Máte citlivú pokožku? Toto sú tie správne obliečky pre vás

Vaša pleť toho počas dňa znáša veľa, preto je nevyhnutné, aby ste jej dopriali čo najlepšie podmienky na nočnú regeneráciu. Či už bojujete s alergiami, psoriázou, ekzémom alebo inými ochoreniami, správna posteľná bielizeň môže pomôcť zmierniť ich prejavy. Po ktorých obliečkach siahnuť a naopak, ktorým sa radšej vyhnúť?

Spánok v posteli, obliečky

Najlepší materiál pre citlivú pokožku

Odborníci a dermatológovia sa zhodujú na tvrdení, že pre jedincov s citlivou pokožkou alebo chronickými ochoreniami kože (atopický ekzém, rosacea, psoriáza a iné) sú najlepšie obliečky z prírodných vlákien. Tie sa vyznačujú vysokou priedušnosťou, ľahkosťou a mäkkosťou. Okrem toho si dobre poradia s vlhkosťou a minimalizujú trenie – dva najčastejšie faktory spôsobujúce podráždenie. Najlepším variantom sú teda kvalitné prírodné vlákna, tzn. hodvábne, bambusové, perkálové a v prvom rade bavlnené obliečky.

Bavlna a jej vlastnosti

Bavlna je pevná tkanina na prírodnej báze, ktorá vo svojej podstate oplýva hypoalergénnymi vlastnosťami – predstavuje skvelú bariéru proti roztočom, ktoré sú častokrát príčinou vzniku alergií a podráždenia. Vďaka ich vysokej mäkkosti sa tiež zabráni drsnému treniu o citlivú pokožku. Vyznačujú sa ľahkou údržbou. Možno ich jednoducho prať v práčke, čo oceníte aj pri detských obliečkach. Štatistiky hovoria, že 1 z 5 detí trpí kožným ekzémom, doprajte im preto pre pohodlný spánok tú najlepšiu posteľnú bielizeň.

Týmto obliečkam sa radšej vyhnite

Na druhej strane existuje niekoľko materiálov, ktoré by ste radšej používať nemali. Patria sem hlavne hrubšie, drsnejšie prírodné látky, ktoré zachytávajú teplo a spôsobujú potenie počas spánku – obliečky z ovčej vlny alebo ľanu. Druhou skupinou sú syntetické materiály, ktoré v rámci výroby prechádzajú mnohými chemickými procesmi, ktoré by mohli byť spúšťačom spomínaných kožných ochorení – polyesterové, flanelové alebo fleecové posteľné obliečky.

Zdroj obrázku: puhhha / Shutterstock.com


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu