Kvitnúce popínavé rastliny na skrášlenie múrov aj stien

Hustá zeleň a zelené liany, ktoré ozdobené kvetmi samé hľadajú ďalšie miesto, kde by sa uchytili. Spôsoby riešenia, aranžovania a smerovania popínavých rastlín sú len na vás. Fantázií medze kladú jedine ak nároky jednotlivých rastlín. Pri kvitnúcich popínavých rastlinách sa nedá počítať so všetkými vlastnosťami, aké platia pri zelených listových rastlinách. Netvoria až tak izolačné vlastnosti na múroch, no hlavne sú krajšie, lákajú pozornosť a často chcú lepšiu starostlivosť a hnojenie. Práve kvitnúce popínavé rastliny má význam pestovať aj na formovaných konštrukciách a drôtených portáloch pri pergolách. Sú to najmä ruže, ktoré sú pre tento účet využívané a tvoria tak akúsi pýchu pre svojho majiteľa. Najmä ak samu podarí tieto ruže vytiahnuť na fasádu, alebo ním pokrýva múr svojho domu.

Popínavé ruže

Ruže
Ruže milovala aj pani Adamsová, ktorá však odstrihla každý krásny kvet. Naopak, skutočný pestovateľ sa ružiam venuje práve pre tieto kvety. Iní však aj pre ich popínavé vlastnosti. Ak od ruží požadujete, aby vám prerástli múr, dajte pozor na umiestnenie. Aby nešlo o úzky priechod a príliš husté tŕňovité ruže, kde je vysoké riziko zachytenia a zranenia. Ak už musíte, skúste ruže, ktoré sú bez tŕňou a narábanie s nimi je v skutku upokojujúce.

  • Ruža Zephirine Drouhin – popínavá ruža bez tŕňov
  • Ruža Amadeus – popínavá červená ruža so schopnosťou opakovane zakvitať
  • Ruža Blossom Time – popínavá s drobnými kvietkami, odolná na strihanie
  • Ruža banksiae Lutea – žltá ťahavá ruža využívaná na múroch
  • Ruža Dublin Bay – červená ťahavá ruža dorastajúca do menších výšok
  • Ruža Snow Princess – biela ruža dorastajúca do trojmetrovej výšky

Vistérie
Celkom iná kategória, ktorá svojmu pestovateľovi prináša potešenie v podobe zložitých kvietkov a vôbec kvetov iných ako sú ruže, sú napríklad vistérie. Nádherné zložité kvety poskytujú Vistéria kvetnatá Longissima, Vistéria chinensis Prolific, alebo Macrobotrys. Dá sa s nimi vyhrať a umiestniť tak, aby tvorili z pergolí dojem padajúcich cencúľov, či kvetovaného vodopádu.

Zemolez
Zemolez henryho, latinsky Lonicera henryi, je celoročne zelená neopadavá kvitnúca rastlína, ktorá je zaujímavá svojim sfarbením dlhých lístkov s jemným sfarbením žíl nažlto, ale hlavne červených kvietkov s dlhými vystúpenými bliznami. Z nich neskôr na jeseň dozrievajú tmavé bobulky. Ide síce o popínavú rastlinku, no dokáže sa ovíjať, nie prichytávať na rovné plochy. Potrebuje preto vytiahnuť pomocou špagátov, či pevných konštrukcií.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu