Ekologické a zdravé bývanie – ako si vybrať kvalitu?

O energetickej náročnosti drevodomu, jeho nízkoenergetickosti, či pasívnosti, priedušnosti a kvalite bývania rozhoduje v značnej miere zatepľovací systém, pri pohľade na jeho základnú kvalitu sa k nemu pridáva i nosná konštrukcia. Použitím prírodných materiálov sa dosahuje vyšší štandard, trvanlivosť konštrukcií, vysoká precíznosť a kvalita realizácie, nízke prevádzkové náklady a dobrá vnútorná klímu. Vďaka difúzne otvorenej konštrukcii sú tieto stavby sú vhodné aj pre alergikov a astmatikov. Takéto drevodomy „dýchajú“ a v interiéri nevznikajú plesne. Nízkoenergetické a pasívne stavby s použitím drevovláknitých izolácií v zime dobre akumulujú teplo a v lete bránia prehriatiu budovy. Budovy, ktoré majú tieto parametre, stavia spoločnosť M-House. Nepoužíva polystyrén ani minerálnu vlnu, ale drevovláknité izolácie Steico/TEPORE, konopné izolácie a v interiéri kombinuje plošné materiály s hlinenými prvkami, akými sú napríklad hlinené omietky. Takýto dom dokáže „dýchať“. M-House pri svojich stavbách dbá na každý detail a využíva výhradne difúzne otvorený systém omietok s pridaním karbónových vlákien. Tieto omietky sa vyznačujú vysokou pevnosťou a životnosťou. Firma vo svojich projektoch nepoužíva radiátorové vykurovanie, ale kvalitné podlahové vykurovanie v kombinácii s tepelnými čerpadlami. Rodinné domy sú zároveň vybavené aktívnym alebo pasívnym systémom chladenia v letných mesiacoch. Okrem iného je podlahové vykurovanie vhodné aj pre alergikov, pretože sa pri tomto type vykurovania nevíri prach. V súčasnosti sa taktiež vo veľkej miere inštalujú rekuperačné jednotky, ktoré zabezpečia čerstvý vzduch počas celého dňa.

STEICOprotect_application-daz

Drevovlánité izolačné dosky

Na výrobu drevovláknitých dosiek sa používa výhradne ihličnaté drevo. Drevovláknité dosky sú vďaka svojim vlastnostiam výborným riešením zaistenia tepelnej stability a zvukovej ochrany novostavieb alebo akýchkoľvek rekonštruovaných stavieb. Skladby stavebných konštrukcií s použitím drevovláknitých dosiek sú zo stavebno-fyzikálneho hľadiska vysoko kvalitné a zaručujú minimalizáciu spotreby energií na vykurovanie objektu a taktiež zdravú vnútornú klímu. Sú teda viac než len plnohodnotnou náhradou bežne používaných izolačných materiálov ako minerálna vlna alebo polystyrén.

Okrem fasádnych drevovláknitých izolačných dosiek sa používa aj drevovláknitá výplňová izolácia. Obe tieto izolačné dosky majú porovnateľné tepelno-izolačné vlastnosti, výplňová izolácia má však nižšiu objemovú hmotnosť a naopak vyššiu flexibilitu ( ľahšie spracovanie a montáž medzi krokvy a rámovú konštrukciu). Rovnakú funkciu ako výplňová izolácia môže plniť aj fúkaná izolácia – drevné vlákno. Táto izolácia je vyrábaná z čistých drevných vlákien, ktoré si zachovávajú vlastnosti prírodného dreva (stabilita, trvanlivosť a hlavne tepelnoizolačné vlastnosti). Vháňaním izolačného materiálu do konštrukcie pod tlakom vzniká dokonalé vyplnenie medzier a škár. Izolácia sa fúka do stien, stropov, podláh a striech. Drevovláknitá  izolácia patrí medzi difúzne otvorené materiály a s prípadnou vlhkosťou sa vie bez problémov vysporiadať. Zároveň akumuluje teplo a zabraňuje prehrievaniu vnútorných priestorov v letných mesiacoch. Fúkaná drevovláknitá izolácia ja vhodná na izolovanie novostavieb aj rekonštrukcií starších objektov.

Konopná izolácia

Konopné izolácie sa vyrábajú z konope siateho, ktoré je bez obsahu omamných látok. Tento materiál je difúzne otvorený a flexibilný. Faktor difúzneho odporu konopnej izolácie je µ = 1.

Pre porovnanie, polystyrénová izolácia má faktor difúzneho odporu µ = 20 až 100. Konopnú izoláciu je možné vytvoriť v dvoch variáciách. Prvou je mäkká izolačná doska, ktorá je ľahko stlačiteľná. Táto vlastnosť zabezpečuje jednoduchšiu montáž a menšiu časovú náročnosť realizácie. Druhým variantom je izolačná doska s objemovou hmotnosťou cca 100 kg/m3 a je vhodná aj ako povrchový zatepľovací systém nielen v murovaných stavbách. Konopná izolácia sa používa ako tepelno-izolačný materiál do rámových konštrukcií drevodomov, ako medzikrokvová, podlahová izolácia, hlavná izolácia stropov, striech a obvodových stien. Medzi výhody patrí aj minimálne zaťaženie životného prostredia pri výrobe takejto izolácie.

 

 


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu