Snažíte sa zaspať, alebo len urobiť pohodu, vypnúť, zavrieť oči a všimnete si, že stále niečo počujete? Chladnička, mraznička, plynový kotol, alebo práve zapnutá umývačka sú prístroje, ktoré sú v prevádzke bežne. Ale ak počujete aj iné zvuky, nemusí to byť hneď duch, alebo paranormálny jav. Počas dňa, noci, nedokonalého spánku, ale aj pozornosti môžeme v bežnom dome počuť viacero zvukov a v čím viac staršom dome bývate, o to viac zvukov očakávajte. Ak náhodou zostávate doma v čase, keď ste za iných okolností v práci a nikto iný v dome byť nemá, vždy bude na mieste poznať pôvodcu zvukov. Ak vylúčime, že vám horí polovica domu a praská oheň, alebo po dome chodí nepozvaný hosť, skúste sa zamyslieť o aký zvuk ide, či je pravidelný a či to nie je len podivná melódia na budíku na mobile.
V domácnosti môžu byť zdrojom rôznych zvukov napríklad:
Spotrebiče a technológie
Moderné domácnosti sú plné spotrebičov, ktoré môžu vydávať rôzne zvuky:
- Chladničky a mrazničky – Praskanie, hučanie alebo bublanie môže pochádzať z kompresora alebo teplotných zmien v rúrkach.
- Kotly a ohrev vody – Bublanie alebo syčanie v bojleri naznačuje usadzovanie vodného kameňa alebo bublanie vzduchových bublín vo vode.
- Klimatizácie a ventilátory – Hlučné ložiská, vibrácie alebo usadený prach môžu spôsobovať nepríjemné zvuky.
- Práčka a sušička – Nesprávne vyváženie bubna alebo drobné predmety zachytené v zariadení.
- Televízor a audiosystém, herná konzola – zradné a nečakané môže byť, ak máte nesprávne vypnutú konzolu a v nej sa stále točí CD. Podobne ako CD prehrávač. Vypnutý prehrávač ale nevypnuté reproduktory môžu robiť „white noise“ – biely šum, ktorý ľudské ucho počuje, ale nemusí registrovať. Hlava a uši spozornejú vtedy, ak je ticho a sluch sa zameria na neobvyklú súčasť danej chvíle.
Teplo a chlad (aj nedostatočná izolácia)
Mnohé domácnosti, ktoré nemajú pravidelné vykurovanie, alebo majú nedostatočné vykurovanie, to poznajú. V jednej miestnosti vyhasne v krbe, počuť mierne praskanie, či skôr pukanie materiálov, ktoré sa vracajú do normálu. V inej časti domu sa ochladzuje vzduch. Taška plná vratných zálohovaných fľašiek má vo fľašiach vzduch, ktorý mení tlak a fľašky praskajú. Zavárali ste, alebo skladujete zaváraniny, v ktorých občas pukne viečko, ktoré sa doteraz nespamätalo. Teplo a chlad dokážu rozpínať mnoho materiálov v dome.
Nedostatočná izolácia v dome dokáže meniť fyzikálne vlastnosti viacerých materiálov. Zle nasadená izolácia pod strechou a v priečkach môže mať za následok fyzikálne zmeny a praskanie na niektorých náteroch a doskách, ktoré sú na jednom mieste izolované správne a inde vystavené priechodu chladu z vonka. Aj toto všetko môže vytvárať zvuky, hoci menej pravidelné. Ale vráťme sa k teplu. Kúrenie a ohrievanie v krbe, v radiátoroch a podobne, to všetko vytvára teplo. Teplom sa materiály rozpínajú. Pukať tak môže nadpájaný dymovod, rôzne diely a spoje v kachliach, ktoré tak reagujú na rozpínanie a počíta sa s tým. Ak ale zvuk nie je bežný, môže to znamenať problém. Máte krbový ventilátor? Ak vám rozhýbal cinkajúce ozdoby na okne, tak netreba začínať veriť na duchov.
Vlhkosť a stavebné materiály
Dom alebo byt pracuje a reaguje na zmeny vlhkosti a teploty:
- Praskanie dreva a vzdušná vlhkosť – Drevo v podlahe, nábytku alebo trámoch sa môže rozpínať alebo zmršťovať pri zmenách vlhkosti a teploty. Ak bývate v starom dome, býva postavený neraz zo starého dreva a nedostatočné izolácie, alebo staré materiály, kombinácia kameňa, tehál, pálenej a nepálenej tehly a omietok môže spôsobiť vytváranie vlhkosti a plesní. Neodvetrávanie vlhkosti a neriešenie problematiky môže spôsobovať nasávanie vlhkosti do materiálov.
- Omietky a vnútorné priečky – Staršie omietky môžu praskať alebo opadávať, čo vytvára jemné zvuky. Ak sú prekryté sadrokartónom, napríklad pri znižovaní stropov, môže sa stať, že počujete drobné padanie pieskových zŕn, alebo lupienkov starej omietky, ak padá na plochú konštrukciu. Horšie je, ak sa rozpadáva drevo a padajúce kúsky dreva z trámov nosných môžu byť problémom pre statiku stavby.
- Odlupovanie prachu alebo starých dielov – Prach, staré nátery alebo drobné súčiastky môžu padať z miest, ktoré už nie sú stabilné. Kdekoľvek v starých domoch, kde sú duté steny, môžu prebiehať procesy rozpadu. Bez údržby, ale aj vďaka hmyzu, myšiam, či dokonca prievanu môže v takomto priestore vznikať priestor na nejaké to prášenie, cinkanie. Smolou je, ak je CD, UD a ďalšia séria profilov z plechu montovaná so skrutkami tak, že pri teplom a chaldnom zmršťovaní steny počuť preskakovanie skrutky. Tomu sa povie smola.
Potrubia a vykurovanie
Vodovodné potrubia a radiátory môžu byť častým zdrojom zvukov. Vykurovanie si tak opäť spomenieme v inej súvislosti:
- Šumenie v potrubí – Zvyšky vzduchu v trubkách pri pustení vody, ale zvuky môžeme počuť aj nečakane napríklad vtedy, ak sa prepína tlakový ventil v kotolni a rozvodni vody. Povedzme, že práčka v inej miestnosti nasáva vodu, alebo umývačka riadu v automatickom režime potrebuje tiež prívod vody a tak si ju dopustí. Vy o tom možno ani neviete, alebo ste režim umývania ani nepostrehli, že v tom čase nejaký program v tichosti beží.
- Klepkanie, alebo šum radiátorov – Rozpínanie kovových častí pri ohreve môže spôsobiť zvuk pripomínajúci klopkanie. Radiátory však fungujú na princípe cirkulácie tepla cez rozvodnú sieť rúrok a šum v radiátoroch je prirodzený. Teraz na jeseň a v zime je to jeden z tých zvukov, ktorý nebol celé mesiace počuť a odrazu je.
- Kvapkajúca voda – Malé úniky vody v potrubí alebo nedotiahnuté kohútiky môžu vytvárať monotónne kvapkanie.
Fyzika a zvuky s ňou spojené
Nič príjemné, ale aj toto je žiaľ dôvodom mnohých zvukov v domácnosti. Preťaženie políc v skriniach môže spôsobovať zvuky praskania dreva a políc, alebo praskania tesného spojenia držiakov týchto políc. Ak napríklad vplyvom chladu mali police aj bez zaťaženia isté napätie na drevených hranolčekoch, alebo kovových kolíkoch v policových dierkach, je možné, že vplyvom kúrenia a tepla (alebo naopak výrazného vetrania a ochladenia) sa začnú mierne rozpínať. Aj to môže spôsobiť pukanie. Nerovnomerné zaťaženie skrine rovnako, najmä ak je podlaha staršia a nerovná. V rámci fyziky spomeňme aj gravitáciu, kedy sa môže doma čokoľvek uvoľniť, zoschnúť lepidlo a odpadnúť lístoček z nástenky a podobne. Skrátka zvuky môžu byť aj celkom nevinné.
Budú Vianoce a opadávanie ihličia zo smreka bude bude ďalším zvukom. Hlavne keď sa zapichne do nohy.
Živé tvory
Zvuky v dome môžu pochádzať aj od nezvaných, či cielene chovaných spolubývajúcich:
- Myši a hlodavce – Šuchotanie v stenách, podlahách alebo stropoch môže naznačovať prítomnosť hlodavcov.
- Drevokazný hmyz – Červotoče alebo iný hmyz môžu vydávať jemné hryzavé zvuky, keď napádajú drevené konštrukcie. Sú druhy, ktoré to s pravidelným hryzavým zvukom naozaj vedia tak, že sa bojíte. Oprávnene. Tento problém sa môže týkať aj starého masívneho nábytku, či dokonca drevotriesok. V niektorýchprípadoch pomáha ochrana pomocou insekticídnych prípravkov na drevo. Najmä vtedy je účinné, ak je nelakované a nasiakavé touto chémiou. Voľte prípravky na likvidáciu, nie tie na prevenciu. Pri tých je už neskoro.
- Vtáci a netopiere – Môžu sa usadiť v podkroví alebo komínoch a byť príčinou nezvyčajného šuchotu. Ak komín nepoužívate, vtáky to vedia a používať ho môžu ako hniezdisko.
- Osy a sršne (včely) – poznáme mnoho prípadov, kedy bzučala v drevodome, aj starom dome stena. Z vonka sa do dutiny, alebo pod starú omietku do práchnivého dreva usadili drevokazné včely, osičky, ale aj celé hniezda os, sršňov a včiel. Na včely volajte včelára z okolia. Môže ísť o presťahovaný roj, ktorý má pre neho cenu. Hasiči nemusia nájsť včelára a roj tak môže zomrieť. Na sršne pozor. Ázijský sršeň sa jeden zatúlanec objavil už v okolí Senca pred rokom 2022, ale prvý odchytený a zdokumentovaný bol na južnom Slovensku až v lete 2024. Ak sa u vás usídlila táto tmavá a výrazne oranžová beštia, je dobré kontaktovať Štátnu ochranu prírody. Ak sa vás týka len ten klasický sršeň, pochopiteľne nepôjde o tak veľký poplach, ale hrozbou pre vás zostáva naďalej
- Kvety v interiéri, alebo stromy vonku – nejeden strom a jeho konár šúchajúci o fasádu a vonkajší obklad spôsobil strach a obavy. Problémy môžu robiť aj niektoré kvety v domácnosti. Napríklad macrorhiza alocasia dokáže svojimi veľkými listami vyzrážať vlhkosť a vytvárať kvapky vody, ktoré ďalej stekajú do stredu rastliny. Ak má list sklon k zemi, je pravdepodobné, že taká kvapka bude kvapkať von. Podľa toho, kam dopadne, taký to môže byť zvuk. Sú kvety, ktoré ak ste nepoliali, alebo umierajú, ich listy robia pri páde zvuky.
Zub času
Domy a byty, najmä tie staršie, sa opotrebúvajú:
- Rozpad starých materiálov – Staré tehly, betón alebo malta sa môžu uvoľňovať a padať.
- Pohyby stavby – Pri sadnutí domu alebo pri miernych seizmických aktivitách sa môžu objaviť jemné praskliny sprevádzané zvukom. Narušená statika domu, prípadne práce okolo základov, ktorými ste mohli narušiť stabilitu múrov, sú fatálnym problémom, kde ak niečo také hrozí, nenechávajte nič na náhodu a dobre sledujte, kde sa mohlo pochybiť. Zvuky praskania domu práve po podobných zásahoch do okolia najmä starých domov bez základovej dosky, je životunebezpečným rizikom. Staré domy praskajú. Ale o to viac budú praskať, ak sa rúcajú, alebo pre odstránenú nosnú stenu zlyháva statika všetkého nad vami.
Počasie
Pobyt v podkroví počas dažďa je vždy rozdielny podľa toho, o akú krytinu na streche ide. Plechová strecha je považovaná za najhlučnejšiu. Škridlová za najlepšiu v rámci počasia a odolnosti, hoci mnohí nedajú dopustiť na plochí strechy a Fatrafol. Ak sa však v podkroví a pod strechou niekde v izolácii ozývajú počas búrky nezvyčajné zvuky, aké na iných miestach nepočuť a nemôže ísť o činnosť živých tvorov a prístrojov, môže ísť problém. Nedostatočnú alebo poškodenú zvukovú, tepelnú, ale pokojne aj izoláciu proti vode.
Ak sa niečo také neprejavuje plesňami, vlhnutím a rozpadom materiálov niekde pod vami, bude ťažké jednoznačne určiť o čo ide bez odborníka. Najhoršie je, že prestup vody cez poškodenú poistnú fóliu a pretekanie do podkrovia vôbec nemusí byť vidieť v danom mieste a na rovnakom mieste na poschodí nižšie. Mnohé stavby majú viaceré vrstvy tepelných izolácií. Postupné rekonštrukcie môžu vytvárať príležitosť k tomu, že viacero vrstiev vodu niekde hromadí a objaví sa, keď bude priestor preťažený, alebo zlyhá odolnosť materiálu pokojne na druhej strane celej miestnosti.
Iné možné príčiny
- Elektrické vedenie – Bzučanie môže pochádzať zo starých alebo preťažených elektrických káblov a miest, ktoré môžu byť životu nebezpečné.
- Vietor – Pri vetre sa môžu hýbať voľné časti strechy, okenice alebo komínové klapky.
- Zlyhania neodbornosti pri stavbe – predstavte si parozábrany, alebo fólie s opačnou funkciou, ktoré niekto nasadí druhou stranou pri izolácii stropu. Alebo nevhodné materiály použité pri izolácii stropov celkovo. Namiesto prestupu vlhkosti dôjde k hromadeniu a zrážaniu vody, tá kvapká za priečkami, alebo na materiál. Ten sa ohýba, koroduje, pučí, nasiakava, hnije, rozpadáva sa a posúva. Doslova pohroma.A zlyhaní, ktoré môžu stáť za zvukmi, môže byť ešte viac.
- Zvieratá vonku – Mačky, vtáci alebo iné zvieratá môžu robiť hluk na oknách, parapetoch alebo streche.
Ako identifikovať zdroj zvuku?
- Pozorujte čas a situáciu – Zaznamenajte si, kedy a kde zvuk počujete. Mnohé zvuky sa objavujú len za určitých podmienok (napr. v noci, pri kúrení). Rozlišujte, či ide o interval náhodný, alebo pravidelný.
- Skontrolujte spotrebiče – Vyhľadajte zdroje bublania, šumenia alebo klepania v zariadeniach.
- Prejdite dom – Pozrite miesta s vyššou vlhkosťou, praskliny v stenách alebo podozrivé pohyby materiálov.
- Počúvajte steny a podlahy – Pri podozrení na hlodavce alebo hmyz sa zamerajte na konkrétne časti domu.
Hoci zvuky v dome môžu byť nepríjemné, väčšina z nich má prirodzené a riešiteľné vysvetlenie. Ak sa zdroj zvuku nepodarí určiť, môže byť dobré obrátiť sa na odborníka, či už ide o technika, deratizéra alebo stavebného inžiniera.
0 komentárov