Mýty a výmysly: baza je vraj odpudzovačom potkanov a myší

Na internete nachádzame mnoho článkov, ktoré prinášajú úžasné recepty a riešenia na bežné problémy v záhrade. Zväčša ide o podivné magazíny, ktoré kľúčovú informáciu prinesú v závere článku v jedinej nespresnenej vete, pričom čitateľ musí stráviť 2 minúty čítaním o probléme. Takéto stránky sa neboja prinášať údajné riešenie, ako skoncovať s potkanmi v záhrade, pri dielni a na rôznych podobných miestach. Údajne postačí vysadiť bazu.

Bazový strom rodiaci kvety a čierne charakteristické plody má byť následne ideálnym repelentom na hlodavce od najmenších po najväčšie. Táto informácia nás pomerne dosť šokovala. Dôvodom je fakt, že naša najčastejšia skúsenosť s hlodavcami bola práve na mieste drevárne, ktorá bola výrazne obklopená porastom bazových divokorastúcich stromov.

Baza (bazový strom, ani plod, či kvet) potkany neodplaší

Ak dôverujete hypotéze, že vysadením bazy vyplašíte potkanov, ide o nijako nepotvrdenú, neoverenú a ani neskúmanú informáciu. V našom prípade sa totiž pred časom udomácnili potkany priamo na mieste pod krivo rastúcou bazou, takže brloh potkanov sa musel priamo dotýkať bazového dreva. Priestor bol zanesený vysokým výskytom vošiek, bazových listov a popadaných plodov. Potkanom neprekážalo nič z toho, čo baza a jej prítomnosť prináša. Rovnako bazou poznačený priestor bol v rovnakom čase u susedov. Než sme pristúpili obaja k prerábke nevyužívaných častí dvorov a skladov dreva, šlo o mimoriadne bazou porastené a dodnes nie celkom vyhubené plochy, kde potkany prežívali bez akýchkoľvek ťažkostí už v čase zakúpenia drobného pozemku.

Baza nemôže mať efekt na prítomnosť potkanov, ak na ne nepôsobia korene, drevo, dokonca narezané iné bazy v sklade dreva – na vysušenie minimálne rok. Nepôsobí na ne ani kvet, suché listy a ani plody. Ide o vymyslenú informáciu.

Ak máte záujem vysadiť bazu kvôli hlodavcom zámerne…

…Pokusy s bazou ako prostriedkom na odstránenie potkanov nemajú žiadne dostatočné vedecké dôkazy, ktoré by podporili ich účinnosť. Potkany sú adaptabilné zvieratá a ich prítomnosť v záhradách a okolí môže byť ovplyvnená mnohými faktormi vrátane dostupnosti potravy, úkrytu a ďalších podmienok. Z tohto dôvodu je nepravdepodobné, že vysadenie bazového stromu by malo priamu súvislosť s odstránením potkanov.

Ak sa snažíte zbaviť potkanov vo vašej záhrade, je lepšie siahnuť po osvedčených metódach kontroly škodcov, ako sú napríklad pasce na potkany, chemické prostriedky alebo v prípade závažnejších problémov, vyhľadanie profesionálnej pomoci od odborníkov v oblasti kontroly škodcov. Potkany sa z daného miesta stratia pomerne rýchlo ak bude záhrada teritóriom akčného psa, ale pokojne aj odvážnej mačky. Pes je osvedčeným nástrojom, pri ktorom potkany veľmi rýchlo zvážia svoje zotrvanie na mieste, kde hrozí viac ako len pohryznutie.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu