Hortenzie sú nádherné spestrenia kvetinových záhonov, okrasných záhrad, predzáhradok aj dvorov. Svoj honosný názov majú totožný so známym ženským krstným menom. Aj preto sa hovorí o možnom pôvode názvu tohto kvetu v spojitosti so ženou menom Hortense Lepaute, manželkou francúzskeho astronóma a matematika Jeana-André Lepauteho, ktorý bol súčasťou združenia vedcov, medzi ktorých patrili aj botanici. Neskorší botanici si dovolili usúdiť, že mohlo byť prepojenie medzi inšpiráciou nazvania kvetu týmto menom práve jej krása. Latinský názov napovedá niečo o podobnosti jeho kvetov s pohárikmi na vodu. Hortenzia kalinolistá a hortenzia metlinatá sú dvaja najpopulárnejší zástupcovia hortenzii, ktorých si môžeme na Slovensku zadovážiť a spríjemňujú svojou krásou pobyt v nejednej záhrade.
Venujete niekomu bujne rozkvitnutú hortenziu? Má symbolizovať vďačnosť a úprimnosť. Pohľad na jej jemný kvet, príjemný vzhľad môže pôsobiť príjemne. Darovaná hortenzia ženou žene na narodeniny má znamenať prosperitu a šťastie. Modré hortenzie majú údajne moc byť vhodnou súčasťou ospravedlnenia. Upokojuje totiž pohľad na ňu. V zahraničí môže byť pre floristov práve modrá hortenzia v črepníku dobrou voľbou pre tých, ktorí hľadajú pomoc pri plánovaní prosby o odpustenie, alebo pri priznaní chyby. Biele a ružové hortenzie môžu byť skvelou voľbou pri svadobnom zdobení a dekorácii. Biele hortenzie dotvárajú príjemnú atmosféru pri oslavách svadieb, ale aj menej akčných, jemných elegantných podujatí. Biele kvety sú symbolom pôvabu, čistoty, prípadne skromnosti.
Pestujeme ich priamo v zemi, alebo v nádobách, poznáme mnoho druhov a farebných variantov. Mnohé nás dokážu nadchnúť pri prvom pohľade, iné si žiadajú čas. Samozrejme, hortenzie posadené na kmienku majú tiež svoje osobité čaro. Tie oceníme najmä v okrasných záhradách, v ktorých chceme využiť prednosti hortenzii v priestore vyššie a pod nimi vtedy nechávame vyniknúť úprave zeminy, ozdobným štrkom, mulču, či nízkym druhom v kombinácii zelene. Hortenzia môže vyžadovať určitú starostlivosť a môže mať nároky na pôdu. Nie je rastlinou pre úplného začiatočníka, ktorý sa nevenuje starostlivosti napríklad už o iné druhy rastlín.
Poznámka: ak si zadovážite hnojivo zamerané na dodávku fosforu do rastliny, nemusíte ho používať len na hortenzie. Nejde o nič ojedinelé, hoci z popisu bez uvedenia značiek sa môže zdať. Naopak, využitie nájde aj pri pestovaní ruží, podporuje kvitnutie delfínií, zelených listových host (podpora celej rastliny), tulipánov, pivoniek, ľalií, ale napríklad fosforové hnojivá určené pre jedlú záhradu aj pri rajčinách, malinách, čučoriedkach a podobne.
Hortenzie sú nádherné a pre niekoho dokonca veľkou vášňou. Je však ľahké ich poškodiť, alebo sa pripraviť o kvitnutie napríklad nesprávnym rezom. Ak máte druh hortenzie, ktorá kvitne na minuloročných výhonoch, jej zastrihávaním sa môžete pripraviť o kvety. Sledujte svoj konkrétny druh a sledujte konkrétne odporúčania pre daný druh. Odstraňujeme evidentne suché časti a poškodené výhony a listy. Mnohé hortenzie sa neodporúčajú v mladosti strihať, ale skôr ponechať, nech dosiahnu bujnejší väčší tvar kru.
Hortenziám ublíži priskoré jarné sadenie, v ktorom pre neolistené stromy nepoznáme presný pomer slnečných a tienistých hodín dňa. Poloha v celodennom tieni spôsobí, že rastlina bude nezdravá, suchá, vyháňa listy, nemá zdravý tvar, alebo kvet nemožno nazvať plnohodnotným kvetom. Príliš slnečné polohy rastline ubližujú vysychaním, schnutím a prepálením listov.
Strih s ohľadom na kvitnutie:
Hortenzia kalinolistá (hydrangea macrophylla), dubolistá (quercifolia), alebo pílovitá (serrata) zakvitnú na dreve, ktoré vzniklo vlani. Striháme ich čo najskôr po vyschnutí kvetu. Strih robíme tesne pod kvetom a nechávame stonku zastrihnutú nad lístkom, aby príliš nevyčnievala, než sa rozrastie. Stihnú tak vytvoriť kvetné puky pre ďalšiu sezónu. Zástrih na nie celkom vyschnutom kvete môže byť výhodou a zamedzením „nestihnutia vhodného času“ neskôr.
Iné sú druhy hortenzia metlinatá (hydrangea paniculata) a stromová (arborescens), ktoré kvitnú na tohtoročnom dreve a tak ich môžeme strihať už počas zimy, či skorej jari bez poškodenia výhonov s novými kvetmi. Existuje viacero moderných kultivarov, ktoré nám umožňujú strih počas jari bez poškodenia úrody kvetov.
Iný druh je hortenzia popínavá, tiež medonosná. Pri nej primárne využívame vlastnosti popínavej rastliny a strih je tak žiadúci len na miesta choré a suché. Táto odroda je pomerne vzácna a dosiahne aj 8 metrov. Je preto vhodné mať vyriešenú oporu, hoci nejde o váhovo ťažkú rastlinu a je možné do istej miery spoliehať sa aj na uväzovanie bez výstavby a zváraní veľkej konštrukcie.
Mimo všetko to, čo už bolo v rámci podmienok pestovania spomenuté, je dobré prihliadať a na ďalšie vlastnosti. Hortenzie sa dokážu odmeniť nádherným kvetom a vzhľadom celej rastliny. Pestovateľký úspech a radosť nám môže pokaziť prítomnosť húseníc, vošiek, alebo iných druhov škodcov podobne ako na iných okrasných rastlinách.
Pre pestovateľov, ktorý chcú dosiahnuť výrazné modré odtiene kvetu, je cestou použitie síranu hlinitého. Ten je u pestovateľov hortenzii dobre známy ako pomocník pri znižovaní (okyslovaní) pH pôdy. Zaobchádzanie s ním si vyžaduje pozorne nasledovať inštrukcie výrobcu, keďže ide svojim spôsobom o prácu s kyselinou Ten je použiteľný pri úprave pH aj v rámci pestovania ďalších druhov, ako sú čučoriedky, rododendrony a podobne. Prípadne naopak pomocou vápnenia pôdy, či pouitím popola pre spaľovaní dreva možno dosiahnuť zásadité hodnoty a ružovejšie odtiene. Opäť súvis s pH, ale v opačných hodnotách.
Už spomenuté hortenzie s korunou na kmienku, sú dielom skúsených pestovateľov. Zakúpiť si takéto hortenzie znamená, že už ide o staršie, odolnejšie rastliny, no stále potrebujú našu ochranu. Vyžadujú si totiž správnu polohu v rámci vetra a možných rizík na miestach s možným pohybom ľudí vo vyššej frekvencii. Na kmienku znamená, že prihliadame na vek, odolnosť a nosnosť kmienku. Nenechávame príliš rastlinu bujnieť, ak nie je kmienok dostatočne silný.
Príklady druhov a vzhľadu na kmienku:
Vyžaduje si oporu. O to viac, ak nám kvitne do bohatého kvetu. Ohroziť by ju mohol silný vietor, alebo silný lejak, mierne zvýšenie váhy vďaka pôsobeniu dažďov a následne preťaženie, ohnutie kmienku a podobne. Podpora v podobe tyčí, bambusov a podobne, nemusí byť vizuálnym problémom. Rastlina zostáva krásna a je lákadlom pohľadu aj naďalej.
Rastlina na kmienku si však môže na rozdiel od bežnej rastliny vyžadovať ešte jeden ochranný prvok. Kmienok je kľúčový na prenos živín a prúdenie vody a života zo zeme až po najvrchnejší lístok, či kvet. V zimnom období preto prekryte pôdu mulčom, alebo vhodnou textíliou. Kmienok môžete obaliť rovnako, prípadne zabaliť celú korunu do priesvitnej vhodnej textílie. V zimnom období však môže rastlina bez opory doplatiť na váhu snehu zadržiavaného práve textíliou, alebo aj holou rastlinou..
0 komentárov