Všetko o OSB doske (2. časť): Uchytenie, spájanie a montáž OSB tabúľ

OSB dosky sú dreveným materiálom. Ponúkajú ich preto primárne predajcovia stavebného reziva, hoci sami nemusia byť ich priamym výrobcom, len nákupcom a konečným predajcom. K dispozícií sú tiež v bežných predajniach stavebnín. Na ich uchycovanie platí niekoľko jednoduchých pravidiel a aj práca s OSB doskou je veľmi jednoduchá. Žiada si len logické premýšľanie a pozor pri rezaní a montáži. Zbytočné chyby môžu znamenať prasknutie dosiek, či zlé a nedostatočné uchytenie.

OSB doska tabuľa

Rezanie, delenie, oddeľovanie

Na OSB dosky pokojne kreslite ceruzkou. Pri rezaní na vykrajovacích pílkach, rovnako ako pri priamočiarej píle. Tá je ideálnym nástrojom na rezanie, hoci nie je zlá ani chvostovka. Pri priamočiarej píle zvoľte pílový list taký, ktorý je priamo určený na OSB dosky, alebo tvrdé dosky. Vhodnejší je ten s hustejšími zubami, ako ten s veľkými zubami určenými na mäkké drevo.

Problémom často býva spôsob, akým veľmi veľkú dosku položiť na stôl. Nie vždy disponujeme stolom, respektíve plochou, kde sa dá doska posadiť a následne rezať. Ideálny stav je 2x koza podložená dvoma hranolmi, aby doska neskákala a nevybrovala. Riešením sú aj pevne naukladané palety. Využili sme pri rezaní aj iné riešenia, no vždy je dôležité mať pod kontrolou priestor pod doskou (káble, hrany stola, či provizórneho stola). Rezanie je možné aj pri opretej doske, ideálne s pomocou ľudí s pevnými rukami. Tam kde nie je stôl, je nutné sa vynájsť s ohľadom na bezpečnosť, o to viac pri veľmi dlhých rezoch, ktoré si žiadajú absolútnu rovnosť.

Nevyhnutnosťou sú rukavice a čisté prostredie. Rezanie na hline, na trávniku, na špinavom dvore, prinesie neželaný efekt, ktorý nebudeme viac spresňovať. Taktiež manipulácia s OSB doskou, ktorá je čerstvo rezaná, alebo prechádzanie prstami okolo okrajov nemusí byť dobrý nápad. Ide o hrubé triesky, ktoré vedia pri sekunde nepozornosti spôsobiť prierazy pod kožou a bolestivé zranenia.

Spájanie a montáž OSB dosky

K OSB doske je nutné pristupovať ako k tvrdému drevu. Využívame pri ich montáži a spájaní klince, aj vruty určené do dreva. Nemecký trh priniesol do ponuky predajní spojovacieho materiálu viacero modelov skrutiek určených priamo do OSB dosiek, takže aj v tomto smere možno objaviť skrutky výhradne do OSB materiálu.

Na drevo, či drevené hranoly: používame klince, s hlavičkou, aj bez hlavičky. Pri debnení stien, ktoré budú namáhané, sú na nich dvere, alebo okná, môžu byť vystavené vibráciám, nárazom a podobne, sú lepšou voľbou klince s hlavičkou, prípadne ešte lepšie skrutky.

  • Na steny postačí tenký, pomerne pružný typ 1 cm hrubých dosiek. Pribíjame ich 4,5 klincami, či skrutkami.
  • Krútené klince sú určite lepšie, než klince hladké. Dôvodom je, že klasický klinec môže povyskočiť pri pribíjaní susedného klinca… a ďalších klincov.
  • Dobrým riešením sú klincové pištole, alebo sponky zo sponkovačky (pneumatické pištole a pneumatické sponkovačky s väčšou silou ako tie, ktoré sa používajú na čalúnenie a pod.)
  • Tenké dosky pribíjame k hranolom od stredu. Prvá skrutka či klinec v stredovej časti = kontrola, či všetko sedí a pokračujeme k okrajom.
  • Pri klincoch sa odporúča, aby ich dĺžka bola minimálne 2,5x viac ako je hrúbka OSB dosky. Vo všeobecnosti je dobré premýšľať a zvoliť také spojivo, ktoré naozaj drží a dobre sa vám s ním pracuje.
  • Pri spájaní okrajov je dobré ponechať ešte 2 cm. Menej už spôsobuje riziko rozpadnutia okraju. Ak nie je iná možnosť predvrtajte si takúto OSB dosku na okrajoch, aby ste sa vyhli praskaniu a rozpadaniu okraju. Aj tu však pozor na výber spôsobu uchytenia, aby hlavička skrutky na záver nespôsobila problém pri doťahovaní.
  • OSB dosky pri interiérových priečkach používame napríklad pod sadrokartón. Zvyšujeme ním mierne tepelnú izoláciu, no najmä zvukovú. Tepelnú izoláciu ako nobasil, či polystyrén dávame do priečok práve medzi dve OSB dosky.

Strešné debnenie: na strešné debnenie je dobré používať OSB3 prípadne OSB4. Počítajte s tým, že je nutné strechu chrániť pred dažďom. Medzi dosky dávame priestor 1 cm.  Používame dosky s hrúbkou 12, 15 alebo 18 mm. Používame kvalitnú poistnú fóliu. Ak už riešime strechu s debnením, určite nešetríme na krytine.

Do muriva: Uchycovanie do muriva sa robí klasicky cez predvrtanie OSB dosiek, navŕtanie muriva, umiestnenie hmoždiniek do muriva a samotné platne upevňujeme vrutami ideálne s podložkou. Minimálne 15 cm od seba po okrajoch. V stredových častiach platne stačí 40 až 50 cm od seba, ak je uchytenie naozaj pevné.

Diletačné odsadenie OSB platní

Rozťahovanie materiálov, vplyvy vlhkosti, zmeny teplôt, prípadné záťaže a možné nerovnosti… jednoducho fyzika spojená s pojmom diletácia. OSB dosky netlačíme na seba. Požívame medzi nimi 2 až 3 mm rozstup. Respektíve sa snažíme, aby sme všade udržali drobnú medzeru. Platne, ktoré sú priame hrany, získajú diletáciu vďaka nám. Platne, ktoré majú perodrážku a jednotlivé hrany do seba zapadajú – využívame ich pri podlahách, alebo pri veľkých obkladoch, neodsadzujeme od seba.

Dá sa povedať, že je diletačný priestor nevyhnutnosťou, ak sa doska dotýka rámu plastového, hliníkového, či dreveného okna, rôznych tvrdých materiálov a pod. Príliš veľké medzery sa dajú vytmeliť, alebo použiť polyuretánová pena a tmel, podľa miesta aplikácie. Pokiaľ vytvárame z OSB dosiek steny a obklad stien, priečok a podobne, dvíhame ich od zeme 1 cm. Pomôcť si vieme ľahko vďaka akémukoľvek odrezku 1 cm hrubej dosky, alebo inej OSB dosky.

Krytie OSB dosky

Steny z OSB dosák vieme v exteriéri pokryť plastovými dielmi imitácie dreveného obkladu, alebo priamo dreveným obkladom, tatranským profilom, prípadne iným drevom, či plechom. V interiéri OSB dosku prekrývame obyčajne sadrokartónom, ale aj dreveným obkladom, prípadne je OSB doska priznaná. Taktiež je možné OSB dosky priamo prekryť tapetou, hoci odporúčame radšej sadrokartón a až následne po vybrúsením použiť tapetu. Je to aj pre budúcnosť, nie pre krátkodobú prítomnosť.

 (článok je orientovaný na domáce podmienky, nie na priemyselné)


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu