Záhrada je plná života počas celého roka. Len v zime tento život spí. Zazimovanie záhrady je pojem pomenúvajúci niekoľko úkonov, ktoré pomáhajú záhrade prečkať zimu čo najlepšie a na jar sa čo najrýchlejšie a najlepšie prebudiť do pripraveného prostredia.
Zazimovanie záhrady však zároveň znamená upraviť záhradu tak, aby v nej netvorilo nič prekážku na bezstarostné prečkanie zimy. Tu je 5 hlavných bodov, ktoré by sme mali počas jesene až do prvého snehu určite v záhrade stihnúť spraviť.
Dreviny počas roka narástli, možno do nežiadúcich rozmerov, ale tiež do tvarov, ktoré nie sú príliš podľa vašich predstáv. Na zimu sa strihajú stromy aj kríky. Stromy, ktoré napadli choroby musia preč. Časti, ktoré vyschli rovnako tak. Očistenie stromov si môžeme spojiť aj s bežnými receptami, aké poznáme v rámci ochrany pred mrazom. Nezaskočí tiež stromy ochrániť pred mrazom rôznymi často kreatívnymi spôsobmi, textilom či inými materiálmi. Igelitom a podobne. Neraz pomôže aj jednoduchý nápad. K očisteniu drevín patrí očistenie od suchých plodov, strapcov hrozna, jabĺk, skrátka všetkého, čo zhnilo, alebo už zamrzlo. Aj to môže uchovávať škodcov.
Škodcovia a choroby sa ukrývajú všade. V kôre a v záhyboch, uschnutých bukoch, aj v ranách stromov. Je preto vhodné venovať pozornosť jesenným postrekom. V opačnom prípade budú vaše stromy náchylné viac na choroby a kazivosť listov, či úrody samotnej. Škodcovia sa nachádzajú aj v pôde. Rôzne larvy nakladené počas leta a jesene hmyzom, môžu narobiť problémy koreňovej zelenine, ale v podstate akejkoľvek zelenine v záhrade. Vrtivce a drôtovce, rôzne červíky, ba dokonca aj neuveriteľný medvedík obyčajný, hmyz, ktorý vyzerá ako z inej planéty rozšírený po takmer celom Slovensku, ktorého larvy dokážu zničiť naozaj veľa zeleniny. To súvisí s rýľovaním.
Pozrite aj na veľké kamene v záhrade. Presnejšie pod nimi. Je síce výhodou, ak máte v záhrade šlapáky. Slúžia ako chodník a vy tak nemusíte betónovať nejaký kus plochy, ktorá naďalej zostáva prírodnou. Šlapák je veľký plochý kameň. Pre váš pohľad je nášľapnou plochou. Zo strany hmyzu a škodcov je však braný ako ideálna skrýš. Rovnako pre malé slimáky, ktoré poškodzujú listovú zeleninu a takéto miesto je pre zazimovanie ideálne. Šlapáky v niektorých prípadoch môžete zimovať celkom mimo trávnik, napríklad ak plánujete jeho jarnú obnovu. Vedzte však, že pod skalami nájdete naozaj pestrý život. Lepšie je ich ale podložiť štrkom a nenechávať skaly na hline. Viac o šlapákoch nájdete v rozsiahlom článku venovanom záhradám a šlapákom.
Rýľovanie, či prekyprenie záhrady pootáča podzemných škodcov viac na svetlo a zima sa o väčšinu z nich postará. Pohyblivejšie a prínosnejšie dážďovky sa vedia s prekyprenou pôdou vysporiadať. Pôdu ale rýľujeme najmä kvôli tomu, aby sa nadýchla, nebola tvrdá, bola ľahšie obrábateľná, zima naruší korene trvácnych burín, tým sa nebude tak dariť a samozrejme dôjde k premiešaniu pôdy, čo má efekt na jej úrodnosť.
Prieestor pod stromami, pod kríkmi, aj hriadky s nebodaj zabudnutou, alebo napadnutou zeminou. So všetkým preč, napríklad do kompostu. Suché lístie, popadané jabllká, zvyšky plodov, všetko to, čo mohlo spadnúť ako dozreté, alebo napadnuté hnilobou a červami, všetko by malo ísť preč, nech netvorí ložisko nežiadúcich vplyvov a ochorení. Najmä listy hnijúce na trávniku môžu trávy poškodiť. Choré plody a odrezky chorých rastlín by sa mali spáliť, alebo odviezť. Do kompostu patrí lístie, zvyšky dobrých plodov a padavky z nenapadnutých stromov. Na jar poslúži ako hnojivo na posilnenie pôdy pri jarnej orbe, alebo kyprení.
Sú kríky, špeciálne trávy, ale ja hriadky, kde nezaškodí zakrytie. Napríklad vetvami ihličia, senom a podobne. Dvojročné rastliny, cibuľky a všetko to, čo môže zostať vonku, môže mať poznačenú polohu – viete, kde cibuľky, či cesnak nájdete. Okrasné trávy sa balia do trsov. Je to preto, aby ich nepoškodil ťažký sneh.
V podstate všetko to jemné a náchylné na poškodenie snehom, chránime, aby vydržalo do jari. Okrasné trávy sa pokúsime zviazať tak, aby nedošlo k stlačeniu trsu príliš nízko a nezostalo veľa trávy vo chvostíku hore, ktorý by mohol lapať ťažký sneh. V oblastiach s ťažkým snehom je dobré počítať pri krehkých kríkoch s ťažkým snehom – uviazaním, či spevnením, podperou. Čiastočne si pomôžeme strihom.
Ústna hygiena v domácich prostredí: ako funguje ústna sprcha?
Kalatea guľatolistá (calathea orbifolia): kráľovná interiérovej zelene
Ako a čo pestovať na tienistom balkóne kde nesvieti slnko? (tipy)
Jesenné mesiace sú kľúčové na to, aby ste ochránili rastliny, záhradný nábytok, hračky a ďalšie vybavenie pred dažďom, vetrom a prípadnými mrazmi.
Kordylína (Cordyline): exotická rastúca kráska pripomína juku
Eukalyptus gunnii: ako sa oň postarať, jeho choroby a nároky
Kovové úložné regály, ktoré si dokážeme sami poskladať a predsa ponúkajú vysokú váhovú nosnosť, možno nemajú dizajn aký by sme...
Porovnanie záhradných nožníc Fiskars: ktorý model je pre vás?
Trojkolesové kosačky nie sú o dizajne. Výhodou je manévrovateľnosť
Recenzia: Dvojčepeľové záhradné nožnice PowerLever Plus (P721)
Mozaiková omietka - Je na vás či si ju zvolíte kvôli jej praktickým výhodám, alebo že sa vám jednoducho páči.
Ako vyrovnať krivú, hrboľatú či nerovnú podlahu a nivelačná hmota
Zvýraznenie tehlovej steny: vyskúšali sme mokrý efekt Isokoru
Kengura v slovenskej záhrade: ako a prečo (ne)chovať klokanov?
Ústna hygiena v domácich prostredí: ako funguje ústna sprcha?
Dokonalý koberec do vašej obývačky: ako vybrať a kam umiestniť?
V zime hreje, v lete chladí. Novinka nemeckého výrobcu zvládne oboje
Domáca výroba syrov: ako si vyrobiť syr a čo na to potrebujeme?
Kvasené uhorky kvašáky a postup prípravy. Lahôdka ku grilovačke
Chlebníky: ako správne skladovať chlieb a pečivo aby vydržalo?
Úložné regály: najrýchlejší spôsob ako získať priestor a znížiť chaos
Porovnanie záhradných nožníc Fiskars: ktorý model je pre vás?
Trojkolesové kosačky nie sú o dizajne. Výhodou je manévrovateľnosť
Copyright © 2015 DOMaZAHRADA.sk
0 komentárov