EKO koža, časovaná bomba alebo daň za úsporu pri nákupe sedačky

Eko koža je materiál, ktorý umožňuje výrobcom sedačiek vytvárať tvarované a esteticky zaujímavé dizajnové kúsky bez využívania skutočnej kože. Pre svoju časovú obmedzenosť je to ale nešťastný materiál, ktorého skutočnú negatívnu stránku pociťujú mnohé slovenské domácnosti. Ako rozšírený trendový materiál sa objavila vo väčšom meradle pred zhruba 15 – 20 rokmi. Nepoznáme pritom sedačku vybavenú ekokožou, ktorá by z týchto čias prečkala súčasnosť.

koža poťahová čalúniaca látka na sedačke

Už niektoré sedačky staré 12 – 14 rokov vnímame ako minulosť, ktorú museli nahradiť novšie modely bez ekokože. Aj v našom prípade dva modely staré 10 rokov skončili pomerne naraz v stave „do zberného dvora“ alebo „prečalúniť“. Akoby obsahovali presný časovač, životnosť 9 – 10 rokov a rozhodli sa spustiť program autodeštrukcie. Úspora pri nákupe sedačky sa nemusí vždy vyplatiť. Najmä ak siahate po sedačke s reálne obmedzenou životnosťou a dokonca sa pýši ekologickou „EKO-kožou.“ Je naozaj EKO koža tak ekologická?

EKO-koža nepotrebuje zabíjať skutočné zvieratá

K dobru materiálu známeho ako EKO-koža nahráva fakt, že ide o imitáciu skutočnej kože, ktorá nepotrebuje zvieratá. Nie je živočíšneho pôvodu, dá sa tak povedať, že pri jej spracovaní neumierajú zvieratá. Nejde však o celkom ekologické materiály a po niekoľkých rokoch jej používania je už celkom nemysliteľné tvrdiť niečo o ekológii. EKO koža je totiž menej odolný materiál, ktorý si síce nevyžaduje ošetrovanie kože, no nemá dlhú trvanlivosť a tým prinúti majiteľov takéhoto nábytku prečalúniť, alebo vyhodiť a nakupovať nové.

Eko koža poťahová čalúniaca látka na sedačke

Jej výhodou je fakt, že ekokožu môžete mať aj v žltej, zelenej, červenej, fialovej a modrej verzii. Pri skutočnej koži je použitie takýchto farieb nemožné. Ako syntetická koža si prakticky môže dovoliť ponúkať aj vzorovanie, čo je však len veľmi ojedinelé.

Zásady údržby eko-kože

Existuje niekoľko zásad, ktoré by mali dodržať majitelia nábytku s eko-kožou, aby sa vyhli zhoršovaniu stavu a poškodeniu:

Eko koža poťahová čalúniaca látka na sedačke

  • Nevystavovať sedačku vysokým teplotám nad 25°, čiže preč od krbu a radiátorov.
  • Nevystavovať ju na mieste, kam preniká slnečné svetlo priamo (cez okná, alebo terasu). Takáto sedačka by nemala byť na slnku, a teda aj pod oknom na ktoré praží priame Slnko.
  • Nečistoty sa odstraňujú vlhkou handričkou
  • Nikdy na eko-kožu nepoužívajte prípravky na ošetrovanie skutočnej kože a žiadnu silnú chémiu

Problémy a rozpadanie eko-kože

Eko-koža má využitie ešte širšie ako pri klasickej koži.  Je skvelým nástrojom na obaľovanie konštrukcii tvrdých tvarovaných, ako aj mäkkých slúžiacich na sedenie, opieranie, alebo len pohodlie pri sedení a používaní sedacieho nábytku a taburetiek. Avšak je aj časovanou bombou. Po určitých rokoch sa v mnohých domácnostiach eko koža naštartuje takmer v rovnakom čase s rozdielom pár mesiacov na viacerých miestach. Trhliny, praskliny a odlupovanie. Aj menší mechanický tlak spôsobí jej odlupovanie a potom to už ide jedna radosť. Eko koža znamená po niekoľkých rokoch neporiadok a prach. Doslova. Kúsky eko kože sa lepšia na sediacich, opierajúcich sa, roznášajú sa po miestnosti, a po dome. Je celkom jedno, či ide o prvky na ktoré sa opierajú končatiny alebo chrbát sediaceho.

Eko koža poťahová čalúniaca látka na sedačke

Môže ísť pokojne o prvky dekoračné po stranách, pokrývajúce úložné priestory. Stále však predstavujú problém s odpadávaním. Pôsobí to tak nevzhľadne. Nečistoty po zemi, roznášané deťmi, domácimi zvieratami a odkrývanie prašnej spodnej vrstvy eko kože už mnohé domácnosti riešia preventívnym zakrývaním dekami, alebo prečalúnením. Používajú divány, alebo koberčeky na zahaľovanie poškodení, ktoré sa ľahko rozširujú a odlupujú aj ďalej.

Spustenie rozpadania môže byť spôsobené zlým nápadom poumývať sedačku nesprávnou chémiou, alebo prekurovaním miestnosti do vysokých čísiel. Ak ste sa však nedopustili žiadneho takéhoto prehrešku a eko koža sa rozhodla na odchod, pravdepodobne už má svoj vek, ktorý sa dá predlžovať len ak zakrývaním, no raz to príde a sedačka bude musieť ísť preč, alebo do rúk čalúnnika.

Prečalúnenie je riešenie žiadajúce investíciu

Prečalúnenie sedačky je však záležitosťou rovnako drahou, ako stojí samotná sedačka v úsporných typoch konštrukcie a materiálov. Cena sedačky vybavenej ekokožou a nie kvalitným odolným textilom sa tak po 8 až 10 rokoch rovná cene prečalúnenia. Ak je konštrukcia dobrá, má zmysel uvažovanie nad prečalúnením. Prihliadať však môžete aj na fakt, že nová sedačka v textilnom prevedení môže priniesť oživenie a najmä dlhšiu trvanlivosť než sedačka, ktorá už má niečo za sebou a je otázkou času, kedy sa objaví ďalšia časovaná bomba. Ideálne je siahať po eko-koži s vedomým, že nemusí byť dlhovekým materiálom, prípadne môže byť dobrou voľbou naťahovací poťah. Domáci majstri sa môžu snažiť prečalúniť, no výsledok nebude profesionálny. Čím lepšie nástroje a skúsenosti, tým lepšie.

Cena prečalúnenia klasickej L sedačky u zručného nepredraženého čalúnnika vychádza na 300 – 500 EUR, čo je cena ekonomických typov sedačiek, ktorých sa problém Eko-kože a jej zhoršujúceho sa stavu týka najviac.

Pri článku vychádzame zo sledovaní stavu 6 sedačiek vybavených eko-kožou kupovaných obstaraných po roku 2000 na Slovensku a v Českej republike.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu