Albízia a rozdiely medzi odrodami. Ako rozoznať druhy a ich vlastnosti

Albízia je zaujímavá okrasná drevina. Nemožno si ju pomýliť s ničím iným v našich záhradách. Už sme sa jej venovali a keďže je zaujímavá v každom svojom variante, nezaškodí sa jej priamo venovať aj podrobnejšie. Napríklad z pohľadu rozlišovania odrôd. Na trhu je niekoľko odrôd, no vo všeobecnosti by sme ich vedeli rozdeliť na tri základné. Majú spoločné vlastnosti ako tvar listov, kvetov, aj spoločné vlastnosti rastu. Rozdielne sú však práve sfarbením, prípadne drobnými odchýlkami, ktoré možno badať pri druhoch a poddruhoch. Hoci by sme za základný typ považovali albíziu ružovú, ono nie je ružová ako ružová.

Albízia, okrasná záhrada

VEDELI STE ? Albízie pochádzajú z oblasti Iránu, Azerbajdžanu až po Čínu a Kóreu. Sú významnou medonosnou rastlinou počas júla a augusta a tiež známe svojou vôňou. Zaujímavosťou je, že jej názov vychádza z meno talianskeho prírodovedca, ktorý rastlinu priniesol do Talianska v roku 1749. Volal sa Filippo degli Albizzia. Ďalšou zaujímavosťou je, že v niektorých oblastiach USA je považovaná za invazívnu rastlinu.

Albízia ružová (Albizia Julibrissin)

Albízia ružová má vlastnosti klasickej albízie, ktorú sme si už popísali podrobnejšie. Pre čo najlepšiu ilustráciu a rozdielnosť medzi sebou je článok doplnený o fotografie. Všimnúť si môžete svetlozelené listy a kvet je na kvitnúcom strome ružový. Pri takomto popise sa nám zdá albízia tou klasickou, akú poznáme z mnohých fotografií a skúseností s botanickými záhradami vo svete. No je tu ešte jeden druh s ktorým sa hravo môže zameniť. Ideálne je, ak máte ružovú a ďalšiu zo spomínaných odrôd vedľa seba. Vtedy vynikne veľmi výrazná odlišnosť.

 Albízia ružová

foto: albízia ružová

Albízia´Ombrella Boubri´ (Albizia julibrissin ´Ombrella Boubri´)

Ombrella Boubri má neobyčajný názov, ale v spoločnosti klasickej albízie vynikne jej farba. Listy sú totiž oveľa tmavšie a podobne je na tom aj kvet. Ten má oveľa sýtejšie farby. Pôvod tohto druhu siaha do roku 1990, kedy sa ho podarilo vyšachtiť záhradníctvu Pépinières Bourquin Soules vo Francúzsku. Ako druh je mimoriadne obľúbený. Vyznačuje sa totiž mrazuvzdornosťou v rodnom Francúzsku uvádzanou až do -15° C. O to viac sa hodí na vysadenie priamo do záhrady, stále však na chránenom mieste a počas veľkých mrazov ideálne krytá. Niektoré zdroje uvádzajú na chránenom stanovisku mrazuvzdornosť až do -25°C, avšak s týmto údajom naozaj opatrne.

Albízia boubri versus ružová

foto: tmavšia boubri, svetlejšia je ružová. Ich rozdiel vynikne, ak ich dáte oproti sebe

K tomuto druhu tiež prislúcha zásadný rozdiel oproti častým informáciám týkajúcim sa albízií. Bežnou veľkosťou je pre nich 3 až 5 metrov výška. Albízia Boubri sa dokáže v prípade jej dlhoročnej spokojnosti vytiahnuť až na desať metrov. Najmä tie najstaršie kúsky nijako neskracované rezom siahajú v teplejších oblastiach s výživnou pôdou do rozmerov 10 metrov a viac. Samozrejme, pred zimou je možné rastlinku skrátiť rezom cca ¼ z konára, ak chceme zachovať rodivosť kvetov. Rez môžeme urobiť aj silnejší, ak sme si vedomí následkov a straty kvetov, či tvaru.

Albízia boubri

Foto: albízia ombrella boubri samostatne

Albízia „Summer Chocolate“  (Albizia Julibrissin Summer Chocolate)

Odlíšiť Summer Chocolate od iných druhov nie je naozaj ťažké. Vyznačuje sa totiž tmavočervenou až hnedou, pre niekoho skôr bordovou farbou listov. Strom pestovaný na slnku dodá aj jasnejšie farby kvetom. Albízia je celkovo stromom, ktorému sa darí aj v chudobných pôdach, nevýživných, alebo piesčitých. Zvláda náročnejšie podmienky.

Albízia summer chocolate

Pri hľadaní jeho pôvodu je možné naraziť opäť na rok 1990 a meno tentoraz japonského šľachtiteľa menom Masato Yokoi. Tmavočervené listy môžu byť ako mladé ešte zelené a vysúvajú sa podobne ako papraď. Aj pri čokoládovom lete, ako môžeme po preložení názvu do slovenčiny druh nazvať, môžeme počítať s uvádzanou vyššou odolnosťou voči mrazom. Uvádza sa až -15°C. Samozrejme, s odporúčanými opatreniami proti mrazom počas zimy.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu