Jarný prerez stromov presvetlí korunu a zlepší úrodu

Každý pestovateľ chce mať svoju úrodu najkvalitnejšiu a najkrajšiu. Jednou vecou zo starostlivostí o ňu je prerez. Ten sa používa na zlepšenie tvaru stromu, vplýva na rast, kvitnutie a násadu ovocia. Robí sa s cieľom zlepšiť kvalitu plodov, nápravy mechanického poškodenia stromu, či podporiť prenikanie svetla do vnútra koruny.

prerez stromu

Aké sú hlavné úlohy?

  • vytvarovať korunu stromov do požadovaného tvaru
  • vytvoriť podmienky pre skorý nástup rodivosti
  • zabezpečiť dobré svetelné pomery vo všetkých častiach koruny stromov
  • udržať fyziologickú rovnováhu medzi rastom a rodivosťou počas všetkých životných období
  • dosahovať optimálne a pravidelné úrody vysokokvalitného ovocia
  • priaznivo ovplyvňovať zdravotný stav, dĺžku produkčného obdobia, životnosť výsadby a pod.

Rez po vysadení, kedy a ako?

Správny pestovateľ by nemal zabúdať na rez po vysadení. Robí sa na jar, hoci sme stromčeky sadili na jeseň. Pri presadzovaní zo škôlky do záhradky sa totiž radikálne skracujú korene, preto úmerne k tomu sa skracuje aj koruna. Necháva sa v nej nevyhnutný počet výhonkov, ktoré sa skracujú o jednu tretinu i viac. Na jednoročných hrotiakoch jabloní, z ktorých chceme mať tvar zákropok, sa vyslepia všetky spodné očká až do výšky 60 cm. Hore sa nechá 5 až 7 očiek a vrchol zreže šikmým rezom. Podobne sa postupuje aj pri najnovšie pestovanom tvare – štíhlom (holandskom) vretene. Očká alebo predčasný bočný obrast sa odstráni až do výšky 40 až 60 cm. Ostatný pestovateľ ponechá bez rezu s výnimkou konkurenčných alebo smerom hore rastúcich výhonkov.

Pri reze ovocnín však nemožno postupovať šablónovite, teda rovnako, lebo jednotlivé druhy, tvary a dokonca aj odrody vyžadujú osobitné zásahy. Rozhodujúci je aj vek stromu. Správne zapestovaný stromček už nepotrebuje toľko zásahov ako v prvých 2 až 3 rokoch po vysadení, keď hovoríme o výchovnom reze.

Udržovací a zamladzovací rez

Pestovateľ nič nepokazí, ak v prvých rokoch reže viac. Ak neskráti vôbec nič, robí chybu. Udržovací rez robíme v čase rodivosti, keď odstraňuje konáre zahusťujúce korunu, nepotrebné zvislé výhony, súbežne rastúce nad sebou a vedľa seba, križujúce, poškodené, odrodené a iné. Zmladzovacím rezom sa usiluje prinavrátiť rodivosť. Zmladzovací je obyčajne hlbší.

4 typy ako správne rezať

  1. Reže sa vždy nad bočným konárom rastúcim von z koruny
  2. Nenechájú sa dlhé pahýle, ale režú sa na konárový krúžok
  3. Posledné očko na skrátenom konáriku má smerovať von z koruny
  4. Rezné rany spôsobené pílkou treba zahladiť nožom a vždy zatrieť štepárskym voskom alebo stromovým balzamom

 


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu