Premeňte svoju malú obývačku na moderné bývanie aj s malou sedačkou

Zariaďujete obývačku v paneláku, či skromnejšom rodinnom domčeku v modernom štýle? Pomôže vám úspornejšia dvojmiestna rozkladacia sedačka a konferenčný stolík. Do menej veľkorysých priestorov sa skvele hodia aj taburetky s ďalším úložným priestorom pod sedadlom. Oblečenie si uložte do nízkych komôd či políc.

Zariaďovanie obývacej izby v paneláku či rodinnom dome väčšinou najviac komplikujú malé rozmery miestností. Opustite preto zažitú predstavu velikánskej sedacej súpravy, mohutnej obývacej steny a obrovskej televíznej obrazovky, ktoré vládli bytom kedysi. Stavte skôr na menšie, striedmejšie kusy nábytku, vzdušný a značne odľahčený priestor. Vzácne miesto skvele ušetríte pomocou závesných skriniek a políc, ktoré dodajú miestnosti moderný, jednoduchý vzhľad spolu s potrebnou ľahkosťou.

Obývačka a sedačky

Elegantná rozkladacia sedacia súprava Viviana. Foto: MT-nábytok.sk

Malú obývačku opticky zväčšíte použitím svetlých farieb. Všeobecne platí, čím viac svetla, tým lepšie. V miestnosti použite viac svetelných zdrojov, nielen centrálny luster uprostred stropu. Dobíjacie lampičky na baterky vám poslúžia nezávisle na zásuvkách či predlžovačkách. K malej sedacej súprave si dajte šikovnú stojacu lampu, prípadne svietidlo na stenu. Dojem svetlejšieho a priestranného bytu podporíte aj zrkadlami, prípadne zjednotenou podlahovou krytinou v celom byte.

Taburety na sedenie vám vo vnútri poskytnú ďalší úložný priestor

Obývačka bez miesta na sedenie pre vás i prípadné návštevy priateľov či príbuzných asi nebude to pravé. Vyriešte to úspornejšou dvojmiestnou sedačkou, a to v rozkladacej verzii na príležitostné prespanie hostí. Nezabudnite ani na konferenčný stolík. V ponukách nájdete menšie typy s kolieskami alebo napríklad vo viackusovom prevedení a stohovateľnej verzii. Uspokojivé posedenie zaistíte na taburetkách, ktoré môžu vo vnútri skrývať ďalšie potrebné úložné priestory.

Sedačky
Rohová sedacia súprava Miranda. Foto: MT-nábytok.sk

Nesnažte sa malú obývačku vyplniť zbytočnými kusmi nábytku a dekorácií, ktoré budú len prekážať, a aj tak o ne budete nakoniec len zakopávať. Pokiaľ to priestorovo ide, snažte sa izbu prepojiť s ostatnými miestnosťami bytu do vzdušnejšieho celku. Priestory spojíte rovnakými alebo zladenými farbami, oddelíte ich naopak farbami kontrastnými. Dlhú a úzku izbu skrátite použitím tmavej farby na kratších stenách a naopak rozšírite svetlými tónmi na tých dlhších.

Inšpiráciu do interiérov malých obývacích izieb nájdete aj na sieti Pinterest.

Malá miestnosť neznamená, že sa z nej stane skladisko. Ak nemôžete ukladať oblečenie inde ako v obývačke, kúpte si nízke komody. Zaberú vám síce drahocenné miesto pozdĺž celej jednej steny, ale vo výške vašich očí bude voľný priestor. Ani v malej obývačke sa pritom nemusíte báť pohybu. Podľa potreby premiestňujte stolíky a police na kolieskach, prípadne stohovateľné kresielka pre návštevy. Vytvorte si presne také prostredie, aké vám vyhovuje. Občasné, hoci aj nenápadné úpravy prinesú do vášho domova potrebnú zmenu.

Sedačky
Sedacia súprava Mariah s úložným priestorom. Foto: MT-nábytok.sk

Zariaďovanie malých obývačiek vám všeobecne uľahčí flexibilný nábytok. Zvýšená sedačka s úložným priestorom, cez deň upravená ako pohovka s veľkými opornými vankúšmi, vám výborne poslúži na každodenné spanie. Do jej úložného priestoru zase schováte nielen vankúše a prikrývky, ale aj množstvo iných vecí. Dobre vám poslúžia i posuvné dvere. V porovnaní s klasickými dokážu priestorovo usporiť takmer dva metre štvorcové. Cena posuvných dverí síce nebýva zanedbateľná a inštalácia nie je práve jednoduchá, ale každé miesto navyše sa počíta.

Na ukladanie oblečenia sú výhodnejšie nízke komody, vo výške očí budete mať voľný priestor.

Výborným riešením úložných priestorov v malých izbách sú vstavané skrine so zrkadlovými, prípadne svetlými stenami. Ak ste si dopredu rozumne odfiltrovali všetko, čo skutočne potrebujete, zaobídete sa doma bez zbytočných kusov zariadenia. Miestnosť vám tak bude pripadať vzdušnejšia a priestrannejšia. Ľahšie udržiavanie čistoty v byte vám zabezpečí závesný nábytok, police, knižnice a regály.

Sedačky
Rohová rozkladacia sedacia súprava Denrise. Foto: MT-nábytok.sk

Jednou z možností, ako rozšíriť obývačku, je pripojiť k nej vstupný priestor. Po vstupe do bytu totiž potrebujete hlavne manévrovací priestor na vyzlečenie a oblečenie kabáta, vyzutie a obutie topánok a miesto na ich uloženie. Vychádzajte z tepelnej a hlukovej bariéry ktorú zaistíte kvalitnými vstupnými dverami. V predsieni potom nutne nemusíte mať za každú cenu šatníkovú skriňu. Skvele vyzerá aj jednoduchý vešiak na stene a k tomu niekoľko políc na aktuálne nosené topánky. Pridajte k tomu praktickú podlahu spolu so zladenými farbami na stenách a výsledok prepojenia menšej obývačky so sedacím nábytkom a predsieňou bude určite pôsobivý.

Do malej izby použite svetlé farby, tmavé voľte do väčších priestorov.

Výšku miestnosti zdôrazníte alebo opticky potlačíte pomocou výberu farieb a rôznych vzorov. Na super oživenie priestoru využite trebárs samolepky na stenu. Vyrábajú sa z papiera, PVC alebo vinylu a vyberte si ich podľa svojich záujmov. Ani pri nich nezabudnite, že do malej izby patria svetlé odtiene, do divokých experimentov sa radšej nepúšťajte. Držte sa jedného štýlu, nech dekoráciu interiéru neprekombinujete.

Sedačky
Sedacia zostava Kaylyn s umývateľným povrchom. Foto: MT-nábytok.sk

Ak si nie ste svojimi nápadmi istí, obráťte sa na odborníkov. Skúsení bytoví dizajnéri si poradia a zariadenie malých obývačiek pre nich nepredstavuje žiadny zložitý problém. Či už sa spoľahnete na odbornú pomoc, alebo na svoj cit, základom bude váš dobrý pocit z obývačky malej, ale vašej.

Náš TIP: Pozrite sa na širokú ponuku sedacích súprav na MT-nábytok.sk.
Autor: Jiří Macík, MT-nábytok.sk


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu