Hortenzie, ich druhy, pestovanie a hry so sfarbením podľa pH

Hortenzie sú nádherné spestrenia kvetinových záhonov, okrasných záhrad, predzáhradok aj dvorov. Svoj honosný názov majú totožný so známym ženským krstným menom. Aj preto sa hovorí o možnom pôvode názvu tohto kvetu v spojitosti so ženou menom Hortense Lepaute, manželkou francúzskeho astronóma a matematika Jeana-André Lepauteho, ktorý bol súčasťou združenia vedcov, medzi ktorých patrili aj botanici. Neskorší botanici si dovolili usúdiť, že mohlo byť prepojenie medzi inšpiráciou nazvania kvetu týmto menom práve jej krása. Latinský názov napovedá niečo o podobnosti jeho kvetov s pohárikmi na vodu. Hortenzia kalinolistá a hortenzia metlinatá sú dvaja najpopulárnejší zástupcovia hortenzii, ktorých si môžeme na Slovensku zadovážiť a spríjemňujú svojou krásou pobyt v nejednej záhrade.

hortenzie, kvitnutie a pestovanie, strih

Pri hortenziách platí:

 • Krovitá trvalka môže byť nádherný solitérom, aj súčasťou živého pásu vysadených kvetov.
 • Sú nenáročné na pôdu a pre pestovateľa aj iných rastlín ide o nenáročný druh. Náročnejší je pre tých, ktorí sa nevenujú žiadnym rastlinám a hortenziou by chceli začať.
 • Čím viac jej doprajete starostlivosti, tým môže byť krajšia.
 • Rozdielna pH môže priniesť na rovnakej rastline iný odtieň farby kvetu.
 • Vysaďte ju na polotienisté miesto. Ideálne, ak počas obeda sú v tieni, ale inokedymajú dostatok slnka
 • Pri silných zimách môže rastlina premrznúť a pôsobiť mŕtvo, no výhony môžu prežiť a zakvitnúť. Ak sa rastlina neprebúdza spolu s ostatnými, neponáhľajte sa s rýchlym záverom.
 • Ide o odolný druh rastliny, ktorý v južných oblastiach Slovenska nemusí vyžadovať ochranu, ale stále je výhodou.
 • Obľúbeným je variant popínavý vzácnejší, ale aj hortenzia na kmienku.

Krása hortenzii a ich symbolika

Venujete niekomu bujne rozkvitnutú hortenziu? Má symbolizovať vďačnosť a úprimnosť. Pohľad na jej jemný kvet, príjemný vzhľad môže pôsobiť príjemne. Darovaná hortenzia ženou žene na narodeniny má znamenať prosperitu a šťastie. Modré hortenzie majú údajne moc byť vhodnou súčasťou ospravedlnenia. Upokojuje totiž pohľad na ňu. V zahraničí môže byť pre floristov práve modrá hortenzia v črepníku dobrou voľbou pre tých, ktorí hľadajú pomoc pri plánovaní prosby o odpustenie, alebo pri priznaní chyby. Biele a ružové hortenzie môžu byť skvelou voľbou pri svadobnom zdobení a dekorácii. Biele hortenzie dotvárajú príjemnú atmosféru pri oslavách svadieb, ale aj menej akčných, jemných elegantných podujatí. Biele kvety sú symbolom pôvabu, čistoty, prípadne skromnosti.

Hortenzie v našich záhradách, dvoroch a terasách

Pestujeme ich priamo v zemi, alebo v nádobách, poznáme mnoho druhov a farebných variantov. Mnohé nás dokážu nadchnúť pri prvom pohľade, iné si žiadajú čas. Samozrejme, hortenzie posadené na kmienku majú tiež svoje osobité čaro. Tie oceníme najmä v okrasných záhradách, v ktorých chceme využiť prednosti hortenzii v priestore vyššie a pod nimi vtedy nechávame vyniknúť úprave zeminy, ozdobným štrkom, mulču, či nízkym druhom v kombinácii zelene. Hortenzia môže vyžadovať určitú starostlivosť a môže mať nároky na pôdu. Nie je rastlinou pre úplného začiatočníka, ktorý sa nevenuje starostlivosti napríklad už o iné druhy rastlín.

Pestovanie

 • Poloha: Hortenzie preferujú polotieň alebo mierne slnečné stanovište. Príliš veľa priameho slnečného svetla môže spôsobiť popáleniny na listoch, zatiaľ čo príliš málo svetla môže obmedziť kvitnutie.
 • Pôda a hodnota pH: rastlina vyžaduje dobre priepustnú pôdu bohatú na organické látky. Ideálna pH pôdy by mala byť mierne kyslá až neutrálnA (pH 5.5 až 6.5). Kyslosť pôdy ovplyvňuje aj farbu kvetov niektorých druhov hortenzií – kyslá pôda produkuje modré kvety, zatiaľ čo zásaditá pôda vedie k ružovým kvetom.
 • Zálievka: Staré rozkorenené hortenzie pravidelnú zálievku potrebovať nemusia. Mladé a čerstvo vysadené ju však potrebujú. Hortenzie milujú pôdu, ktorá je vlhká. Nie však premočená. Ak máte možnosť mať ich napojené na kvapôčkovú závlahu, vyskúšajte to. Nedržte ich v stojacej vode. Bude sa im dariť na svetlom mieste, ktoré však nie je prehrievané a pôda si udržiava svoju mikroklímu. Napríklad v udržiavanom trávniku, na mieste chránenom vlhkým mulčom, alebo vhodnou fóliou.
 • Hnojenie: ak ju pestujete vo výživnej záhradnej pôde, alebo vyživujete dobre vyzretým kompostom, iné hnojivá potrebovať nemusíte. Ak sa však spomína medzi pestovateľmi hnojivo, odporúča sa to s obsahom fosforu. Ten podporuje na jar a počas leta kvitnutie a sfarbenie. Hnojivá, ktoré nie sú určené na hortenzie, môžu naopak podporiť rast listov, ktoré rastú na úkor kvetov.

Poznámka: ak si zadovážite hnojivo zamerané na dodávku fosforu do rastliny, nemusíte ho používať len na hortenzie. Nejde o nič ojedinelé, hoci z popisu bez uvedenia značiek sa môže zdať. Naopak, využitie nájde aj pri pestovaní ruží, podporuje kvitnutie delfínií, zelených listových host (podpora celej rastliny), tulipánov, pivoniek, ľalií, ale napríklad fosforové hnojivá určené pre jedlú záhradu aj pri rajčinách, malinách, čučoriedkach a podobne.

Hortenzia červená

Časté chyby pri pestovaní hortenzii a kvitnutie

Hortenzie sú nádherné a pre niekoho dokonca veľkou vášňou. Je však ľahké ich poškodiť, alebo sa pripraviť o kvitnutie napríklad nesprávnym rezom. Ak máte druh hortenzie, ktorá kvitne na minuloročných výhonoch, jej zastrihávaním sa môžete pripraviť o kvety. Sledujte svoj konkrétny druh a sledujte konkrétne odporúčania pre daný druh. Odstraňujeme evidentne suché časti a poškodené výhony a listy. Mnohé hortenzie sa neodporúčajú v mladosti strihať, ale skôr ponechať, nech dosiahnu bujnejší väčší tvar kru.

Hortenziám ublíži priskoré jarné sadenie, v ktorom pre neolistené stromy nepoznáme presný pomer slnečných a tienistých hodín dňa. Poloha v celodennom tieni spôsobí, že rastlina bude nezdravá, suchá, vyháňa listy, nemá zdravý tvar, alebo kvet nemožno nazvať plnohodnotným kvetom. Príliš slnečné polohy rastline ubližujú vysychaním, schnutím a prepálením listov.

Hortenzie a chodnik

Strih s ohľadom na kvitnutie:

Hortenzia kalinolistá (hydrangea macrophylla), dubolistá (quercifolia), alebo pílovitá (serrata) zakvitnú na dreve, ktoré vzniklo vlani. Striháme ich čo najskôr po vyschnutí kvetu. Strih robíme tesne pod kvetom a nechávame stonku zastrihnutú nad lístkom, aby príliš nevyčnievala, než sa rozrastie. Stihnú tak vytvoriť kvetné puky pre ďalšiu sezónu. Zástrih na nie celkom vyschnutom kvete môže byť výhodou a zamedzením „nestihnutia vhodného času“ neskôr.

Iné sú druhy hortenzia metlinatá (hydrangea paniculata) a stromová (arborescens), ktoré kvitnú na tohtoročnom dreve a tak ich môžeme strihať už počas zimy, či skorej jari bez poškodenia výhonov s novými kvetmi. Existuje viacero moderných kultivarov, ktoré nám umožňujú strih počas jari bez poškodenia úrody kvetov.

Iný druh je hortenzia popínavá, tiež medonosná. Pri nej primárne využívame vlastnosti popínavej rastliny a strih je tak žiadúci len na miesta choré a suché. Táto odroda je pomerne vzácna a dosiahne aj 8 metrov. Je preto vhodné mať vyriešenú oporu, hoci nejde o váhovo ťažkú rastlinu a je možné do istej miery spoliehať sa aj na uväzovanie bez výstavby a zváraní veľkej konštrukcie.

Ako docieliť zdravé a jedinečné hortenzie?

Mimo všetko to, čo už bolo v rámci podmienok pestovania spomenuté, je dobré prihliadať a na ďalšie vlastnosti. Hortenzie sa dokážu odmeniť nádherným kvetom a vzhľadom celej rastliny. Pestovateľký úspech a radosť nám môže pokaziť prítomnosť húseníc, vošiek, alebo iných druhov škodcov podobne ako na iných okrasných rastlinách.

hortenzie, kvitnutie a pestovanie, strih

Pre pestovateľov, ktorý chcú dosiahnuť výrazné modré odtiene kvetu, je cestou použitie síranu hlinitého. Ten je u pestovateľov hortenzii dobre známy ako pomocník pri znižovaní (okyslovaní) pH pôdy. Zaobchádzanie s ním si vyžaduje pozorne nasledovať inštrukcie výrobcu, keďže ide svojim spôsobom o prácu s kyselinou Ten je použiteľný pri úprave pH aj v rámci pestovania ďalších druhov, ako sú čučoriedky, rododendrony a podobne. Prípadne naopak pomocou vápnenia pôdy, či pouitím popola pre spaľovaní dreva možno dosiahnuť zásadité hodnoty a ružovejšie odtiene. Opäť súvis s pH, ale v opačných hodnotách.

Hortenzie na kmienku

Už spomenuté hortenzie s korunou na kmienku, sú dielom skúsených pestovateľov. Zakúpiť si takéto hortenzie znamená, že už ide o staršie, odolnejšie rastliny, no stále potrebujú našu ochranu. Vyžadujú si totiž správnu polohu v rámci vetra a možných rizík na miestach s možným pohybom ľudí vo vyššej frekvencii. Na kmienku znamená, že prihliadame na vek, odolnosť a nosnosť kmienku. Nenechávame príliš rastlinu bujnieť, ak nie je kmienok dostatočne silný.

Príklady druhov a vzhľadu na kmienku:

Vyžaduje si oporu. O to viac, ak nám kvitne do bohatého kvetu. Ohroziť by ju mohol silný vietor, alebo silný lejak, mierne zvýšenie váhy vďaka pôsobeniu dažďov a následne preťaženie, ohnutie kmienku a podobne. Podpora v podobe tyčí, bambusov a podobne, nemusí byť vizuálnym problémom. Rastlina zostáva krásna a je lákadlom pohľadu aj naďalej.

hortenzie, kvitnutie a pestovanie, strih

Rastlina na kmienku si však môže na rozdiel od bežnej rastliny vyžadovať ešte jeden ochranný prvok. Kmienok je kľúčový na prenos živín a prúdenie vody a života zo zeme až po najvrchnejší lístok, či kvet. V zimnom období preto prekryte pôdu mulčom, alebo vhodnou textíliou. Kmienok môžete obaliť rovnako, prípadne zabaliť celú korunu do priesvitnej vhodnej textílie. V zimnom období však môže rastlina bez opory doplatiť na váhu snehu zadržiavaného práve textíliou, alebo aj holou rastlinou..


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu