Veverička na chalupe, v humne, alebo na povale: ako sa jej zbaviť?

Veverička vo všeobecnosti nepatrí medzi škodcov, ktorý by vyhľadával prítomnosť ľudí. Niečo iné sú však chaty umiestnené v horách, ktoré nie sú veľmi navštevované. Ponúkajú sucho, prípadne teplo a najmä dostatok priestoru vhodného na vytvorenie hniezda. Hoci veverička sa dostáva do ľudských obydlí a príbytkov naozaj len zriedkavo, môže predstavovať problém napríklad vtedy, ak by robila neporiadok so škrupinami orechov, nosila priveľa zásob, poškodzovala drevené obloženie domu, alebo vytvárala väčší priechod do stavby napríklad pre kuny, potkany a podobne.

veverička, malý hlodavec a plašenie

Veverička sa bežne ľudí bojí a sama nevyhľadáva ich spoločnosť. Je obozretná a plachá. V prípade potreby sa vie brániť, napríklad ak je chytená do klietky, naberie odvahu a vďaka pudu sebazáchovy môže útočiť. Dôvodom, pre ktorý ju možno chcete dať preč zo svojej chaty pritom môže byť aj čisto jej vlastné bezpečie, ak máte mačku, psa, alebo viete, že by jej prítomnosť len zbytočne vytvárala stres.

Ako sa zbaviť veveričky?

Na jar je vysoká pravdepodobnosť, že samička môže mať v hniezde mladé. Chytiť ju do klietky a odpratať pár kilometrov do lesného porastu je bežným riešením. No zabudnúť na mladé znamená matke pripraviť horor, mladé usmrtiť hladom, alebo môžete byť svedkom srdcervúceho príbehu, kedy veveričia matka dokáže nájsť cestu k svojmu potomstvu aj na 10 kilometrov. Buďte preto obozretní a počítajte s možnosťou, že má u vás svoje hniezdo.

Na veveričky zaberie, ak sa budova zabezpečí pred vstupnými otvormi. Je dobré ich uzatvárať po vyplašení veveričky. Nie je nič horšie, ako uväznená veverička, ktorá zomiera, smrdí a mumufikuje niekde medzi trámami dreveného stropu. Svoje o tom vedia tí, ktorí nevedomky zakonzervovali kuny, či iné hlodavce v stropoch. Veveričky sa možno zbaviť aj pomocou pachových plašičov, ktoré je možné získať v predajniach s poľovníckymi a rybárskymi potrebami. Pachové plašičky môžu využívať pachy líščieho moču, ktoré predstavujú pre veveričky varovné signály a nebezpečenstvo. Vo všeobecnosti sa používajú ultrazvukové plašičky, ktoré vydávajú zvuk na určitých frekvenciách. Zabrať môžu niektoré typy určené na kuny. Veverička je hlodavec, no na niektoré zvukové plašiče si dokáže veľmi dobre zvyknúť a začne ich ignorovať.

veverička, malý hlodavec a plašenie

Ideálnym spôsobom, ako veveričku odstrániť, je chytenie do klietkovej pasce. Druhy sú rôzne. Môžete si ju vyrobiť, kúpiť, alebo požičať. Klietkové pasce sú zariadením, ktoré sa uzatvorí až po vojdení chytenej veveričky dnu. S klietkou potom manipulujte opatrne. Veverička je plachý tvor, no v záujme vlastnej ochrany, alebo ochrany mláďat sa mení na veľmi mrštného odvážneho hryzúňa útočiaceho na vaše prsty. Veverička je krásna, svojho času lákavá pre jemnú kožušinu. Divú veveričku sa nesnažte skrotiť a chovať v zajatí. Zviera by bolo v akom strese, že ľahko uhynie už po pár hodinách, alebo dňoch. Chytenú veveričku pustite do lesa čo najskôr po odchyte.

Mimochodom… Vedeli ste o tom, že veveričku v minulosti lovili kvôli jej kožušine? Veď preto poznáme pojem „starú belu„.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu