Pestovanie mikrozeleniny a byliniek v malom interiéri

Mať málo miesta v garsónke, v študentskom byte, alebo na internáte ešte neznamená celom sa vzdať svojej vášne pre nejaké to domáce pestovanie byliniek a mikrozeleniny. Dnes poznáme mnoho druhov, aj šľachtiteľských úletov, kedy si v bytoch a na balkónoch pestujeme drobnú nenápadnú zeleninu. Kde tam sa objavuje Carolina Reaper, Dragon Breath a ďalšie vražedne pálivé papriky. Pestujeme bylinky od výmyslu sveta, aj rajčiny. Je to vôbec dobrý nápad? Investovať čas do takéhoto pestovania, ak si to vieme lacnejšie kúpiť hotové? Je. Hotové znamená, že je to len obyčajným korením a zeleninou. Neviete o pôvode, vode a živinách nič. Nemáte k takej plodine väzbu a vážite si ju menej. Chýba tam pritom to dobrodružstvo a spoločný pocit z výsledku a chuti. Lenže celé to má ešte aj ďalšie vlastnosti a výhody. Ak sa chcete uistiť, či do toho ísť, potom…

balkón a pestovanie

Výhody pestovania mikrozeleniny a byliniek v interiéri

 • Čerstvosť a chuť: Čerstvé bylinky a mikrozelenina majú výraznejšiu chuť a vôňu oproti tým zakúpeným v obchode.
 • Zdravotné benefity: Mikrozelenina je bohatá na vitamíny, minerály a antioxidanty. Bylinky majú tiež množstvo zdravotných výhod a môžu sa používať na rôzne liečebné účely.
 • Jednoduchosť: Pestovanie v malých kvetináčoch je nenáročné a nevyžaduje veľa miesta ani zložitú starostlivosť. Ak nemáte hlboko do vrecka a ide o vášeň, existuje nespočetné množstvo vybavených kvetináčov, hrantíkov so zavlažovaním, osvetlením, dávkovačmi živín a podobne.

Druhy mikrozeleniny a byliniek

Na domáce bytové pestovanie sú vhodné takmer všetky bežné kvetináčové bylinky a rastliny pestovateľné u nás. Aj bobkový list, hoci je známy ako vavrín pravý a pomerne veľký krík. Rodí však použiteľné listy aj ako malý. Priebežne zastrihávaný nemusí vyžadovať viac miesta. Za mikrozeleninu môžeme považovať tú, ktorá nevyžaduje veľa času a investície a vystačí si naozaj s malým kúskom pôdy. Takou je reďkovka, šaláty, dokonca aj rukola a brokolica. Obľúbené sú rôzne čili papričky, klasická paprika, rôzne tvarovaná. Alebo odrody atraktívne rastom a sfarbením. Kvôli vňati viac ako kvôli koreňom sú obľúbené petržleny. Pre mnohých z nás je vývar celkom iný, ak má posýpku z čerstvého petržlenu. Bez nej akoby ani nemal vývar chuť.

Dôležité je podotknúť, že do kategórie zelenina a mikrozelenina spadajú aj naklíčené semená. Len im nedovolíme vyrásť do plnej krásy, ak ich potrebujeme ako klíčky využiť v kuchyni. Naklíčené doma budú vždy znamenať ň čerstvé priamo od dodávateľa. Bez ďalších plastových obalov a naháňania v obchodoch, kde ide neraz o veľmi drahé plodiny s rýchlou dobou spotreby.

Pestovanie mikrozeleniny:

Nemáte pôdu, záhradu a teda klasickú zem? Nemusíte sa vzdávať svojej vášne pre vlastné výpestky.

 1. Výber kvetináča: Vyberte malé kvetináče s hĺbkou aspoň 5 cm. Môžete použiť plastové, keramické alebo drevené nádoby. Druhov kvetináčov, ktoré obsahujú nejaké vymoženosti, teplomery, zalievače a kontrolné systémy sú dnes už len otázkou peňazí. Ak ste si zvolili nejaký druh minirajčín, myslite na dostatočnú hĺbku a uchytenie podpery rastlinky. Príliš veľké rastliny sa nebojte strihať so zachovaním dostatočného počtu kvetov. Rajčiny potrebujú balkón a opelenie hmyzom.
 2. Substrát: Použite kvalitný substrát určený pre zeleninu alebo bylinky. Alternatívne môžete použiť kokosové vlákno alebo perlit ako súčasť zeminy.
 3. Výsev: Semená vysievajte husto na povrch substrátu a jemne ich pritlačte.
 4. Zalievanie: Postriekajte povrch substrátu vodou, aby bol vlhký, ale nie premočený. Používajte rozprašovač. Môžete ho mať v blízkosti pripravený kedykoľvek sa pozriete na miesto, kde má niečo vyrásť.
 5. Svetlo: Mikrozelenina potrebuje dostatok svetla. Umestnite kvetináče na slnečné miesto alebo použite pestovateľské LED svetlá. Pri pestovaní na parapetnej doske myslite na to, že rastlina sa môže ťahať za slnkom a teda môže svoju stavbu tela prispôsobovať smeru slnka. Viac rozptýlené svetlo a presúvanie môže znížiť mieru vykrivenia rastliny do jediného smeru.

Bylinky vhodné pre pestovanie v interiéri

Bylinky sú nenáročné na pestovanie a vyžadujú len základnú starostlivosť. Môžete ich pestovať v kuchyni, na okenných parapetoch alebo na balkóne.

Druhy byliniek:

 1. Bazalka: Skvelá do talianskych jedál, šalátov a omáčok.
 2. Mäta: Ideálna do čajov, dezertov a nápojov.
 3. Koriander: Perfektný do ázijských a mexických jedál.
 4. Tymian: Výborný do polievok, dusených jedál a marinád.
 5. Petržlen: Skvelý na dochutenie mnohých jedál.
 6. Šalvia: Výborná do plniek a mäsových jedál, na čaj a liečebné účinky.
 7. Rozmarín: Ideálny na grilované mäso a pečené zemiaky a mnohé iné

Pestovanie byliniek:

 1. Výber kvetináča: Použite malé kvetináče s odtokovými otvormi. Hĺbka by mala byť aspoň 10-15 cm.
 2. Substrát: Použite substrát určený pre bylinky alebo univerzálny záhradnícky substrát.
 3. Výsadba: Vysievajte semená priamo do kvetináčov alebo presádzajte mladé rastlinky.
 4. Zalievanie: Zalievanie by malo byť pravidelné, ale substrát by mal medzi zalievaním mierne preschnú

Zavřít reklamu
Zavřít reklamu