Stavebný materiál: 7 najčastejších otázok pri výbere OSB dosky

OSB dosky sú všestranným materiálom a stali sa populárnymi najmä vďaka svojej nízkej cene. Sú však vhodné do interiéru? Aké majú využitie? A na čo myslieť pri výbere?

OSB dosky a debnenie

Zdroj: Bigstock.com

1. Aké sú vlastnosti OSB dosky?

OSB dosky možno poznáte skôr ako dosky z drevotriesky. Vyrábajú sa z dlhých drevených triesok usporiadaných pozdĺžne. Viditeľná štruktúra triesok im dodáva charakteristický vzhľad. OSB dosky sú tvarovo stále, ohybné a vodeodolné. Zároveň umožňujú jednoduchú montáž, ktorú zvládnu aj menej skúsení majstri. Ich najväčšou výhodou je však bezkonkurenčne nízka cena.

2. Ako vybrať vhodné dosky?

Drevotrieskové dosky podľa vlastností rozdeľujeme na tri hlavné kategórie:

  1. OSB2 – dosky, ktoré sú vhodné do suchého prostredia,
  2. ODB3 – druh dosiek, ktoré zvládnu aj prostredie s vlhkosťou väčšou než 85 % (napr. pivnica),
  3. OSB4 – dosky, ktoré si poradia s vlhkým prostredím, ale zároveň zvládnu aj väčšiu záťaž (využívajú sa hlavne v exteriéri).

3. Aké je využitie OSB dosky?

OSB dosky nájdete v interiéroch, ale môžete z nich postaviť aj altánok. Najčastejšie sa však používajú v priečkach drevostavieb či pod strešnou krytinou. OSB dosky v kombinácii s iným materiálom totiž dokážu zvýšiť zvukotesnosť i odolnosť stavby. Sú častou voľbou pre podkrovné priestory – ich steny a podlahy. Z OSB dosky si môžete vyrobiť aj vkusný nábytok.

OSB dosky a debnenie

Zdroj: Bigstock.com

4. Ako dosky skladovať?

OSB dosky sa vo vlhkom prostredí môžu ohnúť, zmenšiť či inak znehodnotiť. Preto by ste ich mali skladovať v suchej a dobre vetranej miestnosti. Ak sú OSB dosky dlhší čas vo vlhkom prostredí, okraje môžu napučať. Vtedy by ste ich hrany mali prebrúsiť. Dávajte si pozor na to, aby boli po celej ploche rovnomerné. Pred samotnou montážou je dobré OSB dosky, s ktorými chcete pracovať, aspoň na 48 hodín umiestniť na miesto použitia. Pripravíte ich tak na odlišnú vlhkosť prostredia.

5. Aké náradie treba k práci s OSB doskou?

Správne vybavenie vám podstatne uľahčí úpravu OSB dosky. Budete potrebovať priamočiaru pílu a pre ďalšiu prácu zvážte kotúčovú brúsku. Ako spojovací materiál môžete použiť klince, vruty či sponky. Preto nezabudnite ani na skrutkovač.

6. Ako upraviť povrch OSB dosky?

Ak ste sa rozhodli OSB dosky použiť na výrobu podlahy, jej povrch by ste mali zbrúsiť. Môžete tak urobiť pomocou kotúčovej brúsky. Počas práce si chráňte oči pred pilinami. Preto si pred začatím nezabudnite nasadiť ochranné okuliare. Po zbrúsení povrchu OSB dosky ju natrite ochranným lakom. Na záver môžete na dosku naniesť vrstvu farby.

Tip: Ak sa rozhodnete použiť OSB dosky pri stavbe stien, môžete ich omietnuť pomocou stierky, čím im dodáte vzhľad klasickej steny.

OSB dosky a debnenie

Zdroj: Bigstock.com

7. Ako pripevniť OSB dosku?

OSB dosky môžete pripevňovať spojmi na pero a drážku. Zachovajte však minimálnu vzdialenosť klincov od hrán – 10 mm. Oporná plocha by mala mať šírku aspoň 20 mm. Dosky s pravouhlými hranami podoprite stropnými nosníkmi. Využite tiež dilatačné škáry. Práve tými viete zabrániť zvlneniu OSB dosky. Stačí, keď medzi doskami necháte škáry so šírkou aspoň 3 mm. Pri doskách s vyfrézovanými hranami to však nemusíte riešiť, keďže škáry vytvárajú prirodzene.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu