Prečo kupované rajčiny voňajú inak ako tie zo záhradky? Rozdiel je v chlade

Nie všetko z obchodu je naozaj horšie ako to zo záhrady. V rámci rajčín panuje predstava, že kupované rajčiny sú zlé a tie domáce sú najlepšie. Samozrejme, všetko domáce má svoje výhody, aj keď čisto z biologického hľadiska môžeme pri domácich potravinách nájsť veľa krát väčšie riziká ako pri kupovaných. V rámci rajčín je však zaužívané, že kupované rajčiny voňajú menej, pretože sú ošetrované a chemizované. Pravda je však trochu iná. Rozdiel je v teplote.

nôž na rajčiny fiskars

Chlad a docielenie dlhšej trvanlivosti

Rajčiny, ktoré zakúpite v obchodoch, sú skladované v chladnejších podmienkach. Tie zo zahraničia bývajú údajne zbierané ešte zelené, hoci nie vždy za túto informáciu môžeme dať ruku do ohňa. Rajčiny majú výbornú schopnosť vydržať aj niekoľko týždňov bez skazy, ak sú skladované v chlade. To spôsobí, že sa neotvárajú póry a netvoria látky, ktoré vytvárajú onen charakteristický tón vône pre čerstvé rajčiny. Domáce rajčiny nám dozrievajú v teplom období, kedy aj tieto plody vydávajú svoju charakteristickú vôňu. Táto schopnosť je aj u domácich rajčín oslabená v momente, keď ich dáme do chladničky, alebo ich necháme zamraziť a následne čakáme na ich rozmrazenie.

popraskané rajčiny, problémy v záhrade

Aj pri kupovaných rajčinách je možné obnoviť ich prírodnú arómu. Napríklad pri skladovaní vo vykurovanej izbe. Stále však platí, že pri vyšších teplotách rajčiny rýchlejšie podliehajú skaze, praskajú a sú aj viac aromatickejšie. Rýchlejšie dozrievajú až prezrievajú a aj teda podliehajú skaze. Je pritom jedno, či ide o kupované, alebo domáce.

Rajčiny v domácich podmienkach

Aj v bežných domácich podmienkach docielime dlhšiu trvanlivosť rajčín, ak ich skladujeme v chladničke. Väčšie zásoby však je nutné v blízkej dobe spracovať. Preberaním oddeliť mäkšie od trvácnejších. Prezreté nám slúžia na pretlak, rajčinové šťavy alebo kečup. Priveľká úroda môže byť príležitosťou na výmenný obchod medzi susedmi, v komunite, medzi priateľmi a pod. Voňavým rajčinám sa poteší každý, kto holduje pizzy, rajčinovým šalátom, špecialitám, leču a pod.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu