Prečalúnenie sedačky je drahé, prehoz alebo elastický poťah lacnejší

Prečalúnenie sedačky je často nákladná záležitosť. Skôr, než sa rozhodnete k prečalúneniu sedačky, zhodnoťte, či je sedačka konštrukčne naozaj v poriadku a zaslúži si nové poťahy. Meter látky totiž stojí od najlacnejšej 5 EUR po aj 40 EUR, ak chcete naozaj kvalitu a vytúžený vzor. Lenže sedačka nie je plochá, metre z drahého poťahu sa hravo míňajú v každom záhybe, nie len na operadlách a sedacej časti. Veľa sa minie na zadnej strane a v záhyboch. Dobrý čalúnnik sa vyhrá, niektoré diely rozoberie a opätovne poskladá, pretože by inak čalúnenie nenasadil. Doviezť sedačku do dielne, alebo zaistiť odvoz môže byť nákladné, rovnako ako materiál, čas a práca samotného čalúnnika. Pre niekoho je horor už len odtiahnuť sedačku od steny a pomyslieť na jej sťahovanie dolu schodmi.

čalúnenie a čalúnnik

Podstupujte preto čalúnenie naozaj pri drahých sedačkách, ktorých konštrukcia vydrží ďalšiu generáciu. Lacnejšie sedačky môžu mať čalúnenie drahšie ako bola ich samotná cena. To sú aj prípady žiaľ eko kože, ktorá sa rozpadne jedného dňa aj napriek tomu, že konštrukčne sedačka (drevené vnútro, pružiny, vysedenosť, matrace, mäkké časti a pod) stále bude vyhovovať.

Existuje aj ekonomický variant, druhý lepší ako prvý

Sedačka, ktorej pôvodné poťahy už nedostačujú, sú päsťou na oko, znečistené, poškodené, pretrhnuté, alebo ich len poznačila únava materiálu, môže ďalej slúžiť. Byť súčasťou interiéru. Aj v rámci úsporných riešení skrátka existujú deky, prehozy, materiály veľmi pevné a odolné. Napríklad v severoafrických krajinách sa v obchodoch s textilom zvyknú predávať naozaj mimoriadne kvalitné prehozy, ktoré sú výrazne široké, vo svetlých farbách a na takýto účel sa hodia dokonale. V Tunisku sa ich cena pohybuje od 120 do 200 denárov a rozmerovo presahujú bežnú sedačku. Pokrytie takýmto prehozom však trochu mení štýl obývačky, aj keď záleží na farbe, ktorú si zadovážite.

sedačka a prehoz

Bežne dostupné prehozy na Slovensku tiež poznajú mnohé variácie. Možno ešte lepším riešením sú elastické poťahy na sedačku. Existuje niekoľko výrobcov, zaručených výhier pri výbere pre ich technológiu a odolnosť. Elastický naťahovací / napínací poťah je často riešený materiálom, ktorý je potrebné rozprestrieť presne v strede sedačky a rovnomerne ho naťahovať tak, aby jedno miesto nebolo prepnuté a druhé nedopnuté.

  • POZNÁMKA: Poťahom ľahko zmeníte vzhľad sedačke, ktorá má neprijateľnú farbu – jednoducho, ak ste zmenili názor na farbu a dizajnovo sa uberáte do iných farieb.

Sedačka a poťahy

Foto: príklad napínacieho poťahu, ktorý zmení farbu sedačke. Zdroj foto: 4Home.sk

Elastický poťah a niekoľko zásad pri jeho výbere a nasadení

  • Vyberá sa skôr mierne väčší, ako menší. Neprepínajte ho viac, ako má definované rozmery
  • Zväčša sú univerzálne, no na rohové sedačky je nutné kupovať dva menšie (rozmerovo musia sedieť ako dve samostatné – počítajú sa od miesta, kde sa rohová sedačka rozdeľuje), keďže pre rohové varianty takmer vôbec napínacie poťahy nie sú v bežných rozšírených ponukách.
  • Pri nasadení poťahu, ktorý je problematické sťahovať preč, sa môžeme vzdať funkcie rozťahovania. Napínacie poťahy, ktoré sa ľahko sťahujú, neznamenajú problém.
  • Cena elastických napínacích poťahov sa môže pohybovať od 25 eur vyššie. Počítajte však, že má svoju obmedzenú životnosť. Počíta sa na roky. Pri deťoch, domácich zvieratách a lacnom materiály sa počíta na mesiace.
  • Sedačky kombinujúce drevené vystupujúce prvky, či kovové konštrukčné prvky, nie sú vhodné, aby sa zakrývali podobnými poťahmi. Zakryjete totiž časti, ktoré budú znamenať riziko pre kohokoľvek nepozorného doma, aj medzi návštevami.
  • Sú dizajny, kde aj napriek mäkkým prvkom nemožno uvažovať o elastickom poťahu. Ide o rôzne tvarované sedacie a opieracie, či vonkajšie časti dizajnu, kde poťah nedokáže kopírovať tvarovanie a výsledok nebude ani podobný a nemusí byť ani vzhľadný.

Zavřít reklamu
Zavřít reklamu