Tipy, ako pripraviť huspeninu: Čo robiť, keď nestuhne?

Koľko rodín, toľko zaručených receptov, ako pripraviť huspeninu. Toto na pohľad zvláštne jedlo buď milujete, alebo ste mu ešte neprišli na chuť. Ak sa radíte k prvej skupine a už vás dlhšie láka pripraviť si tradičnú rôsolovitú pochúťku, inšpirujte sa nasledujúcimi tipmi. Dozviete sa, čo robiť, keď huspenina nestuhne, aké suroviny používať a aké sú jej benefity.

huspenina

Tradičná pochúťka s úlohou naviac

Poctivá domáca huspenina láka svojou chuťou a zaujímavou dávkou kolagénu. Jej súčasťou sú bravčové kože, paprčky a koleno, z ktorých sa po niekoľkých hodinách varenia uvoľní charakteristická mäsová chuť a vyššia dávka kolagénu. Nie nadarmo generácie pred nami považovali huspeninu za “liek”, ktorý dodá telu dávku kolagénu a pomôže zmierniť bolesti kĺbov.

Dnes už vieme, že z ľudského tela sa s pribúdajúcimi rokmi kolagén vytráca. Ak si chceme čo najdlhšie udržať pružnosť kĺbov, elasticitu ciev a pevnosť pokožky, nesmieme zabúdať ani na dopĺňanie kolagénu cez stravu. Huspenina spolu so silným domácim vývarom majú spomedzi tradičných jedál azda najväčší potenciál.

S koreňovou zeleninou alebo bez?

Ak nemáte po ruke receptúru z domácej kuchárky alebo jednoducho chcete tentokrát vyskúšať huspeninu inak, narazíte na desiatky rôznych postupov, ktoré sú budú v niektorých krokoch líšiť. Na prípravu huspeniny sa totiž zvykne používať nielen čerstvé mäso s kožou, ale tiež aj údené.

K čerstvému mäsu a kožiam môžete pridať cibuľu, cesnak, koreňovú zeleninu, čierne celé korenie, bobkové listy a soľ. Do huspeniny z údeného kolena sa zvykne používať iba cibuľa, cesnak, korenie a minimálne množstvo soli, keďže údené koleno je už slané.

Pozrite si recept na domácu huspeninu, v ktorej sa všetky chute spolu snúbia k dokonalosti (ingrediencie + postup).

Ako dlho huspeninu variť?

Cieľom varenia huspeniny je dopracovať sa k rôsolovitej (“trasľavej”) štruktúre, ktorá v chlade postupne stuhne. V základe totiž ide o silný vývar z bravčového mäsa, chrupaviek a koží, ktorý sa varí niekoľko hodín.

Presný čas záleží od množstva mäsa a vody. Ak použijete málo mäsa a veľa vody, varenie (a neskôr teda odparovanie) potrvá celý deň. Práve preto nešetrite na množstve mäsa a snažte sa, aby zaplnilo aspoň polovicu objemu hrnca. Vodu do hrnca doplňte tak, aby bolo mäso celé zaliate. Približne po 4 hodinách varenia by už malo byť mäsko krásne mäkké, odpadávajúce od kostí.

Vykonajte test tuhnutia: Lyžicou odoberte z vývaru a nalejte na studený tanier. Ak jasne vidíte, že vývar sadá (chytá gélovú podobu), máte veľmi dobrý predpoklad, že huspenina po rozdelení do misiek bez problémov stuhne.

Ako vyčistiť zakalenú huspeninu?

Pri príprave huspeniny čaká menej skúsených hneď niekoľko úskalí. Jedným z nich je nadmerné zakalenie rôsolu. Príčinou môžu byť vyzrážané bielkoviny z mäsa, ktoré treba na úvod a priebežne počas varenia starostlivo zbierať z povrchu. Nedá sa tomu vyhnúť úplne, no je dôležité, aby ste po dosiahnutí varu znížili výkon variča a vývar sa varil iba pozvoľna.

Ďalšou príčinou je rozpadnutá koreňová zelenina. Hoci dodáva huspenine lahodnú zeleninovú chuť, je lepšie, ak do huspeniny vkladáte celé kusy mrkvy, petržlenu a niekoľko plátkov zeleru. Nemusíte ich krájať na kúsky, ani kolieska. Ak si chcete ozvláštniť huspeninu, nakrájajte uvarenú zeleninu až pri rozdeľovaní do misiek.

Tip gazdiniek: Pridajte pred koncom varenia do huspeniny 2 lyžice octu. Ocot jej dodá zaujímavú chuť a huspeninu krásne prečistí.

Čo robiť, keď huspenina nestuhne?

Stáva sa všeličo a z času na čas zlyhajú aj overené receptúry. Huspenina, ktorá nestuhne, ani po niekoľkých hodinách varenia, nepoteší snáď nikoho. Ak je huspenina ešte v hrnci, vyberte z nej všetky pevné ingrediencie (mäso, zeleninu, koreniny) a do čistého vývaru pridajte želatínu rozmiešanú v malom množstve vody. Nepridávajte jej veľa, inak potlačí prirodzenú chuť huspeniny. Chvíľu povarte a vykonajte test tuhnutia na tanieri.

V situácii, kedy je už huspenina podelená do nádobiek a misiek, pomôže iba pracne niekoľko krokov cúvnuť späť. Opatrne vývar pozlievajte naspäť do hrnca, pridajte želatínu a chvíľu povarte. Ak nechcete použiť želatínu, nezostáva nič iné, ako v existujúcom vývare povariť ďalšie bravčové kože.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu