Stravovanie: Ako funguje nízkosacharidová diéta?

Trápi vás nejaké to kilo navyše a rozhodli ste sa, že s tým konečne musíte niečo urobiť? Vyskúšali ste už množstvo diét, ale buď ste neschudli vôbec  alebo len dočasne a jo-jo efekt vašu snahu zmaril? Počula ste o nízkosacharidovej diéte, vďaka ktorej chudnú aj známe osobnosti a športovci, ale neviete, o čo ide? Potom čítajte ďalej, všetko sa dozviete!

diéta

Nízkosacharidová diéta je hit poslednej doby

Nízkosacharidová strava má celý rad priaznivcov i odporcov, niet divu, že na sociálnych sieťach patrí k jednej z najdiskutovanejších tém. Ide o spôsob stravovania, pri ktorom znížite príjem sacharidov a zvýšite príjem zdravých tukov. Počas doby, keď toto dodržiavate, sa telo dostane do stavu tzv. ketózy, kedy telo začne energiu získavať primárne z tukov. Vy vďaka tomu začnete chudnúť.

Ako nízkosacharidová diéta funguje? Keďže oproti bežnému stavu obmedzíte príjem sacharidov a kalorický príjem dorovnáte zdravými tukmi a bielkovinami, telo začne brať energiu inde, konkrétne z uložených zásob tukov.

Neznamená to ale, že budete hladovať. To v žiadnom prípade. Budete ďalej pravidelne jesť, len z jedálnička vyradíte potraviny ako zemiaky, ryžu, pečivo, knedle, cestoviny a pod., nahradíte ich stravou bohatou na bielkoviny a tuky.

Prečo je nízkosacharidová diéta tak populárna? Low carb, ako sa tento spôsob stravovania označuje, je populárny hlavne kvôli tomu, že vedie k rýchlemu zhadzovaniu kíl.

jedlo 

Nemáte pri nej chuť na sladké, budete rozumne chudnúť bez pocitu hladu a naučíte sa tiež pripravovať chutné jedlá zo základných potravín. Medzi ďalšie pozitíva patrí aj zlepšenie zažívania, zmiernenie prejavov akné, lepšia psychická a fyzická pohoda a stabilizácia krvného tlaku.

Čo pri nízkosacharidovej diéte môžete jesť a čomu sa vyhýbať? Do low carb rozhodne nepatria cukrovinky, pečivo, sladké nápoje, fastfood, nízkotučné potraviny, strukoviny a knedle, cestoviny a zemiaky.

Medzi povolené potraviny naopak patria

  1. Mäso
  2. Vajcia
  3. Zelenina ako šalát, karfiol, brokolica, uhorky a kapusta, v menšej miere aj paradajky, kukurica, kaleráby, petržlen, cuketa, pór a hrášok.
  4. Avokádo
  5. Bobuľovité ovocie (čučoriedky, jahody, ríbezle, maliny a pod.)
  6. Orechy a semienka
  7. Neodtučnené a nesladené mliečne výrobky
  8. Olivový olej, ghee, maslo, masť, kokosový olej
  9. Nápoje ako čistá voda, voda ochutená citrónom, káva, čaj a občas aj pohár bieleho vína.
  10. Keď máte chuť na sladké, môžete si dať horkú čokoládu 70% a viac.

Viete, že podľa množstva sacharidov za deň v gramoch delíme low carb diétu na ketogénnu diétu (do 50 g sacharidov za deň), umiernenú low carb diétu (5%-100 g sacharidov za deň) a liberálny low carb (100-150 g sacharidov) denne)?


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu