Kedy sa začína kúriť? Kedy je začiatok a koniec vykurovacej sezóny

Kedy začína a končí vykurovacia sezóna? Pomerne častá a najmä dôležitá otázka, ak domácnosť počíta každé spotrebované euro. Dlhá zima totiž znamená vysoké účty za teplo. Príliš rýchly príchod zimy by tiež znamenal zvýšené účty. Teplo a vykurovanie ako také je totiž najväčšou položkou na účtoch za energie.

merače tepla radiátorov

Aj preto je pochopiteľné, že nás zaujíma odkedy sa nám počíta to, čo nemáme vo svojich rukách. Že sú radiátory teplé zistíme po príchode domov večer, keď priložíme ruku, alebo sa na chvíľu započúvame do zvukov napúšťania radiátorov.

Kedy sa začína kúriť? A dokedy?

Vykurovanie priamo upravuje zákon. Vyhláška Ministerstva hospodárstva SR č. 152/2005 Z.z. priamo určuje, že obvyklým obdobím vykurovania má byť čas od 1. septembra do 31. mája. Obvyklé v tomto prípade znamená, že teplárenské spoločnosti nemôžu samovoľne spustiť a účtovať vykurovanie v období pred 1. septembrom a nemôžu samovoľne taktiež ponechávať a účtovať vykurovanie po 31. máji nasledujúceho roku. Vykurovaním sa pokrýva obdobie, ktoré je najčastejšie sprevádzané nižšími teplotami.

Rovnako je to v prípade ukončenia vykurovacej sezóny. Napriek vyšším teplotám v apríli môže ešte tepláreň vykurovať. Zo zákona však maximálne do 31. Mája. Ak sa vám zdá, že je dlhodobo viac ako priemerná teplota 13°C, žiadajte správcovskú spoločnosť na pravidelných zasadaniach nájomníkov o diskusiu a prehodnotenie vykurovania.

Kedy začína v skutočnosti?

Slovo „obvykle“ tu má veľký význam. Neukladá totiž povinnosť vykurovať ihneď 1. Septembra, ale prihliada sa na okolnosti a podmienky vonku. Čoraz častejšie sa stretávame so septembrom podobne teplým, ako je august. Vykurovať počas teplého septembra by znamenalo zbytočné náklady pre domácnosti, pre teplárne, no nezhody a nespokojnosť ľudí rovnako tak.

Priemerná vonkajšia teplota je určujúca. Pokiaľ klesá dva dni po sebe pod 13°C bez prognózy výraznejšieho oteplenia, pristupuje sa k vykurovaniu. To sa môže po čase prerušiť v prípade oteplenia. Stále sa však môže tepláreň dohodnúť so správcom bytových jednotiek na období, kedy budú vykurovať a kedy nie. Dôvodom sú rôzne polohy bytoviek, ich zateplenie a energetická trieda, kedy obyvatelia bytoviek nemusia trvať na kúrení. všetko ej však o dohode, ktorá nie je vždy štandardom. Komunikácia medzi nájomníkmi a správcami nie je samozrejmosťou.

Rebríkový radiátor

foto: článok sa týka ústredného kúrenia. Na ňom nie sú závislé elektrické radiátory, prípadne elektrické rebríkové radiátory inštalované dodatočne. Tie moderné majú svoj vlastný termostat.

V každom prípade, neexistuje celoplošný termín začatia vykurovania. Orava vykuruje od septembra, kým bytovky v Bratislave sa napúšťajú a vyhrievajú len niekoľko dní. Taktiež stredné Slovensko má v niektorých mestách vykurovanie spustené len necelý týždeň, kým inde sa kúri od polovice septembra.

Niekoľko trikov pre nižšiu spotrebu

  • Jedným z najčastejších pochybení amatérskeho dizajnovania interiéru sú zakryté radiátory nábytkom a sedačkami. Vyprodukované teplo sa stráca v stenách skríň, alebo sedačkách a nedostáva sa do miestnosti.
  • Dlhé záclony nechajte na leto. V zime použite kratšie, alebo závesy zviažte. Zahaľovanie radiátorov je stále bežné. Odvádza pritom teplo z radiátorov rovno na okná a udržiava vyhrievaný priestor v stavebnom otvore pri oknách.
  • Radiátor pri otvorenom okne neponechávajte zapnutý.
  • Vykurovanie znížte, ak nie ste v miestnosti, alebo v byte viac hodín. Po príchode sa zo zníženej teploty ľahšie vykúri na ideálnych 22°C. Radiátory nevypínajte, opätovné vykurovanie je totiž potom veľmi pomalé a rozdiel v úspore nepatrný.
  • Spálni svedčí nižšia teplota, ako v obývačke. Slúži aj pokojnému spánku. Spálňa sa tiež ľahšie vetrá pred spánkom, aj po ňom – vetranie vždy krátko, nie dlhodobo.

Extol Light regulátor radiátora 43830

  • Spôsobom, ako si zaistiť smart prvky sú tiež smart regulátory. Starajú sa o úpravu teploty podľa nastavení. Nie sú však určené pre domácnosti ľudí, ktorí nemajú skúsenosti s modernými technológiami, prípadne nemajú možnosť porozumieť nastaveniam. Týmto zariadeniam sme sa venovali v článku venovanom Extol Light 43830 regulátu.

Napíšte nám do komentárov vaše odporúčania pre nižšiu spotrebu. Čo ste si všimli? Čo vnímate ako najväčšiu pomoc u vás doma? Alebo aké triky a postupy používate, aby ste ušetrili energiu?


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu