Recenzia: Testovali sme vysávač Gorenje Flamenco VCEA

Očakávania od dobrého vysávača do domácnosti sú predovšetkým v tom, aby mal výkon, dlho vydržal a práca s ním bola jednoduchá. Až počas používania prídu na rad kritériá ako spôsob zberu smetí, výmena zberníka, manipulácia s jednotlivými dielmi, alebo tiež jeho kapacita.V redakcii sme mali možnosť dlhší čas testovať model vysávaču Gorenje Flamenco s jasnou zelenou farbou. Aké by dostal hodnotenie? Určite nie zlé. Na používateľa pôsobí pevne, napriek plastovému vyhotoveniu. Prekvapí svojou teleskopickou rúrou a nepochybne aj ďalšími dielmi.

Gorenje Flamenco

Vzhľad

Model je výrazný svojou farbou. Jasná zelená do nášho interiéru síce nezapadala, no ako spotrebič, ktorý zostáva skrytý, nemá mať prečo farbu ako dôležitú vlastnosť. Veľkým plusom je pohyblivosť na klasických kolieskach, ako býva zvykom, avšak ľahko sa dá presúvať aj pomocou veľkej dobre uchopiteľnej rúčky. Ňou je možné vysávač kedykoľvek položiť na stranu s elektrickým káblom. Zaujímavý je otvor v hornej časti, na ktorý sa dá nasadiť napríklad na stenu, aj keď celkom postačí jeho rúčka. Pri otvore pre hadicu je na hlavnom diely vysávača odklápacie viečko, v ktorom sa ukrývajú malý nádstavec a tenká koncovka pre okrajové vysávanie. Celý vrchný diel aj s týmto viečkom sa dá odklápať, čím sa dostávate k vrecku. Pri ňom sa uvádza kapacita 3 litre.

Hlavný pohyb umožňujú veľké kolesá. Tie pokrýva mäkká guma, ktorá mu umožňuje tichší pohyb po dlažbe, alebo drevenej podlahe. Kábel už však ide ťažšie. Ak máte kábel povytiahnutý a počas vysávania ho potrebujete povytiahnuť ešte viac, ťahaním vysávača sa to nemusí podariť ľahko. Testovaný model mal tuhší kábel. Za to je však pevný a po stlačení aktivácie navijaku naozaj vtiahne celý kábel bez akéhokoľvek problému.

Vlastnosti, ktoré oceníte

Model Gorenje Flamenco VCEA má svoje kvality ukryté vo svojej nízkej váhe, určite v rýchlej použiteľnosti, ale napríklad aj v regulácii výkonu. Vďaka nej viete podľa potreby upraviť ťah, ktorý aj pri najslabšom režime zvláda zbaviť podlahu neprichytených nečistôt. Najslabší režim je pomerne tichý. Oproti iným dvom modelom, ktoré používame od iných výrobcov, je porovnateľne tichší, bez piskľavých tónov. Najtichší režim nemusí byť rušivý ani pri nočnom vysávaní. Aj keď pre niečo také nemusia mať susedia pochopenie, občas si to nutnosť situácie zažiada. Najvyšší výkon na ľahko ovládateľnosť posuvníku je vybavený aj svetelnou signalizáciou, ktorá upozorňuje na upchatie, či zúženie trubice či hadice.

Telo nie je všetko, čo hadica a tyč?

Ohybná hadica je celkom iná ako pri bežnom vysávači. Využíva ohybné plastové materiály s určitou elasticitou. Zaujímavejšia je rúra, ktorá na prvý pohľad pôsobí ako jedna krátka rúra. Dokonca môžete byť najskôr sklamaní, že s takto nízkym vysávačom sa budete príliš hrbiť. Následne keď príde prekvapenie v podobe vysúvateľnej teleskopickej tyče, máte chuť sa vysávaču ospravedlniť za kritiku. Táto tyč má dokonca zaujímavosť, že jej teleskopická predĺžiteľnosť sa prejavuje len pri držaní v oboch rukách. Tyč sa nevsúva počas vysávania, aj keď silno tlačíte. Výhoda poistky je napriek veľkej jednoduchosti jej stálosť. Nehrozí teda nechcená zmena dĺžky, kým si sami neželáte rúru skrátiť na menšiu dĺžku uložiteľnú do škatule.

Súčasťou balenia sú dve hlavice. Zvláštnosťou kefovej hlavice je jej rotačná hlava vo vnútri. Po nasadení sa aktivuje rotor, ktorý zametá koberec. Podobnými systémami je vybavených viacero vysávačov. U nás však pri bežnom malom modeli pre domácnosť mala premiéru. Rotačný kartáč je použiteľný na akýkoľvek povrch. Zvyšuje síce mierne hlučnosť celého vysávača, ale pre výsledný efekt netvorí zásadnú prekážku.

Práca s vysávačom

Pri priamej práci sa nekonali naozaj žiadne zázraky. Od vysávaču očakávate určité vlastnosti a tých sa dočkáte. Dve výmenné hlavice nie sú jediné s ktorými môžete pracovať. Na teleskopickej tyči sa nachádza držiak o ktorý je možné pripojiť niektorý z menších nadstavcov. Práca s vysávačom je tak jednoduchá a praktická. Pri častom vysávaní užívateľ vie nájsť všetkým vymoženostiach a vychytávkam využitie.

Hlava s hladkým povrchom si poradila s podlahou a dlažbou. Kefová hlavica s rotačným kefovaním je zaujímavý tým, že je výborná na koberce s nízkym vlasom, rigy, tvrdé kancelárske koberce a staršie typy kobercov. Koberce s dlhými vlasmi bolo nutné vysávať trochu pomalšie a s väčšou námahou, ako to poznáme pri klasickom vysávači. Nájsť tak s touto zelenou žabkou funkciu na dlhovlasé koberce, šlo by o výbornú voľbu vo všetkých smeroch.

Vysávač sa osvedčil pri vysávaná prachu z vŕtania a zvyškov z búracích prác na stavbe. Drobné nečistoty, ktoré by inak prášili, alebo unikali neunikli ťahu vysávača. Najnižšia hlučnosť a najnižší ťah v kombinácií s hladkou hlavou na vysávanie docielili presne to, čo by ste očakávali. Aj preto nemožno na vysávači kritizovať nič na sile a ťahu, ktorý funguje na alebo nad očakávania.

Zhodnotenie

Určite je možné hodnotiť dizajn, manipuláciu, konštrukciu, váhu, ale aj výbavu hodnotiť za pozitívne. Vysávač napriek zdanlivej krehkosti je pevný, nevŕzga, ako je pri plastoch bežné. Je odolný voči otrieskaniu o zárubne, o steny či nábytok. Dobre sa s ním manipuluje po miestnostiach s dosahom viac ako 20 metrov prívodového kábla. Prechádzka po byte je ideálna pri vytiahnutom kábli, keďže druhá polovica kábla môže byť tuhšia. Výhodou je niekoľko druhov vreciek a vymeniteľné textilné, ale tiež regulácia výkonu s LED signalizáciou.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu