Korková podlaha: ako sa pokladá, jej výhody a nevýhody

Korkové podlahy boli svojho času znakom luxusného bývania. Ponúkali výbornú podlahovú krytinu tam, kde sa nepohybujú domáce zvieratá, neprenáša ťažký nábytok, do bytov a pracovní, na miesta s reprezentatívnym významom, alebo dokonca kuchyne. Korková podlaha má totiž viacero výhod a zároveň nevýhod. Dnes sa však objavuje menej, ba dokonca takmer vôbec. Je to spôsobené aj ponukou, keďže je ľahšie si zadovážiť plávajúcu podlahu, ako korkovú podlahu.

Korková podlaha a výhody korkové podlahy

Korková podlaha má úžasné výhody

Korková podlaha môže vyzerať naozaj zaujímavo. Je rozdiel, či ide o korok matný nelakovaný, alebo lakovaný. Lakovaný sa lepšie umýva, je vode odolný. Matný nelakovaný korok je však úprimne povedané, nešťastné riešenie. Jeho použitie je možné naozaj len v prostredí namáhanom minimálne, s kvalitným centrálnym kobercom, ktorý však odhalí okolie tvorené drahšou krytinou. Ceny korku za posledné roky šli vysoko nahor, preto sa aj vína začali orientovať na plastové a skrutkovacie uzávery. Nie je to žiaden náznak menej kvalitného vína, len ide o alternatívu, v ktorej si neplatíte za korok. Korok podlahový je dnes drahší, než v minulosti. Avšak:

  • Dobre sa prenáša a skladuje (materiál). Niektoré dizajny nie sú korkovou tabuľou, ale tabuľkou z dreva a vrchnej korkovej vrstvy skladanej na spôsob plávajúcej podlahy.
  • Pri použití vhodného lepidla je možné urobiť si korkovú podlahu svojpomocne. Nevyhnutný je však čistý a rovný podklad, pokojne, ak to výška dverí dovolí, môžete lepiť aj na pevne držiace linoleum.
  • Má výborné tepelne izolačné vlastnosti. Podlaha z korku nebude nikdy studená, ak je vzduch v miestnosti teplý.
  • Dobre sa umýva, dobre vyzerá a dobre sa s ním narába, ak si potrebujete vyrezať presný otvor napríklad na rúry a konce muriva.
  • Vyzerať môže elegantne a naozaj nezvyčajne. Môže mať krásnu drevenú kresbu, hoci v skutočnosti ide o zrnitý lisovaný materiál.

Nevýhody a postrehy po rokoch používania

Pokladá sa podobne ako bežná dlažba. Ideálne na striedačku, aby sa nestretávali rohy štyroch tabuliek na jednom mieste. Také miesta môžu byť rizikom pre prípadnú chybu jedného rohu a následne máte poriadny problém, pretože chyba jedného rohu odhalí steny troch ostatných rohov. Už rozumiete? Nakoniec, vieme, aké je to lepenie rohov.

Korková podlaha

Jednou zo zásadných nevýhod je drobenie. Menej kvalitná korková podlaha môže byť pohromou. Vekom sa môže rozpadať. No sú to prípady naozaj menej kvalitných modelov. Matná nelakovaná je priam magnetom na nečistoty a prípadné farebné nápoje, mastné fľaky, farbivé nečistoty, tráva, či čokoľvek inak umývateľné na takomto korku môže zanechať permanentné stopy. Zaujímavosťou a faktom je, že nelakované podlahy by sa mali lakovať po položení podlahy. V niektorých domácnostiach ale k lakovaniu nemuseli pristúpiť z ekonomických dôvodov, ako aj z nevedomosti.

Tou najväčšou nevýhodou ale môže byť fakt, že na korku môžete zanechať stopy, ak vám v kuchyni padá nôh opakovane na jedno miesto, železný riad, alebo sa deti premávajú na korčuliach po chodbe. Aj po dvadsiatich rokoch sa však nemusíte dočkať viditeľných známok používania na korkovej podlahe z korkových a tvrdých tabúľ s lakovaným povrchom a hrúbkou viac ako 0,5 cm. Tvrdý a lakovaný povrch je z časti zárukou, že aj prípadná drobná preliačenina po skrini nebude pri umývaní zachytávač nečistoty.

Ilustračná snímka: berkeleydesigncenter


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu