8 jednoduchých rád, ako skontrolovať dom, aby bolo v zime teplo

Je celkom jasné, že bez poriadneho zateplenia si v tejto zime opäť, ako každý rok, priplatíte za plyn. Vykúriť staršiu stavbu je za každých okolností veľmi komplikované a nákladné. Nezateplené stavby majú veľa tepelných mostov, no ak sa rozhodnete bývať v takomto dome, postupne ho prerábať, alebo aspoň zachraňovať čo sa dá, vedzte, že niekedy aj menší rozdiel na kúrení môže spôsobiť malá investícia času a prostriedkov do niekoľkých kontrol.

Nech už je vaša staršia stavba v akomkoľvek stave, je dobré sa pozrieť na ňu z vonka a aj z povaly. Rodinný dom totiž môže mať miesta, kadiaľ uniká teplo a ani vás nemuselo napadnúť im doteraz venovať pozornosť.

1. Otvorené okná? Dovidenia „teplo“

Stáva sa, že na niektorých domoch sú permanentne otvorené okná, niekde dokonca aj spôsobom kedy sa nedajú zatvoriť. Nevadí, že ide o pivnicu, či kotolňu.

2. Diery v múroch

Dier a otvorov v stenách je niekedy viac než dosť. Sú to diery, cez ktoré do budovy vchádza plynové vedenie, kanalizácia, alebo elektrické vedenie. Sú to diery v streche, na ktoré sú napojené káble, satelit, či internet. Veľa domov ich nemá zaizolované, pretože ich jednoducho nepokladá za dôvod, prečo je zima v celom dome. Skontrolujte si aj diery pri rúrkach, ktoré vedú teplo do radiátorov. Diery sú aj v prípade starých domov s výduchom pre gamatky. Ak nie sú konkrétne gamatky používané, je pokojne možné, že vám do vnútra ťahá práve tadiaľ. Na diery, ktoré sa dajú upchať, je riešením PUR pena. Pár eurová záležitosť, ale pozor na nehody. Do múrov vyberajte pokojne vysokoexpanznú penu a použite len malé množstvo.

3. Revízia kotla

Kotol môže síce hriať, no reálne nemá taký účinok, aký by mal, alebo už možno dosluhuje. Revízia kotla, ktorá by ho skontrolovala a dala vám ako takú istotu, že vám raz nenadvihne strechu, nestojí tak veľa, ako by sa zdalo. Oplatí sa zavolať si odborníka na kontrolu, hoci len po známosti, či cez sociálne siete a „susedskú burzu“ za najnižšiu možnú cenu, ale s dobrými referenciami.

4. Keď ťahá pod dverami

Vstupné dvere nie sú vždy a všade riešené tak, aby mali izolačné schopnosti. Staršie domy takmer vôbec. Preto je chodba to miesto, kde sa nezdržiavajú ľudia takmer vôbec. Je to preto, že je tam nesmierny chlad, na dverách pomaly až námraza a vyhrievanie domu, keď je chodba chladná, je o niečo ťažšie. Ak nie je možné dvere vymeniť, skúste aspoň natiahnuť okolo dverí jemnú gumu na izolovanie. V každom dobrom železiarstve, či v obchodnom centre vedia pomôcť a poradiť. Niekedy je ideálne riešenie lepšia izolácia, použitie textílie, či prikladanie iných izolačných látok.

5. Skontrolujte povalu

Akákoľvek diera na povale mala byť už dávno zakrytá. Kvôli myšiam, hmyzu, osám, nečistotám, prieniku nežiaducej hávede do izolácií a vôbec stropného priestoru. V zime je to mimo všetko živé aj problém v podobe prenikania chladu. Pukliny v povalovom betónovom potere sú časté. Napríklad miesta, ktoré sú vysekávané kvôli komínu, káblom, káblovke, internetu. Alebo len miesta, ktoré ste v minulosti vysekávali a teraz púšťajú chlad dole.

6. Komín

Komín, ak sa používa, nepredstavuje problém s izoláciou. Horší je komín, ktorý nemá striešku, rozpadá sa, je starý, priechodný pre chlad aj prípadné nečistoty z povedzme rozpadajúceho vnútra. V starých domoch je bežné naraziť na komíny, ktoré sa nepoužívajú. Provizórne upchatie je nešťastné a žiada si poriadne riešenia. Komín, ktorý sa nepoužíva a nespĺňa ani podmienky použitia pre krby a kúrenie a zároveň nemá slúžiť ani ako šachta pre digestor, je možno zbytočný. Skúste zvážiť, či ho ešte vôbec udržiavať.

7. Tepelné mosty

Okolo okien sú známe úniky vďaka tepelným mostom. Teplo tak mizne všade, kde je slabá izolácia, alebo v okolí okien a dverí. Avšak niekedy je to najhoršie miesto okolo okien to celkom spodné. Praktické žienky už dávno prišli na to, že tie veľké textilné hady, ktoré si niektorí dávame k dverám proti prefukovaniu, sa dajú použiť aj na okná. Na spodok okien tak, aby v prípade nutnosti boli ľahko odstrániteľné a okno otvoriteľné. Je ťažké myslieť si, že pri tomto a ostatných trikoch uvidíte konečný výsledok na spotrebe. No niečom na tom je.

8. Prechod na povalu

Je nespočetne veľa domov, ktoré majú východ na povalu riešený cez schody a poklop, alebo samostatné výklopné dvere, ale bez akéhokoľvek izolovania. V prípadoch, kedy je povala len chladným skladom pre nafúkané lístie a zatúlané netopiere, nezaškodí popremýšľať nad izolovaním tohto poklopu. Ak nemáte problém so zmenou výšky, napríklad kvôli pántom, riešením môžu byť rôzne podoby polystyrénových tabúľ. Ak sa rozpadávajú, obaľte ich do igelitu s lepiacou páskou, alebo do textílie. Takto a spolu s napríklad plastovými hmoždinkami sa dajú priskrutkovať o poklop. Tam, kde vás nepustí výška pántov skúste použiť molitanové riešenie, prípadne gumené riešenie. Naň je možné pripevniť textíliu takej farby, aká sa vám hodí na takýto poklop. Upevnenie je pritom hravo vyriešiteľné sponkovačkou.

TIP: Odporúčame článok venovaný vykurovacej sezóne. Odkedy a dokedy trvá?


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu