Slizniak slizovec iberský (Arion vulgaris) – známy škodca v záhradách

Arion vulgaris, bežne známy ako španielsky slimák, slizovec iberský, alebo slimák „bezdomovec„, ako sa mu ľudovo hovorí, je druh pôvodný z južnej a západnej Európy. Patrí do čeľade slimákovitých a je jedným z najpovestnejších slimákov na svete. Pre záhradkárov je pohromou. Decimuje okrasné listové rastliny akými sú hosty, niektoré heuchery, ale predovšetkým jedlé a chutné rastliny akými sú rôzne druhy ovocia, jahody, pochúťkové šaláty, ale aj tekvice a cukety a pod.

Slimák sliziak v záhrade

Slizniaky nepatria medzi vítaných hostí, hoci fascinujú svojim životom a odolnosťou. Rýchlo ich zabíja soľ, ktorá reaguje s ich povrchom. Soľ je však v bežnej záhrade nežiaduca a tak voči nim aplikujeme rôzne iné prípravky. V bežných ľudových receptoch sa proti nim zakročilo jednoducho – chovala sa hydina. V súčasných záhradách, keď chov hydiny regulujú úrady, obmedzenia pre vtáčie nákazy, alebo aj iný spôsob života, meníme aj spôsob obhospodarovania vlastných záhrad a hydina nie je bežnou súčasťou.

Slizovec a jeho popis a vzhľad

Arion vulgaris sa vyznačuje pomerne veľkým telom, ktoré môže dosiahnuť dĺžku až 10 cm. Má hladký, hlienom pokrytý povrch tela, ktorý môže byť v rôznych odtieňoch hnedého, žltého sfarbenia alebo aj sivej farby. Slimák má širokú plochu, po ktorej sa pohybuje. Jeho charakteristickým rysom je modrošedá farba pod škvrnou, ktorá sa nachádza prednej časti tela pripomínajúcej golier, objavujúci sa najmä na tele už dospelých jedincov.

Biológia a životný cyklus

Arion vulgaris je hermafrodit, čo znamená, že má schopnosť produkovať vajíčka aj spermie. Po párení sa vajíčka kladú do vlhkej pôdy alebo pod listy. Z vajíčok sa vyvíjajú mladé slimáky, ktoré sú pôvodne veľmi malé a zraniteľné. Kŕmia sa rastlinnou potravou a rôznymi tekutinami a šťavami. Postupom času sa slimák rozrastá a dosahuje svoju plnú veľkosť za niekoľko týždňov až mesiacov, v závislosti od dostupnosti potravy a ďalších faktorov.

Potrava a prostredie

Slizniak či slizovec je všežravý slimák, ktorý sa živí rôznymi druhmi rastlín, od zelených listov až po zrelé plody. Je to invazívny druh, ktorý môže mať významný vplyv na ekosystémy, pretože dokáže poškodiť množstvo rastlín a ovocia. Títo slimáci sa najčastejšie vyskytujú vo vlhkých a tmavých prostrediach, ako sú záhrady, lesy a polia. Ukrývajú sa pod kameňmi, drevom, veľkými listami a spadnutými plochými predmetmi na zemi. Ak je zem prístupná a mäkká, nachádzajú úkryt aj v nej. Vychádzajú za šera a počas noci, keď sa orientujú podľa čuchu. Vo výraznej miere ich môže prilákať organický odpad nevyzretého kompostu. Samozrejme prítomnosť plodov a inej potravy.

Slimák sliziak slizovec v záhrade

Ich ručný zber a likvidácia sa, vzhľadom ku škodám, nedostáva do sporu so zákonom. Nie je chráneným druhom. Ani na prípadný jeho chov v zajatí tak nie sú žiadne obmedzenia. Je tak voči nim možné použiť aj chemické prípravky. Mnohé z nich sú šetrné voči prírode a využiteľné aj súbežne s pestovateľským pánom v bežných záhradách bez ohrozenia zdravia ich použitím.

Slizovec a jeho vplyv na prostredie

Pre svoju schopnosť rýchleho rozmnožovania a konzumácie rastlinnej hmoty môže slizovec iberský Arion vulgaris mať negatívny vplyv na ekosystémy, najmä na pestovanie plodín. Dopad má pre malých pestovateľov odkázaných na vlastnú úrodu, rovnako ako na veľkopestovateľov. Ich prítomnosť môže spôsobiť značné škody na úrode ovocia, zeleniny a iných rastlín. Preto sú slimáky Arion vulgaris považované za invazívny druh v mnohých oblastiach sveta. Poškodenie okrasných listových rastlín funkii môže byť z ich strany fatálne. Poškodenie je totiž na celú sezónu nezvratné.

Ochrana a kontrola

Pre boj proti škodám spôsobeným týmito slimákmi sa často používajú rôzne metódy, ako sú napríklad aplikácia chemických prostriedkov, mechanické odstraňovanie alebo použitie prírodných nepriateľov, ako sú sliepky, kohúty alebo jastraby. V našich podmienkach je skvelým nástrojom hrabavá hydina. Osvedčená je kačka druhu indický bežec, ktorá získala svoje meno práve svojou akčnosťou a pohybom. Obratná je pritom pri love takýchto druhov v záhrade.

Pri chemickej kontrole je možné spoľahnúť sa na prípravky ako:

  • FERRIMAX 500g
  • METAREX 100g (alebo 3x100g, prípadne 500g)
  • LIMA ORO 100g (alebo 500g)

Prevencia je tiež dôležitá, vrátane udržiavania záhrad a polí čistých a suchých, aby sa znížila príťažlivosť pre tieto slimáky. Popadané drevo, kamene, hnijúce kúsky kmeňov a dostatok úkrytov vrátane vysokej trávy dovoľuje slimákom a najmä slizniakom prežívať v úkrytoch v čase, keď sú najzraniteľnejší – počas dňa.

Domáci recept, ktorý pivári neradi vidia

Ak nemáme možnosť siahnuť po chemickej ochrane, v rámci opatrení, kedy je nutné rýchlo konať a neviditeľnosti poskrývaných slimákov je dobré siahnuť aspoň po osvedčenom recepte – miske s pivom. Počas noci dohliadnite len na to, aby v prípade dažďa misku nenaplnila dažďová voda. V ideálnom prípade vás nebude ráno čakať vyplavené pivo, ale náklad opitých slimákov.

pasca na slimáky z misky s pivom


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu