Ríbezľa červená je krík, vysoký približne 140 cm. Bobule rastú na podlhovastých strapcoch. Pôvodne rástla divo, no potom sa udomácnila aj v našich záhradách. Prvé plody ríbezle červenej dozrievajú od júna do júla.
Červené ríbezle sú zaraďované medzi super potraviny, pretože majú vysoké antioxidačné účinky. Ak ste vo fáze chudnutia a strážite si príjem kalórií a tukov, určite stiahnite po červených ríbezliach.
Pri váhe 56 gramov obsahujú približne 30 kalórií a neobsahujú žiaden cholesterol ani tuky.
Denná dávka červených ríbezlí obsahuje približne 3% z dennej odporúčanej hodnoty, teda 8 gramov sacharidov z toho 4 gramy sú cukry, 2 gramy tuky a 1 gram bielkoviny. Presne takéto množstvo ovocia vám dodá približne 40 % odporúčanej dennej dávky vitamínu C.
Červené ríbezle majú 4násobne viac vitamínu C ako pomaranče.
Stojí za zmienku, že obsahujú 4 % odporúčanej dennej dávky železa a 2 % odporúčanej dávky vápniku.
Rodivosť červených ríbezlí sa začína skoro po ich vysadení, najčastejšie už v druhom roku. Úrody bývajú každý rok a bohaté. Kvety červených ríbezlí sú vysoko odolné voči jarným mrazom, vydržia až v – 6° mrazoch.
Ich výhodou je, že dozrievajú jednotlivo a zbierať ich možno jednorazovo. Ideálnym obdobím na ich vysádzanie je jeseň. Sú náročné na výživu, je potrebné ich hnojiť každý rok a najviac sa im darí vo vyšších polohách s dostatkom vlahy. Kry sa sadia do jamôk 30×30 centimetrov vo vzdialenosti 1,5 až 2 metre. Veľmi dôležité je dať krom oporu, napríklad drevený kolík, ktorý by mal presahovať výšku kríku. Pred jarným obdobím kry pučia a je potrebný rez kru. Tým podporíme rast nových výhonkov a púčikov.
Vybrať si môžete s rôznych druhov a odrôd červených ríbezlí. Medzi najosvedčenejšie patrí skorá odroda DETVAN a neskorá odroda TATRAN, MARATON a HRON.
Veľký pozor treba dávať na škodcov, ktorými sú v tomto prípade vtáky.Plody pred nimi uchránite napríklad sieťkou, ktorá im zabráni prístup k nim.
0 komentárov