Viete, akú dobu použiteľnosti majú vaše lôžkoviny? Možno vás to nikdy nenapadlo, ale aj pri takých veciach ako sú perina a vankúš môžeme sledovať „dobu spotreby“. Čo vám hrozí, keď ju prešvihnete pri jedle, vám asi nemusíme pripomínať. Aké sú riziká, keď čistíte lôžkoviny nesprávne? Poďte sa s nami pozrieť, akých chýb sa vyvarovať, ako zlepšiť kvalitu a predĺžiť životnosť diek a vankúšov.
Rovnako ako pri konzumácii prejdeného jedla, tak aj pri zlej starostlivosti o prikrývky môžete vážne ohroziť svoje zdravie. Keď sa o ne budete naopak starať dobre, výrazne predĺžite životnosť diek a vankúšov a znížite riziko ochorenia a alergií. Otázka teda neznie, či prať, alebo neprať, ale skôr ako často a akým spôsobom.
Ideálna teplota pre spánok je 17–19 °C, ak máte doma lôžkoviny s páperovou náplňou, robíte dobre, pretože perie má dokonalé tepelnoizolačné vlastnosti. Prikrývka je ľahká a zároveň príjemne hrejivá, nemusíte sa teda báť toho, že by vám bola v noci zima. Keď budete spať v optimálnom tepelnom prostredí, bude sa vám spať dobre, a ešte ušetríte za energie. Aby vám však páperové lôžkoviny slúžili čo najlepšie, musia byť vo forme.
Správnu starostlivosť o páperové deky a vankúše bohužiaľ sami doma nezvládnete. Prikrývky a vankúše sú veľmi objemné a do práčky sa nezmestia. Okrem toho doma nezaistíte ani dostatočné vyschnutie, zle vyschnuté perie môže plesnivieť a vy potom budete spať v zatuchnutom perí a dýchať pleseň. Okrem toho sa vám môžu prejaviť ekzémy a alergie.
Prikrývky je vhodné čistiť po 3–6 rokoch, vankúše každé 2–3 roky, pretože sa rýchlejšie zašpinia. Ideálna ročná doba na čistenie peria je jar. V tejto dobe by ste mali nechať vyčistiť periny nielen z domova, ale aj z chaty či chalupy. Ak máte klasické, poriadne naplnené „duchny“, môžete z nich nechať v priebehu čistenia ubrať perie. Odporučiť môžeme aj prešitie prikrývky v ploche. Perie sa rovnomerne rozloží a nebude sa zosypávať do nôh.
Spôsob čistenia peria je veľmi dôležité. V čistiarňach zvolia ideálny spôsob čistenia peria podľa stupňa znečistenia a veku peria. Existujú 3 rôzne technológie čistenia (tzv. mokrá cesta, suchá cesta a čistenie parou). Väčšina čistiarní používa na čistenie všetkého peria iba jednu z týchto technológií.
Často sa postupuje tak, že sa stará sypká časť rozpára, perie sa vyčistí a prevzdušní, aby získalo objem. Potom sa zašije do novej sypkej časti. Túto službu ponúkajú čistiarne peria, ktoré disponujú špeciálnymi strojmi na čistenie peria.
Pokiaľ však z nejakého dôvodu nechcete o sypkú časť prísť, môžete vybrať čistiareň peria, ktorá vie vyčistiť perie vnútri sýpky. Slúžia na to špeciálne technológie, ktoré toto umožnia.
Pokiaľ ste teda so sypkom spokojní, môžete vyhľadať špecializovanú čistiareň, kde čistí perie v sýpku. Alebo nemusíte. Všetko s kľudom necháte vyčistiť cez formulár na webe Cleany.sk. Vďaka službám Cleany.sk si počkáte doma na kuriéra, ktorý periny a vankúše vyzdvihne a potom čisté privezie zase späť. Ak dávate prednosť osobnému kontaktu, môžete periny a vankúše priniesť na najbližšiu pobočku, kde si ich od vás prevezmeme.
0 komentárov