Pribudla vám nová kolobežka? Ako a kam ju „schovať“ v byte?

Elektrická kolobežka je moderný trend. Spôsob prepravy, aj životný štýl. Verejnosť má k nim rôzne postoje, no predovšetkým nedisciplinovaní kolobežkári spôsobujú negatívne vnímanie ich prítomnosti na cestách. Tak isto, ako tomu je pri cyklistoch. Mať elektrickú kolobežku je v mnohých smeroch prínosom. Poskytujú totiž tichú a na prevádzkovanie ekologickú prepravu. Bez ohľadu na to, ako veľká je zápcha, dokážete do práce a domov prísť zhruba v rovnakom čase. Sami objavujeme, že kolobežka nám dokáže skrátiť čakanie v zápchach a zhustenej premávke. Na konkrétne spoje MHD samozrejme tiež. Jej obstaranie nám tak trochu aj zmenilo denný harmonogram. Ak stíhame viac doma, stihneme naozaj viac aj na iných „frontoch“.

Lamax kolobežka

Kolobežka mení človeka a jeho zvyky

Neprajníci hovoria, že kolobežka je pre lenivcov. Kolobežkári hovoria, že kolobežka dokáže ušetriť množstvo energie, ktorú človek bude potrebovať pri fyzickej práci, v záhrade, alebo pri ďalších aktivitách. Okrem toho má kolobežka určitú váhu a aj jej ovládanie nie je úplne bez pohybu a fyzickej námahy. Bez akýchkoľvek úmyslov musíme priznať, že kolobežka mení človeka aj po inej stránke. Príležitosť robí zlodeja. Občas sa drahý a prenosný stroj stratí aj zo spoločných priestorov uzavretej priateľskej susedskej komunity. Nemožno sa preto spoliehať na staré dobré „mne sa to nestane“.

Ako novinka v domácnosti

Elektrická kolobežka je technologická vychytávka s vyššou hodnotou. Prenášateľná, prakticky aj športovo využiteľná. Má nepopierateľnú hodnotu s ktorou počíta každý, kto si ju zadováži. Patričnú pozornosť tak budeme venovať aj tomu, ako ju budeme skladovať. Na jednej strane sú tí, ktorí si ju kúpia a skladovanie riešia až potom. Na strane druhej sú tu tí, ktorí majú jasno.  Vedeli, kde ju budú skladovať oveľa skôr, než ju mali doma. Rodinné domy, kôlne, garáže a kumbálové komory majú priestor jasný. V menších bytoch je to o niečo horšie.

Pivničné priestory zaistené proti zvedavým očiam a silným páčidlám sú možnosťou. Spoločné priestory sú rizikom, no domácnosť samotná je skôr istota. Ak si nie ste istí, či budete prví v malom byte s kolobežkou postavenou v priestore, nebudete. Za posledný rok sme mali možnosť vidieť niekoľko spôsobov, príkladov a sami sme sa pohli k riešeniu po zvážení možností.

Kde skladovať alebo ako schovať kolobežku v byte?

Na kolobežku si vytvárame v bytoch priestor vo vstupných priestoroch. Kvôli kolesám, možnému prachu, stopách po kolesách. U nás v redakcii máme elektrickú kolobežku Lamax S7500 Plus. Je skladacia a s váhou do 13 kilogramov sa s ňou dá mimoriadne dobre narábať. Zložením a zaklapnutím spony na riadidlách o zadný blatníkový kryt vznikne pevné spojenie, za ktoré sa dá držať pri prenášaní, zdvíhať, ale aj zavesiť. Použijeme preto práve tento model a jeho vlastnosti na priblíženie možností, ktoré máme.

Skrytie kolobežky je občas potrebné pre stiesnené priestory, návštevy, alebo sú to aj prípady, kedy je kolobežka lákadlom pre malé dieťa, alebo staršie deti s chuťou po testovaní. Ak to nedovoľuje pivnica, neistá kočikáreň, alebo uzavretá chodba, ešte je pár možností.

Možné miesta skladovania a „schovávania“:

  • Stojan stojacej kolobežky: kolobežka predsa len dobre vyzerá a ak je často využívaná a priestor to dovolí, majte ju na očiach. Parkujeme ju na chodbách, pri stenách, pod vešiakmi s bundami. Ak máme pocit, že aj stojaca priťahuje nehody a chceme ju mať ako novú, vždy sa dá cez riadidlá prehodiť malá plachta, či tričko. Stojaca kolobežka „na vzduchu“ má to najlepšie miesto to, kde ho čaká nabíjačka. Skladovanie a nabíjanie naraz.
  • Neobvyklé a nečakané miesta: V prípade potreby skrytia je riešením pôvodná škatuľa a priestor na skrini, balkón (v zime sa skúste vyhnúť), alebo priestory, ktoré môžu pôsobiť vhodné záležiac od štýlu interiéru a obyvateľov domácnosti. Takými sú priestor za pohovkou, nevyužitý kút v kuchyni, ba dokonca sme už videli aj domácnosť mladého páru a kolobežku na toalete. V ich prípade šlo o veľký priestor, ktorý nijakým spôsobom neprekážal a kolobežka ho priestorovo ani nezmenšovala. Na toalete ju však nenabijete.

O trochu vyššia vynaliezavosť:

  • Zavesenie zloženej kolobežky: Lamax S7500 Plus dovoľuje niečo zásadné. Vyložiť si kolobežku na plece, ak nastupujete kamkoľvek, kde nie sú kolobežky žiadané. Alebo to tam nie je pre ne prispôsobené (ak si ju ponecháte zloženú v písmene U). Pokiaľ zaklapnete sponu (a vznikne akoby uzatvorené O), kolobežku je možné zavesiť. Silný hák si vysteľte gumou, alebo obaľte pevným lanom, aby pôsobil ako estetické tlmenie. Predsa len, kolobežka má zaujímavý matný povrch a je tak trochu aj dizajnovým kúskom, ktorý môže v tejto podobe a hodnote vydržať ešte veľmi dlho. Hák, alebo spôsob zavesenia pritom môže byť ukryté vo vešiakovej skrini, alebo v priestore medzi skriňou a stenou, ktorý je neraz nevyužitý.
  • Vynaliezavosť: v našom prípade kolobežku v prípade potreby skryť ju pred staršou odmietavou generáciou skladujeme v posuvnej skrini. Jedna z políc môže mať oblúkový výrez výhradne pre riadidlá a je tak možné skladovať kolobežku nezloženú so stojacimi riadidlami pripravenými na vytiahnutie. Kolobežka má stále nášľapnú časť výrazne plochú a tak sa dá ľahko vsunúť pod posteľ s vytŕčavými riadidlami. Videli sme pritom už aj kolobežku otočenú hore nohami na skrini.

Postreh s vešiakovou skriňou a nedostatkom priestoru

Hromadenie vecí, nechuť zbavovať sa kabátov, búnd a nezáujem riešiť nejaký predaj. Poznáte to? Mnohí áno. Nedostatok priestoru v skriniach pre množstvo kabátov samozrejme nedovolí skladovať kolobežku. Chce to však hodinu času, namiesto postupných minút prekračovania a vymýšľania iných možností. Za celú hodinu dokážete vybrať obsah vešiakovej skrine, zhodnotiť, ktoré bundy ešte majú budúcnosť a s ktorými je čas sa rozlúčiť.

  • Kontajnery na použitý textil
  • Aplikácie ako Vinted, či Bazos.sk s ponukou výhodnej ceny
  • Ak je to nutné, hoďte ich do práčky a predávajte bez zatuchnutia. Ponúkajte na sociálnych sieťach známym.
  • Vyhoďte, len ak sú odevy nepoužiteľné ani na zberné kontajnery, charitu, ani „ku kravám“. Moľami napadnuté a pozabudnuté vyhoďte.

Priestor pre kolobežku sa totiž veľmi rýchlo odmeňuje psychologickým podvedomím – uvedomením si vyriešenia problému, prípadne hneď viacerých problémov. Ak má kolobežka svoj priestor, prispieva to k organizovanosti a sofistikovanosti domácnosti.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu