Azbest v navezenej cestárskej zemine má jasné vysvetlenie. Aké?

Mediálne kauzy vznikajú pre udalosti, ktoré sú na dennom poriadku, no novinári z nich vytvárajú udalosti neobyčajné. Príkladom je výskyt azbestu v navezených sutinách stavebného odpadu pod cestami pri výstavbe diaľníc. Tento jav sa opakoval aj v minulosti a vina padá na dodávateľa materiálu. Ten, ak je uvádzaný ako nezávadný, môže byť kontaminovaný malými úlomkami azbestu, ktorý dodávateľ nerozpozná, no prístroje áno. Výsledok? Pre chybu niekoho veľmi vzdialeného pyká dodávateľ aj po rokoch. Problém má jednoduché vysvetlenie s ktorým však prekvapivo neprichádza absolútne nikto. Akoby Slovensko nemalo dostatok miest, kde je možné priniesť odpovede na tieto otázky, alebo sa len zodpovední krčia a pozerajú inam.

Azbest v navezenom odpade je, vždy bol a zrejme bude

Pre pochopenie celého problému  je nevyhnutné pozrieť sa na pôvod tohto návozu. Do podkladov diaľníc ako aj do vrchných vrstiev, do ktorých ide mletý stavebný odpad, nie vždy len štrk, nachádzajú využitie materiály pevné, tvrdé a stabilné. Takým je naozaj aj stavebný odpad, do ktorého počítame škvaru, hlinu, štrk, piesok, tehly, škridly, murivo, omietky a rôzne sypké netoxické materiály. Na Slovensku neustále prebiehajú búracie práce, rodinné domy sa prerábajú, kupujeme staré domy, prerábame, zhadzujeme strešnú krytinu. Odvoz takéhoto materiálu si zabezpečujeme pomocou menších firiem. Pri búracích prácach nachádza veľké množstvo Slovákov azbest. Často z nevedomosti, rovnako ako s plným vedomým, ale pre jeho malé množstvo nevedia koho kontaktovať. Nechcú platiť tisíce eur za likvidáciu.

Inde chýbajú postupy, informácie, neexistuje program riešenia a pomoc, či informácie o postupe pri takomto náleze. Tí, čo nepoznajú materiál azbest, vkladajú ho do kontajnerov. Pri odvoze nie je možné nahliadnuť a skontrolovať naložený odpad. Ide o dôveru medzi odvozcom a tým, čo odpad naložil. Samozrejme, pri vykladaní, ak sa azbest objaví, je jasné, odkiaľ kontajner pochádza a hrozia vysoké pokuty. Lenže prípady, kedy sa kontajner vykladá na zberné miesta a po mesiacoch či rokoch ďalej materiál putuje do mlynčeka a rovno na návoz pri rozsiahlych stavbách neprinášajú možnosť odhaliť presne konkrétny zdroj. Toto sú Slováci a je to žiaľ bežné. Stretávame sa s takýmito skúsenosťami s firmami, ktoré vykonávajú odvoz stavebného odpadu. Ich náklad odvážajú na zberný dvor, kde sami musia zaplatiť. Prípadne je takýto materiál získavaný bezplatne, inde za úhradu. Je to rôzne. Záleží aj od kvality materiálu. Čisté tehly majú iné hodnoty, ako zmes.

Azbest je okolo nás

Azbest je nebezpečný materiál, o ktorom sme si už niečo povedali v minulom článku. Je na mnohých miestach okolo nás. Množstvo starých domov má brizolit, štvorcovú strešnú krytinu, ktorá rada po desaťročiach puká a nemá tvarovú náhradu, iba ak improvizované náhrady. Sami vieme, ako sa po dedinách radí a ako sa pri stavbách celé desaťročia robilo. Kúsky azbestu sa dávali do kontajnera a už tak nie je starosťou daného človeka, ale odvozcu odpadu. Potom však prídu prípady, kedy má niekto pochybnosti a nájde azbest pri výstavbe diaľnice v navezenom pomletom odpade. Podobné analýzy sa nerobili pod inými cestami v minulosti, kde by našli zrejme aj 1 000 x viac prekročené hodnoty azbestu, či iných nebezpečných látok.

Výsledok? Nie každý dodávateľ materiálu aj vždy má maslo na hlave. On v skutočnosti ten odpad nevytvoril, aj keď zodpovednosť nesie. Tá zodpovednosť a spokojnosť dodávateľa je ale postavená na dobrom slove toho, čo si nechal upratať dvor po stavbe a búracích prácach. Aj o tomto je slovenská realita, ale zabúda sa na ňu.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu