Čoraz viac je trendom uvedomovanie si významu životného prostredia a ekológie, ako aj čím ďalej rastie význam samotného separovania odpadu. Ešte stále síce nie všetky domácnosti dokážu separovať odpad, prípadne separujú, no nedokážu separovať naplno pre odvoz všetkých druhov smetí jediným vozidlom. To by ho opäť miešalo dohromady. Tí, ktorí si nájdu priestor na domáce separovanie, dokážu v konečnom dôsledku ušetriť a v domácnosti sa vedia vyhnúť zápachu.
Separovaný odpad v bežnom domácom prostredí môže vyzerať rôzne. Byty či domy možno nemajú priestor na viacero košov, prípadne separovanie odpadu do plastových vreciek položených len tak niekde v kuchyni nie je ani vkusné a ani hygienické. Je bežné, že niektoré domácnosti separujú hádzaním plastov do nádoby či vreca na balkóne, alebo postaveného za kuchynskými dverami. Ide to však aj inak.
Kontajnery, ktoré vyzerajú a slúžia svojmu účelu. Na trhu sú už nejaký čas kontajnery, ktoré majú rôznych výrobcov a rôzne dizajny. Ich základom je ale poslúžiť na separovanie, ukladanie na seba, či vedľa seba. Ich veko je sklápateľné a pri otvorení zastaviteľné tak, aby mohla nádoba zostať otvorená dlhšie, kým do nej vkladáte odpad. Bežná zostava je tvorená štyrmi nádobami. Štvorica tvorená nádobami na papier, plasty, organický odpad a sklo.
Tie naše sú len príkladom nádob, ktoré nájdu uplatnenie v každej domácnosti so záujmom separovať. Nádoba pre organický odpad by mala byť vystlaná vreckom. Aj preto, aby ste si ju zachovali čistú a voňavú, bez potreby sprchovania a umývania vo vani. Tie na papier odľahčia klasický odpad, ak ho neskôr viete zužitkovať v krbe. Nie každá domácnosť ale produkuje sklenený odpad.
To, na čo sa pri recyklácii a separovaní nepozerá, je kov. Viac sa v slovenskej domácnosti objavuje kov, ako odpadové sklo. Odpadovým sklom sú len obaly od kečupov a olív, ktoré nenachádzajú využitie pri zaváraní. Potom pohárem ktoré praskli, a kúsky črepín pri domácich nehodách. Za to plechoviek, alobalov, rôznych drôtikov, vrchnáky a podobne, sú kovom a ten má zásadnejšie zastúpenie medzi klasickým odpadom. Odvoz kovov ale nie je nijako riešený a nemá samostatné nádoby.
Organickým odpadom je čokoľvek z rastlinnej ríše, škrupiny od vajec, šupky, pokazené ovocie a zelenina. To všetko sa dokáže v prírode rozložiť a poslúži ako hnojivo. Zmes plná podporných látok pre ďalší rast pokiaľ máte rodinný dom. Organický odpad má zmysel separovať a následne použiť v záhrade. V prípade bytov je otázne, ako veľmi patríte k záhradkárom na balkóne. Pri separovaní sa však nakoniec dá znížiť záťaž na prírodu. V záujme naplniť a využívať tieto koše môže ich prítomnosť prinútiť viac sledovať vyhadzovaný odpad.
0 komentárov