Pristúpiť k starostlivosti o záhradu komplexne alebo selektívne?

Keď sa pozrieme von oknom, tak si zrejme mnohí povedia, že je ešte skoro rozprávať sa o záhradách, sadení rastlín či plodín, alebo starostlivosti o stromy či trávnik. Zdanie však klame. Zima prejde ani nevieme ako rýchlo a už čoskoro sa budeme tešiť z prvých jarných dní. A s príchodom jari sa spája aj zvýšená aktivita záhradkárov, zvlášť v tejto šialenej dobe, keď je možnosť ísť na svoju záhradu jednou z mála alternatív, ako stráviť čas na čerstvom vzduchu. Aj preto v poslednej dobe „ožili“ aj také záhradky, ktoré akoby ležali ladom a majitelia sa o ne príliš nestarali. Otázkou však je, aký prístup zvoliť pri činnostiach, ktoré sú pre úspešnú starostlivosť o záhradu nevyhnutné.

Existujú dva pohľady

Pravdou je, že starostlivosť o záhradu a pobyt v nej strávený nie je len o radosti zo zozbieranej úrody, kvitnúcich stromov a krásneho zeleného trávnika. Tieto veci sú výsledkom tvrdej driny, práce a starostlivosti. Do starostlivosti o záhradu začleňujeme množstvo rôznych činností – prekyprovanie pôdy, hnojenie, sadenie, zavlažovanie či ochrana pred burinami či škodcami. Možno sa to tak na prvý pohľad nemusí zdať, no povedzme aj prípravky proti škodcom sú v tomto prípade absolútnou nevyhnutnosťou.

Pri podcenení tejto oblasti sa totiž, žiaľ, ľahko môže stať, že celá snaha a práca na záhrade vyjde navnivoč. Na starostlivosť o záhradu v oblasti boja proti nepríjemným burinám alebo ničivým škodcom existujú dva základné pohľady – buď k tomu pristúpiť komplexne ako k celku, alebo sa zamerať na prevenciu pred konkrétnymi druhmi škodcov či burín. Oba prístupy majú svoje pozitíva i negatíva.

Komplexný prístup je jednoduchší

V prospech akéhosi komplexného prístupu k tejto tematike hovorí nižšia časová náročnosť. Jednoducho si zakúpite univerzálne prípravky proti burinám, ďalej prípravok proti škodcom, a máte vybavené. Výhodou je, že nemusíte dlho zisťovať a pátrať, aké konkrétne druhy burín a škodcov na záhrade robia problémy. Nevýhodou je, že sa nemusíte úplne presne „trafiť“ do vybraného druhu buriny či škodcu, ktorého sa vo svojej záhrade potrebujete zbaviť.

 Postrek ošetrovanie

Zdroj obrázka: bogdanhoda / Shutterstock.com

Alebo radšej selektívny prístup?

Selektívny prístup si v súčasnosti vyberá čoraz viac záhradkárov a pestovateľov. Hovoríme o zameraní sa na konkrétne druhy burín alebo škodcov. V prípade prípravkov proti škodcom hovoríme o špecifických postrekoch proti žravému a cicavému hmyzu, voškám či dokonca konkrétnym druhom škodcov, ako sú piliarky, lykožrút, pásavka zemiaková či obaľovač. Ak teda povedzme niekto na svojom pozemku, resp. záhrade pestuje zemiaky, tak má väčší zmysel použiť špecifický prípravok proti pásavke zemiakovej, ktorá sa tam s vysokou pravdepodobnosťou môže vyskytnúť.

V prípade prípravkov proti burinám, ktoré označujeme aj ako herbicídy, poznáme totálne alebo selektívne herbicídy. Už z názvu vyplýva, že totálny herbicíd zlikviduje všetky nežiaduce buriny, a odporúča sa v prípade, že záhrada či napríklad strecha je doslova zarastená rôznymi machmi, burinami či lišajníkmi. V prípade záhrad sa však častejšie rozprávame o konkrétnych a špecifikovaných druhoch burín a nežiaducich rastlín. Na takéto účely slúžia tzv. selektívne herbicídy. Na etikete, prípade v popise daného herbicídu, je vždy vypísané, na aké buriny či rastliny daný prípravok zaberá. Opäť tak stúpa pravdepodobnosť úspešného zásahu proti nežiaducim burinám a rastlinám.

Postrek ošetrovanie

Zdroj obrázka: Valentin Valkov / Shutterstock.com

Pre pohodu na záhrade

Záhradkárčenie je vo väčšine prípadov o relaxe, na druhej strane však každého poteší pohľad na krásne rozkvitnuté stromy, pekný trávnik či chutné ovocie alebo zeleninu. A tým sa dostávame k začiatku – k výsledkom práce na záhrade vedie tvrdá drina. Jar a leto sú krásne aj pre pohodový čas strávený vonku na záhrade. Keď k tomu pridáte kvalitný záhradný nábytok, tak sú podmienky pre vhodný relax priam dokonalé.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu