Psie plemeno: Aljašský malamut

Stáva sa často, že si aljašského malamuta ľudia mýlia so sibírskym huskym, ktorý je, ale menší a jemnejší na dotyk.  Aljašský malamut je najmohutnejší zo všetkých severských plemien psov. Predkovia boli psy eskimáckeho kmeňa Malemutov zo severozápadnej Aljašky. Eskimáci ich používali na ťahanie nákladov, pri poľovačkách, aj ako strážne psy. Keď sa osídľovala Aljaška, používali ich na prepravu ľudí a nákladov aj európski prisťahovalci.

aljasky malamut

Charakteristické črty

Veľký, mocný, kvadratický pes s ťažkými kosťami. Široká hlava s masívnym ňucháčom a očami mandľového tvaru. Uši vzpriamené, trojuholníkové, vzhľadom na hlavu sa zdajú malé. Telo kompaktné s hlbokým hrudníkom. Nohy má silné a svalnaté. Chvost kožušinový a mierne zakrútený, nesený v rovine chrbta alebo nad ňou. Srsť aljašského malamuta tvorí hustá a mastná podsada a hrubá, tvrdá krycia srsť. Charakterizuje sa rozličnými odtieňmi sivej až čiernej s charakteristickou bledou maskou na tvári a s bielou farbou na spodných častiach tela vrátane nôh.

Nie práve najlepší strážnik

Je považovaný za prítulného, prispôsobivého a verného psa. Často sa nazýva medvedíkom. Má silne vyvinutý svorkový pud a preto je najlepšie zaradiť ho do rodiny a nevyhodiť von od svorky. Práve pre túto povahovú vlastnosť nie je psom oddaným výhradne jednému človeku. Ako strážcovia sú takmer nepoužiteľní. Malamut je skôr tichých psom. Obvykle vôbec nešteká – skôr rozpráva alebo spieva, vytím sa možno snaží dohovoriť so vzdialenejšími členmi svorky. Vlastníci malamutov si zároveň všimli, že pokiaľ psi vyjú, prestanú všetci naraz. Toto je ďalší dôkaz ich kolektívneho pudu.

Ako ho vycvičiť?

Cvičenie malamuta je výzvou. U tohto plemena je zvlášť dôležité začať s cvičením skoro. Určite pravidlá a uistite šteňa, že ste v prevahe. Napríklad ak chovateľ nechce dospelého psa v posteli, nestrpte to ani u šteňaťa. Dôkazom vašej prevahy je to, že očakávate vždy splnenie vašej požiadavky. Ak pes zistí, že nie ste dôsledný, skôr či neskôr si navykne neposlúchať. Tento svorkovo orientovaný pes rád splní vaše požiadavky, ak ste tzv. alfa jedinec.

Spoločník na túry

Najvhodnejšie sú preto cviky poslušnosti, ale aj mimo cvičiska musí pes mať pocit, že je stále pod vašou kontrolou. Je dôležité nezabudnúť, že malamut je pes pracovný – potrebuje niečo robiť. Zatvoriť ho na dvore, dať mu kosť a čakať, že bude šťastný, nie je najlepší nápad. Do dobrej kondície sa pes dostane cvičením, hraním a vybehaním za bicyklom alebo na túre. Malamut je  výborným spoločníkom na výlety do prírody, sám si totiž môže niesť potravu aj vodu.
Využitie: severské plemená
Veľkosť: veľké plemená
Pôvod: plemena Aljaška
Výška v kohútiku: 58 – 63 cm
Hmotnosť v dospelosti: 30 – 40 kg
Vek: 13 rokov
Dĺžka srsti: stredná


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu