Chýba vám pocit slobody v malom priestore? Skúste trik, ktorý zaberie

Dostatočný priestor na život je základom pohodlia, ktoré k svojmu bezstarostnému životu nevyhnutne potrebujeme. Veľmi veľa ľudí preto sníva o elegantnom domove s veľkými miestnosťami, no nie všetci majú takú príležitosť. A predsa tu niekoľko možností je! Stačí sa s nimi zoznámiť.

obývačka a malý priestor

Aj na rozlohe len niekoľkých metrov štvorcových sa dajú robiť „zázraky“, ktoré vás nemusia stáť veľa drahocenného času ani peňazí.

Stačí sa pohrať s farbami

Farby sú pre náš život dôležité, pretože ho robia krajším a veselším. Základom ich úspechu je však svetlo, ktoré sa od nich odráža. A presne tento efekt sa dá veľmi dobre využiť aj pri zariadení  malého priestoru, ktorý nemáte ako „nafúknuť“.

Vďaka odrazu svetla od rôzne farebných povrchov tmavé odtiene v dekorácii miestnosť vizuálne zmenšujú, zatiaľ čo svetlé farby ju naopak zväčšujú. Rozhodne sa teda riaďte touto radou a nič nepokazíte. Ak budú steny a stropy biele, hranice v miestnosti sa odstránia a optické vnímanie priestoru bude úplne iné, vzdušné a ľahké.

Ďalším víťazným trikom je použiť chladné pastelové odtiene modrej a zelenej, ktoré vizuálne rozptyľujú objekty v priestore.

Pri výbere svetlých farieb sa však neobmedzujte len na povrchy stien, stropov a podlahy. Pozornosť si zaslúži aj nábytok. Nielen dostatočne veľké, ale aj svetlé by preto mali byť tiež vami zvolené komody.

Vyskúšajte multifunkčný nábytok so schopnosťou transformácie

Ako sme spomínali, nielen farby, ale aj nábytok je pri zariadení priestoru veľmi dôležitý. Malý priestor vám však bude jeho výber komplikovať. Aby ste sa tomuto problému vyhli, skúste uvoľniť priestor dostupnými modelmi so schopnosťou transformácie a prítomnosťou ďalších výhodných funkcií.

Ak ste zástancom niečoho nového a zaujímavého, použite taký nábytok, aby ste ušetrili skutočný aj vizuálny priestor. Napríklad z malého konferenčného stolíka sa môže veľmi rýchlo stať plnohodnotný jedálenský stôl a zo stojana na časopisy a knihy zasa veľká lavica. Prípadne investujte do kvalitnej pohovky s čistými líniami, ktorá sa behom niekoľkých sekúnd dokáže premeniť na pohodlnú posteľ.

Na všetko si dobre posvieťte

Stereotyp, že vám do malej miestnosti bude stačiť jeden jasný zdroj svetla, je mylný. Pre lepší prehľad a pohodlie je nevyhnutné zorganizovať v malom priestore najmenej tri typy osvetlenia: všeobecné, miestne a dekoratívne. Svetlo zo stojacích a stolových žiaroviek, nástenných svietnikov a viacúrovňového osvetlenia rôznych zón priestor opticky zväčší a miestnosť bude žiariť novými farbami.

Využite zrkadlové a reflexné povrchy

Účinným a dobre známym spôsobom, ako vizuálne zväčšiť každú jednu malú izbu, je použiť v interiéri zrkadlové a lesklé povrchy. Zrkadlá navyše rozptýlia svetlo, čo je pre stiesnené plochy tiež dobré riešenie.

Aby to ale nebolo nudné, neobmedzujte sa iba na konvenčné nástenné zrkadlá. Zaujímavým riešením môže byť aj sklenený konferenčný stolík, ktorý nezaberie veľa miesta, prípadne posuvné dvere skrine, ktorej krídlo tvorí zrkadlová plocha, čím sa hranice odstránia úplne.

Zdroj obrázka: Photographee.eu/Shutterstock.com


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu