenie určené na reguláciu teploty vzduchu v miestnosti. Funguje na takom princípe, že je vzduch nasávaný do zariadenia zo zadnej strany, kde následne prechádza cez mokré filtre. Tieto filtre sú naplnené nádržkami s ľadom alebo studenou vodou, ktorá sa vyparí a odoberie teplo z teplejšieho vzduchu, ktorý ďalej ochladí. Následne sa už ochladený vzduch vypúšťa z prednej časti do miestnosti, pomocou ventilátora.

Pozitíva ochladzovača

Jednou z najväčších výhod je jeho energetická efektívnosť. Ochladzovač vzduchu využíva menej energie ako klimatizácia, pretože nepotrebuje kompresor, ktorý odoberá veľa energie. Voda v ochladzovači vzduchu sa iba vyparí alebo náplne s ľadom sa rozpustia a odoberú tak teplo z miestnosti, čo je menej náročné na energiu.

Ďalšou výhodou je, že dokáže zvlhčovať vzduch. To je užitočné v domácnostiach, ktoré bojujú so suchým vzduchom alebo s nízkou vlhkosťou vzduchu. Kým klimatizácia vzduch vysušuje, ochladzovač pomáha udržiavať vzduch vlhký. Okrem toho je to veľmi veľké pozitívum, pretože vám v tomto smere poslúži aj počas zimného obdobia bez toho, aby vám vzduch počas zimy ochladzoval. Stačí, keď ho naplníte vlažnou vodou.

klarstein ochladczovač

Niektoré ochladzovače vzduchu sú aj inteligentné, čo znamená, že ich môžete ovládať bez problémov pomocou aplikácie. Jedným klikom tento spotrebič zapnete, vypnete a jednoducho si môžete aj regulovať teplotu či stupne fúkania.

Čistenie a ekológia

Taktiež ponúkajú možnosť čistenia vzduchu. Mnohé modely majú filtre, ktoré zachytávajú prach a nečistoty zo vzduchu. Vetranie vzduchu cez ochladzovač môže tiež zlepšiť kvalitu vzduchu v miestnosti. Veľmi veľkým plusom je tiež to, že je cenovo dostupnou alternatívou ku klimatizácii. Mnohé modely sú dosť lacné a majú nižšie náklady na prevádzku, ako tradičné klimatizačné jednotky, pretože ich prevádzka si vyžaduje menej energie. To z nich robí ideálnu možnosť pre všetkých, ktorí chcú ušetriť peniaze na účtoch za energiu.

Sú šetrné k životnému prostrediu než tradičné klimatizácie, pretože nevypúšťajú do ovzdušia škodlivé plyny. Sú prospešné pre zdravie, pretože sú vybavené ionizátorom, ktorý produkuje záporné ióny. Tie majú pozitívny vplyv na vaše zdravie tým, že neutralizujú pachy, potláčajú rast mikroorganizmov a čistia vzduch od čiastočiek prachu. Tieto záporné ióny zároveň podporujú imunitný systém, zvyšujú výkonnosť, psychickú pohodu, zlepšujú spánok a uľahčujú dýchanie.

Ochladzovač vzduchu je prenosný a tiež ľahký, čo znamená, že ho môžete umiestniť kdekoľvek, kde ho potrebujete. Niektoré modely sú vybavené kolieskami, ktoré umožňujú ľahkú prepravu z jednej miestnosti do druhej.

Negatívne stránky ochladzovačov vzduchu

Samozrejme, nie je možné ich porovnávať s klasickými klimatizačnými jednotkami, čo sa týka výsledku pri ochladení miestnosti. Nemôžete očakávať, že vám extrémne znížia teplotu v domácnosti. Maximálne znížia teplotu vzduchu o 2 až 4 stupne. To znamená, že nie sú ideálne pre väčšie miestnosti.

Najlepšie funguje v suchých podmienkach, teda v domácnostiach, ktoré majú suchý vzduch. Vlhkosť v miestnosti môže obmedziť schopnosť ochladzovača vyparovať vodu a tým aj jeho schopnosť ochladzovať vzduch. Okrem toho sa ani neodporúča používať tento spotrebič vo vlhkých priestoroch, pretože tým, že sám o sebe zvlhčuje vzduch môže spôsobiť, že sa vám veľmi rýchlo vytvoria plesne a navlhnú steny.

Musíte často kontrolovať nádržku s ľadom. V prvom rade je potrebné spomenúť, že pokiaľ budú napustené len studenou vodou, nebudú veľmi účinné. V tomto prípade teda treba používať na chladenie vždy nádržky s ľadom. Myslite však na to, že ak sa ľad roztopí, bude potrebné túto nádržku vymeniť opäť za ľad. Takže budete musieť vždy dbať na to, aby ste v mrazničke mali pripravenú náhradu.

Hlučnosť a filtre

Niektoré modely môžu vytvárať veľa hluku. Ak ste citlivý na hluk, môže to byť problém. Je dôležité zvoliť model s nízkou hlučnosťou, ak chcete udržať tiché prostredie vo vašej domácnosti.

Ďalšou nevýhodou, je aj potreba čistiť filtre. Filtrácia vzduchu je dôležitá, aby sa zabránilo vzniku baktérií a plesní. Filtre sa musia pravidelne čistiť alebo meniť, aby sa zachovala účinnosť a kvalita vzduchu.

Celkovo možno konštatovať, že hoci sú ochladzovače vzduchu skvelým spôsobom, ako si udržať chladnejší vzduch doma alebo v kancelárii počas horúcich letných mesiacov, pred investíciou do nich je dôležité zvážiť ich výhody a nevýhody. V závislosti od vašich potrieb môže byť ochladzovač vzduchu dobrým riešením pre vás. Rozhodnite sa teda dôkladne, či je to správna voľba pre vás.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu