Žalúzie alebo rolety? Ako vybrať vonkajšie tienenie?

Regulácia slnečného svitu, ochrana súkromia, energetická úspora či napríklad optická a zvuková bariéra sú výhody, ktoré získame obstaraním vonkajšieho tienenia. Rozhodujete sa medzi roletami a žalúziami? Pozrite sa, aké sú medzi nimi rozdiely.

Natáčanie lamiel

Rolety sa vyrábajú z hliníkových alebo plastových lamiel, ktoré sa navinú na hriadeľ v boxe. Slnečný svit sa tak reguluje iba vytiahnutím či stiahnutím rolety. U žalúzií sú jednotlivé lamely oddelené, takže sa dajú rôzne natáčať a regulovať svetlo viacerými spôsobmi. Ak túto možnosť budete využívať, oplatí sa vám žalúzie.

Ochranná bariéra

Stiahnuté rolety aj žalúzie pôsobí ako optická bariéra. Nielenže váš majetok skrývajú, ale tiež predstavujú viditeľnú prekážku pre zlodeja, ktorá by im vlámanie do nehnuteľnosti sťažila. Ak zvolíte rolety s elektrickým pohonom, tu je ochrana ešte vyšší, vďaka brzde a technickému riešeniu násilné zdvihnutí roliet nie je možné. Zlodej nebude riskovať hluk a množstvo času, ktoré by prekonávaním bariéry strávil. Skvelú ochrannú bariéru poskytuje napríklad obľúbená vonkajšia roleta Vivera.

žalúzie Isotra

Medzi žalúziami v bezpečnosti vedie vonkajšia žalúzie Titan 90, ktorá má vo vodiacich lištách skryté bezpečnostné prvky. Špeciálne tvarované lamely sa po spustení do seba uzamknú a zvonku nie je možné ich otvoriť. Žalúzie sa ovláda iba diaľkovým ovládačom alebo vypínačom.

Termoregulácia

Žalúzie a rolety regulujú teplo vnútri objektov, v lete pomáhajú znížiť teplo, ktoré sa do interiéru dostane až o 7 stupňov, čo v horúčavách prispieva nielen k väčšiemu komfortu, ale aj k úspore nákladov na klimatizáciu. Pomáhajú ale aj v zime, keď slúži ako dodatočná izolácia a zabraňujú únikom tepla z interiéru. Vysoké energetické úspory dosiahnete napríklad s žalúziou Zetta 90, s lamelami do tvaru písmena Z, ktoré po zatvorení vytvoria celistvú plochu a majú tak rovnako dobré termoregulačné vlastnosti ako rolety.

žalúzie Isotra
Odolnosť proti vetru a búrke

Roleta spoľahlivo chráni okno pred dažďom a krupobitím a prudký vietor jej neškodí. Preto ju pri zlom počasí môžete nechať zatiahnutú. U žalúzií záleží na veľkosti jednotlivých lamiel a zvolenom materiáli. Žalúzie s úzkymi, menšími lamelami je možné používať len v miestach, kde nebudú vystavené príliš silnému vetru, aby sa nevylámaly. Do veterného prostredia sa lepšie hodí žalúzie so širšími alebo silnejšími lamelami, ktoré sú odolnejšie.

Rozhodujte podľa designu

Skvelé vlastnosti majú ako rolety, tak žalúzie a je len na vás, ktorý druh vám viac vyhovuje. Ak sa nemôžete rozhodnúť, stavte na svoje estetické cítenie a vyberajte podľa designu. Či už zvolíte jednoduché a striedme rolety alebo žalúzie s lamelami vo farebnom prevedení, zvýšenie komfortu v interiéri spoznáte okamžite.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu