Nové dierky na poličky v kuchynskej linke: postup ako na to

Vyrobená kuchynská linka, či bežný domáci nábytok má dierky na police zväčša už hotové. Keď však prídete k potrebe posunúť police inak a získať celkom iné usporiadanie, narazíte na problém, že na danom mieste práve nenavŕtali dierky a tak ani kolík do nej nezmestíte. Samozrejme, navŕtať akúkoľvek dierku môžete ľahko. Problémom však je, že ak si nie je domáci majster veľmi istý tým, čo robí, opatrnosť je na mieste. Tá je však na mieste aj v prípade každého majstra, ktorý si je vedomý rizík. Najmä dvoch s ktorými je nutné počítať.

Dierky na poličky a ich výroba po domácky

V našom prípade sme použili:

  • Extol 402420, vŕtací aku skrutkovač.
  • Malý vrták 2,5 mm a väčší vrták 5 mm
  • Náhradné kolíky, balíček 20 ks, priemer 5 mm
  • Krátka vodováha

Dierky na police, výroba nových, vŕtačka

Problém číslo 1: Prevŕtanie sa až na druhú stranu

Tenký drevotrieskový materiál, či drevený masív, má dierky hlboké len do polovice, prípadne o niečo viac. Pri ich vŕtaní sa používajú krátke vrtáky s výpočtom hĺbky, či inde na to používajú vrtáky s krytom, ktorý hlbšie vŕtanie ani nepustí. V domácom prostredí bez potrebnej výbavy a znalostí sa dá veľmi ľahko a veľmi rýchlo prevŕtať na druhú stranu. Preto je dobré vlastniť, alebo na krátku prácu získať vŕtačku ideálnu na prácu s drevom a pomalou rýchlosťou. Opatrné vŕtanie je dôležité pre sledovanie hĺbky vŕtanej dierky. Aku vŕtačky sú skvelé v tom, že môžete vŕtať aj s veľmi malou rýchlosťou.

Dierky na poličky a ich výroba po domácky

Problém číslo 2: kývajúca polica

Na poriadne odvedenú prácu, po ktorej vám nebude nadávať manželka a ani si nebudete nadávať sám, je nutné myslieť na presné meranie. Je nevyhnutnosťou presnú výšku konzultovať s manželkou, použiť vodováhu, alebo ešte lepšie presný, ideálne fabrikovaný materiál s ktorým zaistíte presnú výšku vašej police na štyroch stranách. Podložením presne vysokými materiálmi do požadovanej výšky na všetkých štyroch miestach si dokážeme policu uchytiť presne tam, kde treba. Ceruzka na zaznačenie nie je zlý nápad. Po navŕtaní je dostatok času na umytie a gumovanie.

Vyrábame nové dierky na poličky

Pomaly ďalej zájdeš. S dobrou akumulátorovou vŕtačkou ide navŕtanie dierok aj pomaly a preto presne. Nezaškodí po zaznačení miest pre vŕtanie nasadiť policu a skúsiť, či zaznačené miesta budúceho vŕtania sedia.

Dierky na poličky a ich výroba po domácky

Rovnako tak nezaškodí pre istotu nasadiť policu aj po navŕtaní tenkým vrtákom. Je dobré urobiť dierky najskôr menším vrtákom a nevŕtať do drevotriesky ihneď s 5 mm veľkým vrtákom. Dôvodom je aj to, že menší vrták lepšie trafí na označené miesto, ako veľký, ktorý môže znamenať odchýlku pokojne aj 3 mm.

Dierky na poličky a ich výroba po domácky

Dierky na poličky a ich výroba po domácky

5 mm hrúbka vrtáku nie je vybratá náhodou. Ide o bežnú veľkosť kolíčkov v kuchynských linkách aj v bežnom nábytku. V kúpeľňovom nábytku môžu byť o niečo užšie kolíčky. Ak kupujete kolíčky k nábytku, v ktorom už sú nejaké kolíčky a chcete len pridať nové, je fajn zobrať jeden z pôvodných a podľa neho kupovať nové. Za predpokladu, že neviete priamo doma zmerať hrúbku a kupovať následne podľa čísla.

TIP: kolíček vkladajte počas vŕtania na vymeranie vhodnej hĺbky. Viac vyvŕtať nie je nutné.

TIP: dierky vŕtajte v jednej línii s tými hore a dole. Síce sa tam nikto nebude pozerať, ale nebude to vyzerať zle, keď by bolo nutné tento priestor opäť nie kedy uvoľniť.

TIP: kolíky na posadenie police sú v bežnom predaji v obchodoch ako Hornbach, alebo Bauhaus. Nekúpite ich v predajniach s nábytkom, čo je zvláštnosť, no žiaľ realita. Veľkosti kolíkov sú rôzne a ich cena sa pohybuje okolo 1 EURA až po 2 EURÁ za balíček. Obsahom balíčka môže byť 8 a viac kolíkov.

Dierky na poličky a ich výroba po domácky, náhradné kolíčky

Príkladová situácia

Našou príkladovou situáciou bola nová kuchynská linka, ku ktorej boli dodané police, ale chýbali dierky na vhodných a použiteľných miestach. Presné originálne police potrebovali zasadenie na mieste bez dierok, čiže ich bolo nutné vytvoriť. Dierky boli preto vyvŕtané pomocou malej akumulátorovej vŕtačky Extol 402420, ktorá umožňovala veľmi pomalé vŕtanie a vrtákom na drevo veľkosti 5 mm. Pomalé vŕtanie bolo prerušované a neustále merané. Zaznačenie miest pre vŕtanie bolo pár krát preverené a výsledkom nakoniec bolo pridanie novej police, posunutie všetkých na nové vhodnejšie miesta a absolútna stabilita. Výhodou je malá vodováha, ktorá je len poistkou, keby náhodou niečo nesedelo. Fotografie sú fotografované pred polnocou, preto nedokonalé svetlo.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu