Centrálne vysávače majú mnoho výhod: Už nebudete chcieť nič iné!

Tlačové správy: Vysávanie bez námahy, čistý obytný priestor bez alergénov či zvíreného prachu. Áno, centrálne vysávače sú v porovnaní s inými vysávačmi unikátne a odlišné. K najlákavejším vlastnostiam centrálneho vysávania patrí schopnosť odviesť mimo obytné priestory spolu s nasávaným vzduchom aj všetky nežiaduce pachy a mikročastice. Žiadny iný vysávač to jednoducho nedokáže.

Centrtálny vysávač, centrálne vysávače v dome

Princíp vysávania ostal od jeho vzniku rovnaký. Základom sú tri kroky:

  • nečistoty nasať
  • prefiltrovať ich
  • a zbaviť sa ich

Takto fungujú všetky vysávače, kľúčovým rozdielom však je, že nečistoty v prípade centrálnych vysávačov odchádzajú mimo obytné priestory.

Prenosné, robotické a centrálne vysávače

V oblasti vysávačovej techniky sa vývoj neuveriteľne posúva dopredu. Každý rok nám výrobcovia predkladajú nové modely najrôznejších farieb, tvarov i schopností. Súčasný trh s vysávačmi ponúka tradičné prenosné vysávače a hitom posledných rokov sa stali robotické vysávače. Je potrebné dodať, že oba typy môžete mať v rôznych cenových reláciách i prevedeniach, s rôznym príslušenstvom. V základnom princípe sa vysávanie nelíši, ale v porovnaní s centrálnymi vysávačmi tu nájdeme značné rozdiely, a to v prospech centrálnych vysávačov.

Z hľadiska hygieny je najdôležitejšie, že robotické a prenosné vysávače vracajú po prefiltrovaní vzduch naspäť do obytnej miestnosti. Čiže sú účinné do takej miery, ako sú účinné ich filtre.

Nejde však len o filter. Môžete mať akýkoľvek kvalitný filter, ale ak nie je dobré tesnenie a vzduch filter obíde, všetky nečistoty a alergény skončia naspäť v miestnosti. Tým sa naspäť dostávame k základnej požiadavke na hygienické vysávanie – dostať vzduch spolu s nečistotami mimo obytný priestor. A to dokážu len centrálne vysávače.

Centrálny vysávačJednoduché, no účinné

Centrálne vysávače sa skladajú z agregátu, rozvodov, vysávačových zásuviek a hadice. Najdôležitejšou súčasťou je pritom agregát s masívnym motorom. Spotreba elektriny nie je omnoho vyššia než u bežných vysávačov, keďže príkon motoru centrálnych vysávačov sa pohybuje okolo 1800 W. Zberná nádoba vysávača býva zvyčajne umiestnená v pivnici, garáži, technickej miestnosti či pod schodmi v suteréne. Jednoducho vždy mimo obytný priestor.

Stačí jedna zásuvka

Jedna z mylných predstáv o centrálnych vysávačoch sa spravidla týka veľkého počtu zásuviek pre pripojenie vysávacej hadice a zložitosti rozvodov. Ľudia sa úplne zbytočne obávajú, že s centrálnym vysávačom bude ich dom prešpikovaný potrubiami a z každej miestnosti bude trčať zásuvka. Ale nie je to tak.

Pre bežný pôdorys domu postačí aj jedna zásuvka. Napríklad do zásuvky v chodbe zasuniete hadicu a pohodlne povysávate všetky miestnosti v dome. Dramatické to nebude ani s rozvodným potrubím. Vystačíte si s jednou stupačkou z poschodia na poschodie. Skrátene, centrálne vysávače sú tak jednoduchým a funkčným systémom, že by ho bola škoda nevyužiť.

Zvyčajne vysávanie vyzerá tak, že veľmi ľahkú hadicu prenesiete k najbližšej vysávačovej zásuvke, zasuniete ju, nasadíte tyč s nástavcom a môžete vysávať. Toto však nie je jedinou možnosťou. Ďalším variantom je systém s hadicou v stene.

Centrálny vysávač

Hadica ukrytá v stene

Hadica je schovaná v rozvode, takže si na vysávanie vyberiete takú dĺžku, ako v danom momente potrebujete. Pri vysávaní tak nemusíte manipulovať s celou hadicou, vďaka čomu je upratovanie naozaj jednoduché. Keď dovysávate, stačí odistiť poistku a hadica sama vďaka podtlaku zájde do steny.

Cena? Nemajte zbytočné obavy

Mnohí majitelia rodinných domov a bytov síce poznajú výhody centrálnych vysávačov, no neoprávnene ich radia do kategórie luxusných a cenovo nedostupných výrobkov. Nie je tomu tak. Centrálny vysávač sa navyše dá inštalovať v dvoch fázach. Najprv i dáte  nainštalovať rozvody a keď vám to finančná situácia dovolí, môžete systém osadiť motorom.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu