Rastliny boli súčasťou nášho prostredia od počiatku. Kvety a interiérová zeleň nám v bytoch a domoch skrášľujú interiér, no najmä sú prirodzenými čističmi vzduchu. Akýmsi osviežovačom, ktorý má viac biologických funkcií, ako tých estetických, kým oči vnímajú len ich vzhľad. Zväčša nám kvety udrú do očí vtedy, ak sú výrazne veľké a neprehliadnuteľné, alebo výrazne zanedbané. V kúpeľni však rastliny nebývajú bežné. Bežne sa skôr stretneme s niektorými interiérovými skalničkami, vo veľkých kúpeľniach vo svete nachádzajú priestor bonsaje. Napríklad aj kaktusy v slovenských domácnostiach, hoci najbežnejšie sú kvetiny umelé. Kaktusy sú pritom nešťastnou voľbou, pre ne akoby za trest. Vyššia vlhkosť kúpeľne totiž pre ne zväčša vôbec nie je vhodná. Vhodné nie je ani prekurovanie.
Priestory kúpeľní, ktoré sú veľké a slnečné, môžu byť vyplnené v podstate akýmikoľvek izbovými rastlinami. Menšie kúpeľne by však mali viac pracovať s priestupom svetla do priestoru a mierou vlhkosti. Menšia kúpeľňa tiež bude priestorom, ktorý je menej namáhaný na priechodnosť, no na druhej strane môže byť priestor stiesnený a obmedzený. Ak sa kúpeľna používa, udržiava si vyššiu vlhkosť, potom a rastliny v nej môžu byť vďačné za vzdušnú vlhkosť, ale tiež vyššiu teplotu, ktorá je v kúpeľni bežná. Ak má dostatok svetla, sú to ideálne podmienky na rast rastliny. Oveľa viac než v priestore spálne a chodieb, kde môže nižšia teplota a najmä nízka vlhkosť spôsobovať vysušovanie a oslabovanie rastliny.
Obľúbený a dekoračne pôsobiaci je šachor umiestnený v črepníkoch. Existuje viacero druhov. Celé roky je v našich podmienkach používaný izbový brečtan. Poznáme rôzne farebné odrody interiéru prispôsobeného brečtanu s rôznou kresbou, aj jednofarebnými listami. Nie tak ťahavou rastlinou, no rovnako využívanou je rozšírený ťahavejší filodendrón. Filodendrón ako celá skupina niekoľkých druhov dokáže zmeniť interiér kúpeľne najmä pre svoj exotický zjav a výraznú zelenú farbu. Táto rastlina má tendeniu upútať a stiahnuť na seba pozornosť. Zaujímavý môže byť aj izbový asparágus, ktorý sa vyznačuje bohatým rastom s veľmi drobnými lístočkami. Môže však veľmi rýchlo rásť a hoci pôsobí vzdušne, vzdialene pripomína podmorské riasy alebo drobné ihličie, nemusí byť dlhodobou súčasťou kúpeľne. V lete sa mu darí vonku, alebo na terase. Vhodnou súčasťou kúpeľne môže byť na jar.
foto: paprade, pre interiér je ich množstvo druhov. Kúpeľňa je pre ne ako stvorená.
Čo ďalšie rastliny? Rôzne druhy paliem budú tiež pre svoje potreby vlhkosti vhodné, podobne ako paprade. Howea – rajská palma známa aj ako kentia môže byť skvelou zeleňou od zeme po strop v dostatočne svetlých kúpeľniach. Kým palmy si môžu žiadať výraznejšiu starostlivosť, menej náročné na podmienky sú paprade. Ak majú vodu, je to často do hlavné. Niektoré druhy papradí sú vhodnejšie aj do priestorov s tieňom bez dostatku svetla, podobne ako begónie. Ak budú mať dostatok vlhkosti, na svetlo nenáročné druhy môžu priestor stále skrášliť krásnou zelenou farbou. Veľmi pekná svojim kvetom, ale aj ešte nerozkvitnutá môže byť v kvetináči umiestnená „mierová“ kvetina lopatkovec (Spathiphyllum wallisii), niekedy v anglických krainách nazývaná aj ako mesačná kvetina. Veľmi blízka a podobná je lopakovcom antúria.
foto: na snímke lopatkovec (Spathiphyllum wallisii)
Krásny môže byť na pieprovec (peperomia) ako samostatne stojaci na priestrannom stole pri umývadle, alebo na kúpeľňovej komode vo výške pásu až hrude, nie však vyššie.
foto: na snímke pieprovec a jeho dva druhy
Zamiokulkas (zuamioculcas zamiifolia) si vystačí aj s tienistým miestom, no doprajte mu miesto, na ktorom vyniknú jeho listy. Väčšie rozrastená rastlina poslúži aj na podstavci na zemi. Nenáročná do polotieňa umiestnená môže byť sansevieria trojpása (Sansevieria trifasciata), najmä husto zarastená. Rastlina môže byť ťažká, preto pozor na správny črepník, ideálne keramicky, aby nebola stále na zemi / po stole prevrhnutá.
foto: Tilandsia si vyžaduje vzdušnú vlhkosť, ale tiež vhodný priestor. Na snímke je len dekoračne umiestnená.
Tilandsia je rastlinou s koreňmi prijímajúcimi vlhkosť zo vzduchu. Aj tá je dobrou voľbou do priestoru ako je kúpeľňa. Na jar, v prípade ak menej kúrime a kúpeľňu teplotne veľmi nepremáhame, môže byť osviežením priestoru črepník s farebnou kombináciou kvitnúcej cinerárie (senecio cruentus). Vhodná je aj plavúnka a marantha. Krásne a dekoračne atraktívne môžu byť bambusy. Tie rezané, alebo dekoračné, ktorým postačí nádoba s vodou sú menej časté. Malé izbové bambusy s koreňmi v črepníku však budú tie najideálnejšie aj z pohľadu ich vlastnej budúcnosti. V kombinácii s orchideami si vytvoríte kus Thajska, Číny, či inej Ázijskej krajiny vo vlastnej kúpeľni.
foto: bambus sa k nám dostane aj ako dekorácia vo veľkých kyticiach. V kvetinárstvach ich dobre poznajú v podobe vyrastajúcej rastlinky z bambusovej narezanej tyče, ktorej postačí voda.
Dracena je nenáročná rastlina. Existuje niekoľko rôznych druhov rozlišujúcich sa medzi sebou hrúbkou dreva, tvarom a farbou listov. V obchodnom dome IKEA ich svojho času predávali dlhšie obdobie za euro a tak sa tento exotický palmový kvet dostal do tisícov domácností Slovenska aj v prípade, že iný kvet u nich neprežije. Nie je náročný a nevyžaduje si veľa. Vlhkosť kúpeľne dracene môže prospievať rovnako, ako teplota, čo sa môže prejaviť na krajšom vzhľade, než niekde nad radiátorom, alebo na komode v interiéri. Celkom prvá snímka v článku zachytáva dracenu v priestore za vaňou, ktorý nie je priechodný, ale pre veľkú rastlinu tak ideálny.
foto: detail draceny, najbežnejšieho druhu, ktorý je tak populárny
Kúpeľňa je priestorom, v ktorom vlhkosť môže vplývať na drevený, drevotrieskový nábytok a rôzne staršie nátery. Pokiaľ obývate starší dom bez kompletnej rekonštrukcie a používateľ starší nábytok, v ovzduší môže byť formaldehyd vo veľmi malom množstve. Na citlivý organizmus môže nie len on vplývať na zdravotný stav. Formaldehyd dokážu pohlcovať viaceré kvetiny. Pri zmienke tejto škodliviny sa uvádzajú orchidey, alebo nefrolepka.
Ak umiestňujeme zeleň do kúpeľne, robíme to s ohľadom na priestor, na potreby členov rodiny, s ohľadom na domáce zvieratá (pes a mačka), ako aj svetlo. Používame podstavce, umiestňujeme zeleň na police, ideálne na parapetnú dosku. Niekedy si dopomáhame košíkmi zavesenými zo stropu. Pozor len pri sadrokartónových stropoch a umiestnenie tak, aby nebola zasiahnutá plechová konzola, izolácia a kabeláž vŕtaním. Používajú sa skrutky vyslovene do sadrokartónu, ktorú majú po zavŕtaní klapku pokrývajúcu priestor z druhej strany so širšou plochou. Tým sa zamedzí prerazeniu sadrokartónu a nechcenej väčšej diere.
Rastliny určené do kúpeľne môžu byť aj v blízkosti vane. Nie však v priestore, kde hrozí prevrátenie, nárazy a stiahnutie uterákom. Nie je vhodné, aby pena z vane, alebo voda so šampónom prskala ku kvetine. Tak odolné kvety, aby zvládli takúto vodu na trhu nemáme. Je nutné myslieť aj na deti. Úložný priestor s uterákmi, ich vešaním a teda zeleň nepatrí hocikam. Ešte jedna rada. Mala by byť vidieť, nech plní svoju dekoračnú funkciu.
foto: na snímke vidieť kombináciu vianočného kaktusu, ktorý nie je tak citlivý na vyššiu vlhkosť, a fikus v samostatnom kvetináči na vlastnom nemennom stanovisku.
S ohľadom na živú prírodu, ktorú ste si do kúpeľne umiestnili, by ste odteraz nemali preháňať svoje prípravy na večierok v hustom mraku laku na vlasy a iných sprejov. Je totiž zvykom vytvoriť na hlave nedýchateľné mračno. Silné odsávanie v kúpeľni je možnosťou, ako situáciu zachrániť, aj keď nie ideálnou. Automatické odsávanie vzduchu v kúpeľni môže ovplyvňovať vlhkosť, čo nie je žiadna výhra pre fakt, že kúpeľňu považujeme práve pre vlhkosť ideálnu pre viacero rastlín.
Orchidea, nie len druh Phalaenopsis, ale aj mnoho iných menej náročných druhov, sú bežnou súčasťou našich presvetlených kúpeľní, prípadne priestorov v oknách kúpeľní. Dostali sa tam akousi automatikou, no neprišli sme na nič nové. Honosné hotely po celom svete, ale aj toalety, verejné sociálne zariadenia vo vzdialených krajinách v priestoroch bussiness centier, hoteloch, kancelárskych stavieb a priestorov s určitým imidžom využíva kvet orchideí, ba aj celé inštalácie bonsají s orchideami. Ich kvet dokáže skrášľovať interiér niekoľko týždňov, nerozrastá sa do obludných rozmerov a najmä si drží svoj tvar.
Vyžaduje si však určitú starostlivosť, zálievku a napučanie kôry. Aj práve potrebné úkony pre zaistenie správnej vlhkosti niekedy v našich podmienkach odsúdili pre našu pohodlnosť orchideu do priestoru kúpeľne – kvôli prenášaniu. Takéto prípady tak spojitosť orchideí a kúpeľne objavia náhodou. No neobjavili nič nové.
Kúpeľňu si môžete vybaviť akýmkoľvek kvetmi, ktoré nie sú príliš aromatické, náročné na priestor a bujne rastúce. To by mohlo len komplikovať umiestnenie kvetiny, jej podopretie. Kúpeľňa, ak je veľká a svetlá, nepovažuje sa za špeciálnu podmienku pre umiestnenie kvetín. To možno dovolí pustiť uzdu fantázii viac ako je normálne. Preto sa stretávame s niektorými modernými a architektonicky atraktívnymi riešeniami, kedy aj v kúpeľni môže byť inštalovaný živý machový obraz, zem môže byť v konkrétnom priestore tvorená okruhliakovým jemným štrkom, ale v priechodnej časti našliapnou dlažbou. Okruhliaky sa však vedia vypomstiť. Ak niektorý odskočí do priestoru, kam šliapete, môže za nehodu a bolestivý nášľap. Kamienkové úseky sme mali možnosť vidieť v niektorých exotických krajinách, kde sa v niektorých prípadoch inšpirácia prenáša z nadšenia návštevníkov aj inam do sveta.
Za extravagantné možno považovať aj inštalovanie paliem, kombinovaných s ďalšími druhmi, ktoré z kúpeľne vytvárajú malý prales. Je to však len vec osobného štýlu. Kúpeľňa mže disponovať vyššou vlhkosťou, no ak sa sa nepoužíva bežne, je dobré nezabúdať na kvetiny v kúpeľni, ak si vyžadujú svoju osobitú starostlivosť, či aspoň tú bežnú štandardnú. Zväčša ak nemáme zeleň na očiach v priestoroch dennej časti domu, môžeme prehliadať potreby „nevidených“ rastlín.
V kúpeľni nachádzajú uplatnenia prvky prírody, ktoré si nemusia vyžadovať až takú starostlivosť, ako tie živé. Ide o sušené kvety, kombinácie drevených prvkov, sušených kvetov a rastlín, konárov ornamentného dreva, alebo len konárov deformovaných do netradičného tvaru. Zaujímavú sú aj dekoračné bodliaky, ktoré pre nedôveru a pichliače umiestňujeme ďalej od nahého tela, skôr do váz mimo dosah rúk a tela. Takéto inštalácie môžu byť súčasťou aromatických doplnkov.
Aj živú prírodu môžeme kombinovať s prútenými košíkmi a v nich umiestnenými hoci aj plastovými črepníkmi. Používa sa aj ratan a ratanové nádoby, v nich umiestnené kvetiáče / črepníky a z nich vyrastajúce zelené živé rastliny. Prútie a ratan dodáva nevzhľadným kvetináčom z obchodu, aj čistej keramike stále viac prírodný vzhľad.
Je to z časti gýč, z časti vynaliezavosť, ktorá v umelých kvetinách našla riešenie smutného priestoru najmä v bytoch. Jednoducho preto, že bytové kúpeľne nemajú za bežných okolností prirodzené svetlo a sú tak v tme. Nachádzajú sa v strede bytov bez prístupu k svetlu. Živá rastlina by veľmi rýchlo uhynula na nedostatok svetla. Z umelých kvetín nachádzajú využitie kvety, orchidei, rôzne ťahavé zelené rastliny a napodobeniny papradí, rôznych trávových typov rastlín a dekorácií. Výhodu určite majú. Nie sú náročné na svetlo, vlhkosť, majú stálu farbu, stavbu tela, nemenia svoj tvar a nehrozia ani mušky. Iba ak pavučiny.
Florálny motív býva aj na obkladoch. Ak sa vám podarí získať obklad, ktorý je s motívom konkrétneho kvetu a tento kvet aj v podobe umelej kvetiny ako dekorácie do vrchných políc, alebo na vrchný priestor skriniek, na okraje poličiek, či nástenné inštalácie, môže ísť o pekný prvok zladenia dekorácie s obkladom, prípadne farbou obkladu.
Je celkom jedno, ktoré riešenie je správne. Správne je to, pri ktorom sa budete vy sami cítiť najlepšie. Je jedno, čo kto tvrdí. Ak sa bude živá rastlina a vy navzájom rešpektovať, mať radi a prijímať sa, potom je jedno, ktorú si zvolíte. Základ je váš pocit, nie pocit návštevy, názorov z vonka, susedov a trendov v katalógoch.
0 komentárov