Recenzia: nákup stromov v záhradníctve Záhrada Lijana cez internet

Počas prvých vhodných mesiacov roka 2020 sme si otestovali celkom 7 záhradníctiev a až pri troch sa sklamali zo spôsobu komunikácie. Na začiatku mája však už nie je veľmi vhodný čas na sadenie ovocných stromov a tak sme ani veľmi neuvažovali nad ďalšou objednávkou, no ak si v záhrade všimnete krásny priestor na strom tak krásny, akým moruše sú, názor trochu pozmeníme. Moruša sa pri konkrétnych podmienkach môže sadiť aj neskôr. Listy rašia práve pri tomto oteplení na prelome apríla a mája, takže nález ponuky v záhradníctve Záhrada Lijana nás presvedčil na kúpu. Aké boli naše skúsenosti?

záhrada lijana, hodnotenie a názor - odporúčame

Informácia: Článok nie je platenou alebo bartrovanou reklamou. Je našim hodnotením a pohľadom na reálnu skúsenosť, v rámci prevodom uhrádzanej objednávky s doručením poštovým kuriérom na adresu. Uvádzame ju bez predošlej komunikácie s obchodom s uvedením vydania takéhoto článku. Obchod tak nezasahoval do hodnotenia a jeho obsahu. Článok je zároveň poďakovaním prístupu obchodu a dodávky. Obsahom našej objednávky boli stromčeky moruší a malý figovník, odroda, ktorú nepoznáme a radi by sme sa jej časom venovali viac aj v našich článkoch.

Skúsenosti so záhradníctvom Lijana, Žiar nad Hronom

Obchod patrí medzi tie, ktoré možno nemajú rozsiahly systém a košíkový nástroj, no fungujú na jednoduchšom riešení. Neponúka možnosť platobnej brány a platieb kartou. Avšak spôsobom úhrady je bankový prevod, čo tiež nie je problémom, hoci môže spôsobiť pomalšie pripísanie úhrad. Záhradníctvo však nemá ťažkosti so skontrolovaním platby, čo majú problém v mnohých väčších obchodoch pre rôzne účtovné uzávierky a pod. ponuka je rozsiahla, hoci vypredaný sortiment a sortiment skladom sa mieša medzi sebou. Je však máj a sme to my, čo prichádzajú neskoro v čase, keď je na mnohých miestach predaj ukončený.  Opakovane sme sa presvedčili, že zárukou dobrého záhradníctva nie je drahý eshop. Toto je opäť prípad, kedy jednoduché informácie nakoniec prekvapili.

V ponuke si vyberáme moruše biele. Neobsahujú popis výšky stromov, iba váhu celého stromu, ktorá ale predstavu neznalému nedokreslí. Moruše pritom nevyberáme priamo tu bez rozmýšľania. Pozeráme na ne priebežne a nachádzame množstvo obchodov s cenami prevažne trnavských tmavých moruší od 19,90 EUR až po 80 EUR či podľa vzrastu ceny šplhajúce sa aj nad 139 EUR a viac. Je nám po týchto skúsenostiach jasné, že veľké dospelé stromy lacno nemožno nakúpiť a už vôbec nie v tomto čase. V čase objednávky nám je však jedno, ako veľký strom príde, pretože ide o projektovanie záhrady, kde sa počíta s postupným rastom aj okolitých drevín.

Po potvrdení objednávky už priamo email obsahuje pokyny k platbe, čo je oproti iným záhradníctvam výhoda, pretože sa nečaká na pani účtovníčku, alebo ručné generovanie variabilného symbolu. Záhradníctvo si objednávky na pondelok pozrie v nedeľu, čo je viditeľné v menších rodinných prevádzkach a na svedomitých eshopoch. Vedieť, na čo sa pripraviť v prvý pracovný deň, je možno v tomto segmente výhodou, no pozadie a náročnosť práce v záhradníctve je nám skôr neznáma ako známa.

Foto: zásielka má svoju korporátnu nálepku Záhrada lijana

Foto: zásielka má svoju korporátnu nálepku

Kuriér prichádza a sadíme

Doručenie stromov aj v čase koronakrízy očakávame so zdržaním. Objednávka odoslaná v pondelok však prichádza zo Žiaru nad Hronom do dedinky pri Bratislave už v utorok. Kuriér ma pri zastavení auta už cez okienko varuje „Dobrý, no neviem ako tie stromy vyberieme“ a ja zostávam tušiť buď poškodený krehký tovar, alebo naukladaný tetris v aute. Prekvapením bolo veľké balenie, ktoré na ukážku zvyšnej časti rodiny, pošúchali strop v chodbe. V balení sa nachádzali dva veľké stromy s koreňovým balom vysoké viac ako 2 metre s pevným a krásnym drevom. Pri preprave aj pre príliš rozmerné balenie, došlo len k jediného nalomenému konáriku, ktorý vyčnieval z do gule upravenej koruny. Ten nepredstavuje problém, keďže by sme ho zrejme strihali.

Nastavený podľa iných predajcov očakávam menšie stromy, vybaľujem krásne pevné, bezchybné zdravé stromy, ktoré sú zabalené tak, aby nedošlo k poškodeniu. Korene boli ukryté v paronepriepustej priehľadnej fólii, čiže vidíte, kde rezať, či strihať a korene tiež neprichádzajú o vlhkosť. Pri očakávaní malých stromov zákazník dostane silné kvalitné stromy s drobnými zelenými púčikmi, pevným drevom a stavbou, ktorá niekoľko krát presahuje to, čo čakáte a k čomu máte jamu vykopanú v záhrade.

Moruša biela zasadená

Možno práve ten pocit, ktorý je opakom sklamania, je dôvodom, pre ktorý sme sa rozhodli podeliť so skúsenosťou. Záujemca o krásnu morušu môže aj po nás naraziť na určite mimoriadne dobrú cenu za krásny a veľký strom. Po zasadení ide v oboch prípadoch o strom siahajúci do 2 metrov s veľmi peknou korunou v tvare gule, zatiaľ bez olistenia. Pri takomto presádzaní je možné očakávať rašenie listov neskôr ako pri dlhšie zakorenenom strome. Napriek tomu veríme, že stromy budú v poriadku.

Obchod odporúčame pre:

  • Rýchle dodanie
  • Rozsah ponuky v čase dostupnosti stromov, ale dostupnosť moruší aj v čase, kedy mnoho iných záhradníctiev „zatvára“.
  • Svedomité balenie
  • Veľmi pekný stav moruší, ktoré sme objednávali spolu so stromčekom figy. Ten sa nachádzal v kontajneri, zabalený šetrne do kartónov tak, aby sa s ním v celom balení hýbalo len minimálne. Stromček prežil bez ujmy. Najmä pre tvar celého balenia bolo na šťastie nepravdepodobné, aby ho otočili hore nohami.
  • Radi sa do obchodu vrátime v jeseni, možno po ďalšiu morušu.

Moruša a ruka

Veľká zdravá moruša je rozdiel od malého kríku

Dospelý, silný strom má niekedy pri projektovaní záhrady trochu iné využitie, ako stromy menšie. Hodí sa napríklad tam, kde potrebujete presiahnuť výškou iné rastliny, kríky či živý plot vo výške 1,5 metra, tak ako v našom prípade. Preto vysoký strom, ktorý získa potrebné slnečné svetlo tým, že presahuje živý plot a nezostáva v tieni, má celkom iné využitie ako stromček malý, ktorý svetlo potrebuje v celkom inej výške. Dodaná zásielka bola príjemným prekvapením, najmä po búrlivých skúsenostiach so záhradníctvami a spôsobom ich komunikácie počas marca. Obchod potešil kvalitou stromov, ktorá vyslovene prekonáva mnohých iných predajcov s drahšími stromami a výškou nedosahujúcou ani polovicu tých dodaných. V sezóne 2019 / 2020 sme celkovo objednali viac ako 12 stromov z toho celkovo 5 boli moruše, trnavská, pendula a najnovšie dve moruše biele.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu