Kuchynský robot šetrí náš čas aj ruky. Chceme ho napriek veľkosti

Kuchynský robot je zväčša najväčším prenosným spotrebičom. Chceme ho však aj napriek jeho veľkosti. Poskytuje totiž dôležité pomocné ruky do kuchyne a to nie iba v určitom období roka. Od októbra 2021 do novembra 2022 sme zbierali názory niekoľkých domácností, ktoré si zadovážili v poslednom roku, či v minulosti kuchynský robot. Zaujímalo nás, či ide o typický kuchynský spotrebič, ktorý vyťahujeme len na Vianoce, alebo má svoje využitie.

kuchynsky robot a jeho význam náš prieskum

Z 12 sledovaných rodín, alebo párov, ktoré si ho zadovážili, alebo ho získali ako darček, je pre 10 z nich plnohodnotnou súčasťou niekoľkých použití v rámci mesiaca, alebo viac. Polovica rodín alebo párov sa zhodla na tom, že pôvodne neplánovali tak pravidelne využívať jeho funkcie a tri rodiny sa zhodli v tom, že kuchynský robot ich motivuje viac a lepšie variť, piecť a venovať sa vôbec domácej gastronómii (oproti obdobiu pred jeho zadovážením). Pôvodne šlo o prieskum pre vlastné účely a pre iný článok. Po čase z toho vzniká zaujímavý pohľad na zaujímavý prínos a zmeny, ktoré kuchynský robot v domácnostiach má na svedomí. Podkladáme tak svoje poznatky 12 skúmanými rodinami a zároveň vlastnými postrehmi.

Rýchle postrehy týkajúce sa kuchynského robota:

 • Zisťujeme, že je skvelým darčekom vnúčat pre starých rodičov, ak chcú ušetriť starej mame sily pri babičkovských kuchynských kreáciách.
 • Kuchynský robot si zadovážime často pre stále sa držiaci trend pečenia domáceho chleba. Robot totiž človeka zbavuje polovice náročnej práce, ktoré predstavuje vymiesenie cesta
 • Multifunkčné môžu byť zbytočnosťou, ak ostatné funkcie nevyužívate, alebo by vás ich prítomnosť nepresvedčila.

Kuchynský robot Lauben

Moderné a kvalitné stroje pritom ponúkajú oproti starším a lacným výraznejšiu úsporu a pri častom používaní aj tým pádom výraznejší rozdiel v spotrebe.

Kuchynský robot mení naše správanie aj kulinárske možnosti

Kuchynský robot v minulosti vynašli najmä preto, aby odbremenil človeka od miesenia cesta, miešania a ďalších úkonov. V prvom rade to však boli miešacie metličky a automatické programy s rýchlosťami, aké nám ušetrili tú najodpornejšiu prácu, hoci ako pre koho. Lepkavé tekuté cestá kysnuté, alebo liate, sa dajú vymiesiť do hladka s bolestivou rukou, polámanou vareškou, alebo stráveným časom, ktorý sa dá investovať aj inde. Spozorovali sme však jeden veľmi zaujímavý jav. Aj rodiny, ktoré dostali robot do daru (1x svadobný dar, 1x vianočný, 2x ako darček k narodeninám či jubileu) vnímajú zmenu v ich správaní, alebo v záujme variť, pripravovať cesto. To, čo predtým odrádzalo, dnes skôr motivuje.

Plánovanie domácej gastronómie vyzerá inak. Rovnako tak sa zvýšila odvaha toho, čo chceme v kuchyni spraviť a dosiahnuť. Ak je značná časť práce ponechaná na robotovi, šetríme vlastné sily, ale najmä čas. Príprava plnky, poliev, ďalších farebných zmesí, kvásku do druhej várky a podobne, sa dá naplánovať práve na proces miesenia v robotovi. Hoci to nebolo v predkladaných otázkach, v minimálne jednom prípade prítomnosť mlynčeka na mäso ovplyvnila záujem rodiny o fašírky a prejavilo sa to aj pri augustovej grilovačke – vlastné burgery, ktoré by boli inak kupované.

Multifunkčné roboty nebývajú vždy využité na maximum

Náš priebežný prieskum priniesol aj ďalší poznatok. Dnešné roboty dokážu miesiť, mlieť mäso, orechy, niektoré zvládajú dokonca aj priamo zohrievať. Ponúkajú rôzne variácie možností. Z 12 skúmaných držiteľov a majiteľov robotov moderného typu sa len jediná vyjadrila so záujmom vyskúšať maximum jeho možností, ale ani jej sa nedarí využívať ich pravidelne. 11 rodín a párov naopak využíva kuchynský robot skôr na činnosti klasické, miesenie, miešanie a pod.

Lauben multifunkčný domáci kuchynský robot

Foto: v našej redakcii sme sa venovali téme v prieskume a rovnako tak sa v závere roka 2022 venujeme aj kuchynskému robotu nám zatiaľ ešte neznámej značky Lauben. Ich robot Kitchen Machine zaujal rozsiahlou výbavou a len čo sa plnohodnotne zoznámime s možnosťami kuchynských robotov  touto značkou, siahneme po ňom aj v článkoch o niečo podrobnejšie.

Z postrehov, ktoré možno vidieť z názorov skúmaných rodín a párov je jasné, že najviac využitia nachádza počas príprav ovocných koláčov, bublanín, rovnako ako cez Vianoce. Využívaný je aj spontánne pri domácej bábovke a pri rôznych iných príležitostiach. V jednom zo skúmaných prípadov je kuchynský robot využívaný cukrárkou na výrobu zdobených tort. Pre ňu ide o neoceniteľnú súčasť kuchyne.

Ako je to so skladovaním robota?

Kuchynský robot je často najväčším prenosným spotrebičom v celej kuchyni. Vyžaduje si tak výraznejší priestor. Dôležitou otázkou tak bolo aj to, kde ho schovávajú jeho majitelia v čase, keď sa nepoužíva. Výsledky sa dajú spracovať rôzne. Zaujímavý je však predovšetkým odrážkový pohľad, keďže otázka bola povolená bez možností s voľnou odpoveďou.

 • 4 prípady uvádzajú kuchynský robot ako trvalú súčasť kuchynskej linky, nejakej bočnej časti a je teda neustále poruke. Jeden prípad priznáva priamo, že je pri nepoužívaní kuchynský robot skladiskom vreciek s pudingom, škoricovým cukrom a koreninami. Druhý prípad nepriamo priznáva, že je kuchynský robot čiastočne vešiakom a stojanom na iné predmety v kuchyni.
 • Zhodne 4 domácnosti majú pre kuchynský robot miesto v odkladacích priestoroch kuchyne. Jeden z týchto prípadov priznáva, že to znamenalo výraznú komplikáciu.
 • 3 prípady skladujú kuchynský robot v špajzi (v komore, alebo sklade potravín)
 • 1 prípad má kuchynský robot odložený v garáži v pôvodnej škatuli a siaha sa po ňom až pri príležitosti. Tento prípad je zároveň ten, ktorý robota využíva najmenej.

Základná potrebná funkcia je: miesenie cesta

Robota si zadovážime, alebo ho využívame predovšetkým pre základnú funkciu – miesenie cesta. Kuchynský robot ako miesič cesta výrazne uľahčuje prácu v kuchyni, zbavuje nás časti „špinavej“ práce a zároveň je nádobou, v ktorej suroviny pripravujeme, prípadne dokonca podľa funkcie aj vážime. V rovnakej nádobe následne prebieha miesenie. Výmena metličiek môže priniesť aj ďalšie možnosti, akými sú napríklad mixovanie, alebo mletie, výroba zemiakovej kaše a podobne. Množstvo dizajnov a typov nesie označenie multifunkčných pomocníkov, kde nie vždy dokážeme nájsť význam všetkých úloh.

Predstava ponechania najšpinavšej práce na niekom inom má niečo do seba. Stále pritom hovoríme o ceste. Taktiež iné funkcie kuchynského robota môžu znamenať podobnú úsporu sily. Príkladom môže byť ručné mletie mäsa nahradené prístrojovým. Hoci konečnému umývaniu dielov po mletí sa stále nevyhneme, elektrický mlynček netvorí námahu pre človeka a je samozrejme rýchlejšie a plynulejšie.

Chceme ho napriek veľkosti. Dokáže totiž veľa

Ide o veľký spotrebič, s ktorého veľkosťou viac menej počítame ešte pred kúpou. V prípade nečakaného prekvapenia neriešime strastiplnú úlohu. Skôr príjemnú. Ich ceny sú rôzne. Výbava rovnako tak. Sami sme plánovali opakovane zakúpiť kuchynského robota práve pre účel domáceho pečenia a zbavenia sa nečistôt pri práci s lepkavými a liatymi cestami. Predvianočný čas je časom, kedy radi vyskúšame aj nové receptúry.

 • Je silným motivátor a inšpiráciou, čo potvrdil náš prieskum
 • Ani jedna zo „sledovaných rodín“ neuvažuje o predaji robota ako zbytočnosti, či nevyužitého prístroja
 • Považujeme ho za pomocníka
 • Pri ďalšom príslušenstve nám dokáže zastúpiť ďalšie prístroje, ako sú mixéry, mlynčeky, rôzne odšťavovače a pod. Do istej miery tak možno v kuchyniach používať len jeden prístroj na viacero úkonov.

Prieskum venovaný kuchynským robotom je dlhodobý priebežný prieskum, akých nám aktuálne prebieha niekoľko aj k iným témam a tie postupne budú tvoriť súčasť obsahu magazínu DOM a ZÁHRADA. Pôvodne sme s týmto konkrétnym začali s iným cieľom, no jeho výsledky a poznatky potvrdzujú význam a uplatnenie prístroja v bežnej slovenskej kuchyni. Naša redakčná kuchyňa má širokú škálu spotrebičov, ktoré sú v rôznej miere využívané, alebo odkladané. Kuchynský robot je level, ku ktorému prichádzame až v tomto čase.

Význam kuchynského robota vnímame pozitívne. Jeho majitelia sa zhodujú na tom, že nejde o zbytočnosť, pokiaľ je pre vás kuchyňa dôležitým miestom a príprava vlastného jedla, pečenia, tort, chleba, koláčov, ciest, má svoje miesto. Pre jednu rodinu z prieskumu má pritom svoju dôležitosť pri miešaní mletých zmesí mäsa do klobások a jaterníc. V kombinácii s elektrickým mlynčekom na mäso je to tak vynikajúci pomocník, kedy obe zásadné funkcie zvláda jeden prístroj. Jeho funkcie tak možno využiť rôzne. Stále to bude znamenať úsporu rúk a teda ľudskej sily, času a riadu.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu