Odkiaľ sú zemiaky, paprika, kukurica či fazuľa? Poďakujme Indiánom

Aj keď si bez niektorých druhov zeleniny nevieme predstaviť mnoho receptov a zemiaky považujeme taktiež za tradičnú súčasť našej gastronómie, v skutočnosti mnoho plodín ešte pred vyše dvesto rokmi vôbec Slováci nepoznali. Plodiny ako zemiaky, paprika, fazuľa, tekvice, kakao, tabak, rajčiny, alebo kukurica sa na Slovensko, vtedajšie Uhorsko, dostávali len postupne vďaka pánom. Šľachta snažiaca sa o rozmach svojho poddanstva nebola vždy k ľudu tvrdá ako v rozprávkach. Tam, kde im záležalo na nasýtení ľudu, kde im šlo o spokojnosť aj ekonomický rast, tam sa využívali aj novinky. Odkiaľ sa teda k nám dostávali jednotlivé plodiny?

Zelenina Amerika

Amerika, ako „Nový svet“ a Indiáni

Po objavení Ameriky trvalo niekoľko rokov než sa moreplavectvo a námorný obchod prispôsobilo na prítomnosť bohatej obrovskej zeme Nového Sveta na západe. Hoci už o pár desaťročí fungovali dodávky surovín na pravidelnej báze, takmer okamžite z dovezených rastlín a plodov množili ďalšie. Len zemiaky občas sadili pre ich zvláštne kvety. Až o dve storočia sa plodiny začali rozširovať aj do strednej a východnej Európy.

Zo severnej Ameriky privážali kukuricu. Kakao a papriky s rajčinami zo strednej. Zemiaky mali stovky odrôd a najviac nimi bola známa Južná Amerika. Aj keď sa nám teda Indiáni zdajú ako primitívni, dokázali pri svojej „primitívnosti“ zostrojiť kalendár, uskutočniť mnoho zaujímavých objavov a vyšľachtiť druhý, ktoré nasýtili hladom umierajúcu Európu. Mäso, ktoré objavila Európa tiež vďaka Severoamerickým Indiánom je morčacie.

Americká (indiánska) kuchyňa je zaujímavá

Gastronómia súčasného Mexika, ktorá je populárna aj v USA, je v skutočnosti aztécka kuchyňa. Chilli papričky, paprika ako taká, rajčinyfazuľa, kombinujúca bataty a klasické zemiaky, sú pre ňu typické. Na týchto plodinách žijeme v súčasnosti aj my. Bežne si ich pestujeme. Vrátane kukurice, bez ktorej si nevieme predstaviť letá, či niekedy aj návštevy kúpalísk. Niekto dokonca ani návštevu kina. Chilli a feferóny majú svoj pôvod v Amerike, hoci dnes formujú napríklad maďarskú gastronómiu, gastronómiu na južnom Slovensku a podobne. Chilli a mnoho amerických plodín nachádza veľké využitie v súčasnej čínskej gastronómii. Napríklad najpálivejšie čili už ale nepochádza z Ameriky. Najpálivejšia paprička sveta je Dračí dych a tú vyšľachtili tak trochu náhodou na Britských ostrovoch.

Ich nie veľká náročnosť dokonca z jednotlivých plodín vytvára najobľúbenejšie a najčastejšie pestované s vysokou úrodnosťou. Niekde za rajčinami a paprikami a uhorkami máme v zástupe obľúbenosti mrkvu, cibuľu a cesnak. Plodiny, ktoré do slovenskej až slovanskej a keltskej gastronómie patria už naozaj „celé veky“.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu