Závesné kreslo vyzerá dobre, lákavo a má aj svoje muchy. Pre koho je?

Keď sa pred niekoľkými rokmi začali na trhu objavovať závesné kreslá a vajíčka na zavesenie do silnejších trámov stavieb pre interiér aj vonkajšie stavby, pozerali sme mnohí na tento produkt ako na záležitosť luxusnú. Na vec, ktorú si raz doprajeme. Pre mnohých je lákavé sa do takéhoto kresla posadiť aj dnes. Stále však šlo o vizuálne atraktívne zariadenie. Akýsi kus nábytku, ktorým sa dá dotvoriť neobyčajný interiér v obývačke, v pracovni, alebo len nejakej hale, zimnej záhrade, či oddychovej miestnosti. Keď sa také snímky so závesným kreslom objavili na knižných portáloch spolu s čitateľkou na zábere, mali sme jasno, že kreslo prináša pohodu pre čítanie kníh a zatúžili sme viacerí po podobnom pohodlí.

závesné kreslo a pohodlie

Z cien okolo 360 eur bolo postupne už len 260 a v roku 2021 už bežne vídame aj ceny okolo 159 až 179 EUR. Cena kresla tak šla dole a v podstate je to vo všeobecnosti rovnaký dizajn aj vyhotovenie, za aké si pred rokmi dopriali tí, čo zatúžili po tomto neobyčajnom dizajne a pohodlí. Tie cenovo dostupné má v ponuke kondela.sk, napríklad viac otvorený dizajn je v ponuke mojnabytok.sk.

Niektoré luxusné modely si držia svoju cenu, prípadne vysokú cenu. Sú to najmä tie s veľmi silným rámom a špeciálnym dizajnom, prípadne modely s extra podsedákmi, ktoré zvyšujú komfort. Väčšie kreslá aj pre vysokých ľudí sú samozrejme drahšie. Určené sú do interiéru, ale aj exteriéru. Často ich vidíme ako doplnok vo veľmi vlhkom prostredí, čiže:

  • Wellness zariadenia
  • Okolie bazénov
  • Aj prímorské letoviská

Podvedome môžu takéto prvky zvyšovať hodnotu nehnuteľnosti

Závesné kreslá vyzerajú na prvý pohľad zaujímavo. Pôsobia ako interiérový doplnok. Realitky a dizajnérske štúdiá radi zvyšujú podvedome a zmyslovo atraktivitu snímkov loggií, balkónov, či terás na domoch tým, že pridajú závesné kreslo a iné podobné prvky. Naláka to podvedome hlavne tých ľudí, ktorí nemajú osobnú skúsenosť a spájajú sa im ako symbol luxusu a pohodlia. Je cieľová skupina ľudí, ktorá takéto prvky automaticky vníma ako tie, ktoré chce vyskúšať. Psychológia začne pracovať a miesto sa zdá lákavejšie. A to aj napriek tomu, že jeho cena už pomerne dostupná a kreslo si vieme dopriať viac ako v minulosti.

závesné kreslo a pohodlie

Ale ako je to s tým luxusom a pohodlím?

Závesné kreslo nemusí byť pre kohokoľvek

Zväčša sa konštrukcia skladá z dvoch častí. Vajíčka (kresla) a ramena s podstavcom. Rameno s podstavcom majú uchytenie v štyroch skrutkách, ktoré sa však často môžu pri nedotiahnutí pohybovať. Síce nepatrne, no milimeter dole znamená aj pár centimetrov celkom hore a teda aj náklon. Vajíčko je možné zavesiť aj o vlastný „hák“ v silnom tráme. Napríklad v altánku, či terase. Pokiaľ sa však nezaistí špagátikom o rameno, či stenu, môže sa mimo hojdanie (pružina spájajúca rameno a vajíčko tlmí akékoľvek otrasy pri nasadaní a zvyšuje komfort.) aj otáčať. Ľudia citliví na kolotoč, alebo na miesta, ktoré sa s nimi hýbu, si tak neprídu na svoje. Naopak, tí, ktorí majú radi mierne hojdanie, alebo slabé krútenie – ktoré však postupne ustane – tí budú spokojní.

závesné kreslo a pohodlie

Tieto kreslá sú vytvorené z materiálov, ktoré sú zväčša odolné na UV, čiže neblednú podľa Slnka. Odolné sú tiež voči vode. Aj u predajcov sa však menia farebné varianty ie len konštrukcie, ale aj vnútorných vankúšov. S nimi je možné doladiť farebný odtieň aj vzhľadom na iné farebné prvky a tak kreslo môže ladiť so zvyškom interiéru.

Na čo pri kúpe, výbere a umiestnení pozor:

  • Podkladať závesné kreslo s ramenom možno len na rovný a pevný povrch. Nerovná hlina sa neodporúča.
  • Rameno nedávajte k blízkosti skla, okennej tabule, alebo krehkých predmetov. Pre prípad pohybu, naklonenia pri nasadaní, alebo nehôd.
  • Textilné sedáky neponechávajte vonku na daždi
  • Skrutky v spodnej časti ramena je vhodné podložiť podložkami a silnejšie utiahnuť pre zachovanie riadnej stability, pokiaľ sa považujete za náročného „hojdača“.
  • Pobyt v kresle nemusí byť pohodlný pre vysokých ľudí. Pri opretí chrbta je totiž konštrukcia pri hlave a krku taká, že tlačí na hlavu, alebo strop konštrukcie búcha a nedovoľuje pozerať priamo. Pre vysokých ľudí tak nemusia byť kreslá (najme menšie rozmery) vhodné.

Zavřít reklamu
Zavřít reklamu