Starý nábytok z čias socializmu je ešte v mnohých našich domácnostiach. Ak plní svoj účel, nie je dôvod ho nahradzovať. Najmä nové dizajnérske kúsky možno vyzerajú dobre, no reálne nejde o tú istú stabilnú kvalitu. To, čo na mnohom starom nábytku odchádza, je zamykanie. Buď stratíme kľúč, alebo len kovové vnútro začne zadrhávať a nepohybuje s lištami nahor a nadol tak, ako to bolo v čase mladosti konkrétneho nábytku.
Spôsobov zamykania samozrejme poznáme mnoho. Jeden z najčastejších, ktorý ale našiel využitie a je používaný a využívaný dodnes, je zamykanie pomocou dvoch kovových líšt. Kľúč prechádza do dverí, no na druhej strane sa vysúvajú, alebo zasúvajú dve oblúkové lišty. Oblúkové preto, aby posilnili pevnosť a boli viac odolné proti ohnutiu. Mnoho skríň má aj tak tieto lišty poohýbané, od horlivej nedočkavosti pri otváraní. Ak sa vám tento systém zamykania pokazil, kľúč sa javí neefektívny, alebo celá biela vložka vypadáva, nemusíte hneď horlivo pozerať na ponuku Mobelixu, či IKEA.
Niekedy stačí investícia dvoch až troch eur a v tejto cene je nový zámok. Mnoho obchodov ho predáva aj za 5 EUR, čiže sa oplatí porovnávať. Predávajú ho v rôznych železiarstvach, domácich potrebách, predajniach s kovaním a kľúčovými službami. Drahé to určite nie je. Len si to vyžaduje hľadanie. Nie vždy veríme, že na nábytok starý 40 rokov existuje aj dnes v predaji plnohodnotný zámok. Ale je to tak. Kým na kvalitnom nábytku môže ísť o celokovový, v bežnom predaji sú dostupné plastové, s vyhotovením známym z modernejšieho nábytku. Ak sa rozhodnete pre výmenu, môžete počítať s potrebou len malého počtu nástrojov.
Poškodený zámok nie je komplikované odmontovať. Ak ide o model bez viditeľných šrobov, ide o kryt, ktorý je ľahké odstrániť pomocou plochého šrobováka. Stačí od dreva odtlačiť kryt na niekoľkých miestach a postupne sa začne odhaľovať a ľahšie odstraňovať.
Horná a dolná lišta sa o zámok zachycujú v jeho ramenách. Tieto ramená sa podľa pohybu kľúča pohybujú v tele zámku hore a dole Respektíve k stredu, alebo od stredu. Keď sa do týchto ramienok uchytia lišty, aj zámok s nimi pohybuje hore a dole. Nejde o nič prevratné. No zámok vôbec nemusí byť ukotveý o nábytok skrutkami, ale môže byť v lištách zakotvený spôsobom, ktorý mu nedovoľuje vypadnúť aj bez skrutky.
Ak je to aj váš prípad a zámok je uchytený bez skrutiek, stačí zámok vyklopiť náklonom na jednu stranu a ťahom k sebe. Pozor, sledujte do vnútra, ši lišty pomaly vyliezajú z týchto ramien. V prípade ak je zámok skrutkovaný o nábytok, samozrejme je skrutky nutné odstrániť.
Nový zámok môže byť priamo modelom AVES 701, ktorý stačí správne priložiť k nábytku. Bielu vložku z mäkkého plastu, ktorá sa nám v minulosti tak rada rozpadávala a vypadávala, máte tentoraz napevno v tele zámku s možnosťou otáčania podľa kľúča.
Je vhodné si radšej ten malý kúsok predvŕtať, nie prevŕtať na druhú stranu. Ide o čo najmenšie poškodenie nábytku a zamedzenie praskania drevotriesky. Vhodné je teda predvŕtať tenším vrtákom, ako je skrutka od zámku. Robte to ideálne cez nový zámok a až po otestovaní, že sedí a po priložení naozaj pohybuje lištami nahor a nadol. Lišty pri tomto zámku nebude nutné nasadzovať tak šikmo, ale bude ich stačiť len priložiť.
Z prednej strany už len stačí nasadiť krúžok, ktorý je síce dekoračný, no plní aj svoju čisto upevňovaciu funkciu. Nový zámok vyzerá presne ako ten predtým, len čistejší, novší a trvácnejší. Nič komplikované vás nečaká. Preto je tento návod skôr o motivácii nabrať odvahu a opraviť zámok. Mnoho domácností majú niektoré zámky pokazené aj 30 rokov bez nejakej obnovy Naučili sa žiť s tým, že sa s jediným kľúčom a bielym – dnes žltým – vnútrom presúvajú od dverí k dverám. Nebojte sa toho, najmä keď sú nálady menej ako 3 eurá.
0 komentárov